Not Alma Uygulamaları: 2020 Yılının En İyileri

not-alma-programı
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on facebook
Facebook
Share on pinterest
Pinterest
İçindekiler

Eskiden taşıdığımız ajandalar ve not defterlerini hatırlıyor musun? Dijital kolaylıkların başında elbette bir biri ile senkronize çalışan cihazlar geliyor. Akıllı telefonlar, tabletler, bilgisayarlar ve hatta akıllı hoparlörler sayesinde not alma alışkanlıklarımız da değişiyor. Artık çantalarımızda taşıdığımız ajanda veya not defterlerine ihtiyacımız yok. Onların yerine dijital not alma uygulamlarını tercih ediyoruz. Bu içeriğimizde sizler için 2020 yılında kullanımda bulunan en iyi not alma uygulamaları listesini sizlere sunuyoruz.

Akıllı telefonlarınızın, not tutmak için geliştirilmiş temel uygulamalarında yalnızca yazılı metnin kullanılmasına izin verildiği için bunun oldukça sınırlı olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Bu noktada not alma uygulamaları devreye giriyor. Kullanıcıların ihtiyaç duyabileceği hemen her özelliği içerisinde bulunduran bu uygulamalar; kelime işlem deneyimini kopyalayan, boş not defterlerini dijital biçimde taklit edebilen ve el yazısı veya eskiz yapmaya olanak tanıyan birçok biçimde çalışabiliyor. Hatta bazı not alma uygulamaları, notlarınıza resim, ses veya video ekleme imkanı da tanıyor.

2020 yılı itibariyle mevcut olan en iyi not alma uygulamalarına hep birlikte bir göz atalım.

Evernote

evernote-not-defteri-uygulaması

Evernote, elle yazılmış notları işlemek ve web’den makaleleri kırpmak için harika bir not alma uygulamasıdır. Ücretsiz olan planda sınırlı özellikler mevcuttur. İki tane de ücretli planı bulunmakta: biri bireysel kullanıcılar için, diğeri de iş için.

Araştırma toplamak için en iyi özelliklerinden biri, tek bir tıklamayla metin, resim ve PDF’ler dahil olmak üzere tüm web sayfalarını kaydetme fırsatı sunmasıdır. Bu özellikler için uygulama, Web Clipper uzantısını kullanmaktadır. (Chrome, Firefox ve Safari’de desteklenir)Ek olarak uygulamada; anımsatıcı ayarlama, PowerPoint stili not oluşturma ve kolaj yapma gibi özellikler de mevcut. Ayrıca, iOS sürümünü kullananlar için Siri entegrasyonunu da içeriyor.

Ana Özellikler

 • Çoklu dosya formatlarına sahip.
 • Eğer bir Google Doküman bağlantısı yapıştırırsanız, Evernote satır içi bir Google Drive simgesi oluşturur ve URL’yi dokümanın adı ile otomatik olarak değiştirir.
 • Mobil tarayıcı mevcuttur. Evernote’u, kitap sayfalarının fotoğraflarını çekmek için bir tarayıcı olarak kullanabilirsiniz.
 • Web Clipper Uzansını kullanmaktadır.
 • Bir sayfadan belirli bir bölümü kırpmak istediğiniz de sayfanın hangi kısmını kırpmak istediğinizi kolayca seçebilirsiniz: Tüm sayfa, yalnızca makale metni veya vurgulanan metin seçimi gibi kategorilendirmelerle kırpma işlemini yapabilirsiniz.

Uyumluluk :

Windows, Mac, Android, iOS, Web

Not: Evernote’u, belgeleri taramak ve araştırma belgelerini kaydetmek için kullanacaksanız, ücretsiz plana dahil olan 60 MB yeterli olmayacaktır. Ayrıca 2’den fazla cihazda uygulamayı kullanmak veya optik karakter tanıma özelliğinden faydalanmak istiyorsanız, Premium’a geçmeniz gerekecektir.

Premium üyelikte öğrencilere ilk yıl için %50 indirim uygulanmaktadır. Diğer öğrenci indirimi kullanabileceğiniz servisler için öğrenci indirimi içeriğimizi ziyaret edebilirsiniz.

Evernote‘u buradan indirebilirsiniz.

Microsoft OneNote

onenote-not-alma-uygulaması

En çok kullanılan not alma programlarından biri de Microsoft’un OneNote uygulamasıdır. Çok sayıda farklı türde metin biçimlendirme seçeneğine ve çizim aracına sahip bir yazılımdır. Bunun yanı sıra, göz atmakta olduğunuz web sitelerinden hızlıca not eklemek için Web Clipper uzantısını kullanmaktadır.

OneNote’u en iyi uygulamalardan biri yapan şey, farklı platformlardaki uygulamalarının kalitesidir. Çünkü ücretsiz planında, iki cihazla sınırlandırılmazsınız. Yani, 2’den fazla cihazda ücretsiz olarak bu uygulamayı çalıştırabilirsiniz. Çok kaliteli bir belge taramasına sahiptir. Ayrıca, çok uzun belgelerden bile metnin istediğiniz bir bölümünü çıkarmanıza olanak tanır.

Ana Özellikler

 • Uygulama tamamen ücretsizdir. Bir premium seviyesi içermemektedir.
 • Diğer uygulamalarda premium özelliğinde 2’den fazla cihazda uygulamayı çalıştırabiliyorken, OneNote’u ücretsiz olarak sınırsız sayıda cihazda kullanabilirsiniz.
 • OneNote’da metin kutularını ekranın istediğiniz yerine koyabilirsiniz. Bu metinleri renklendirebilir veya çizebilirsin. Hatta, not tuttuğunuz alanı, çizgili bir defter gibi kullanmak için arka planı değiştirebilirsiniz.

Uygulamanın kullanışsız yanı ise şudur: En son eklediğiniz notu veya en son değiştirdiğiniz not içeriğini görüntüleyemiyor oluşunuzdur. Ne yazık ki uygulamada not sıralama seçeneği yok.

Uyumluluk

Windows, Mac, Android, iOS, Web

OneNote‘u buradan indirebilirsiniz.

Simplenote

simplenote-en-iyi-not-defteri-uygulaması

Simplenote’un en çok tercih edilen not defteri uygulamalarından biri olmasının sebebi, notları takip etmeyi kolaylaştıran açık ve basit bir kullanıcı arayüzüne sahip olmasıdır. Verileri otomatik olarak senkronize eder. Eğer uygulamayı herhangi bir nedenden dolayı indiremezseniz, web uygulaması olarak da kullanabilirsiniz.

Etiketleme ve arama araçları, kullanıcıların aradıklarını kolayca bulabilmesini sağlar. Notlarınızı aynı ekipte veya projede çalıştığınız kişilerle paylaşabilirsiniz veya yayınlayabilirsiniz. Simplenote belgelerin önceki sürümlerini yedekler, böylece her zaman bir önceki sürüme geri dönmenizi mümkün kılar.

Ana Özellikler

 • Tamamen ücretsizdir. Herhangi bir premium seçeneğine sahip değildir.
 • Cihazlar arasında senkronize olur.
 • Notlar her değişiklikte yedeklenir.
 • Notlarınızı Markdown formatında yazabilirsiniz. Yazılarınızı yayımlamadan önce önizleyebilirsiniz.

Uyumluluk

Windows, Mac, Android, iOS, Linux, Web

Simplenote‘u buradan indirebilirsiniz.

Google Keep

google-keep-uygulaması

Google Keep, hem görsel olarak hem de işlevsel açıdan listemizdeki en basit not defteri uygulamasıdır. Google Keep’i dijital post-it notları sakladığınız bir yer olarak düşünebilirsiniz.

Notlara etiketleyebilirsiniz, bir renk verebilirsiniz veya notları üste sabitleyebilirsiniz. Hatırlatıcılarla notlarını eşleştirerek gerçek zamanlı olarak işbirliği yapabilirsiniz. Ayrıca, yazmak zorunda kalmadan notları konuşarak da otomatik yazabilirsiniz. Yani Siri ile konuşur gibi uygulama ile konuşarak, yazmak istediğiniz notu söyleyebilirsiniz.

Ana Özellikler

 • Tamamen ücretsizdir.
 • Her platformda mevcuttur. Gmail hesabınız sayesinde, her platformdan Google Keep’deki notlarınıza ulaşabilirsiniz.
 • Duvarınıza post-it yapıştırmak kadar kolay kullanabileceğiniz bir uygulama. Oldukça basit bir arayüze sahip.

Uyumluluk

Web, iOS, Android

Google Keep‘i buradan indirebilirsiniz.

Todoist

todoist-not-alma-uygulaması

Todoist, günümüzde en çok kullanılan no defteri uygulamalarından biridir. Üretkenliği artıran, görevleri düzenleyen ve kronolojik olarak notları filtreleyen harika özelliklerle doludur. Sistem kendisini piyasadaki diğer benzer uygulamalardan ayırarak, kullanıcılarına tarayıcılar, e-postalar, mobil cihazlar, masaüstü bilgisayarlar ve dizüstü bilgisayarlar için çok sayıda eklenti ve uygulama sağlıyor.

Todoist, size ücretsiz bir plan sunmaktadır. Fakat daha gelişmiş özellikler için iki tane de ücretli planı bulunmakta: biri bireysel kullanıcılar için, diğeri de iş için.

Ana Özellikler

 • Todoist’in en güzel özelliklerinden biri, kullanıcılara sağladığı gelişmiş işbirliği özelliğidir. Kullanıcılar, notlar üzerinde çalışırken birbirleriyle kolayca iletişim kurabilirler.
 • Kullanıcıların ayrıca ağa bağlı değilken, notları üzerinde çalışma konusunda endişelenmelerine gerek yok. Bunun nedeni ise, Todoist bu gibi durumlarda çevrimdışı işlevselliğe sahiptir. Çevrimdışı işlevsellik ile ağa bağlı olmadan da notlarınızı düzenleyebilir ve kaydedebilirsiniz.
 • Gerçek zamanlı veri senkronizasyonu gerçekleştirir.

Uyumluluk

Android, iOS, Web, Masaüstü Bilgisayar

Todoist‘i buradan indirebilirsiniz.

Zoho Notebook

zoho-notebook

Zoho Notebook, kullanıcılara önemli notlar oluşturma, kaydetme, birleştirme ve arkadaşlarıyla paylaşma imkanı veren çevrimiçi bir uygulamadır. Zoho Notebook, temel olarak kullanıcıların notlar ve kontrol listeleri oluşturmasına, anları kaydetmesine ve ses kaydetmesi gibi yetkinlikleri kullanmasına olanak tanıyor.

Notlar oluşturulduğunda, sistemin bağlı olduğu tüm cihazlarla ve bulutla anında senkronize olurlar. Kullanıcılar; metin, ses, RSS, video, belgeler ve resimler dahil olmak üzere çeşitli öğeleri notlarına entegre edebilirler. Örnek olarak, tüm belgeyi paylaşmak yerine, kullanıcılar yalnızca bir metin kısmını veya yalnızca tek bir resmi bile paylaşabilirler. Yani, kullanıcılar paylaştıkları bilgilerin tamamen kontrolüne sahipler. Uygulama ayrıca canlı olarak kullanıcıların bir not üzerinde aynı anda çalışmasına da izin veriyor.

zoho-notebook-not-alma-uygulaması

Ana Özellikler

 • Tamamen ücretsizdir.
 • Dinamik not oluşturma özelliği. Uygulamayı kullanırken not almanın ve düşünceleri kaydetmenin birçok farklı yolu vardır. Metinleri karalayabilir veya renklendirebilirsiniz. Hatta bir nota; ses, kontrol listeleri veya resimler de ekleyebilirsiniz.
 • Zoho Notebook ile notları bir araya getirebilir, farklı kategorilerde sınıflandırabilir ve not defterlerindeki not kartlarını kopyalayıp taşıyabilirsiniz.
 • Kullanıcılar bir cihazdan not oluşturabilir ve daha sonra farklı bir cihazdan bu nota bir öğe veya içerik ekleyebilir. Bunun nedeni, uygulamanın notlarını tüm cihazlarda ve bulutta otomatik olarak senkronize etmesidir.

Uyumluluk

Web, Mac, Windows, Linux, iOS, Android

Zoho Notebook‘u buradan indirebilirsiniz.

Slite

slite-uygulaması-web

Slite, bulduğumuz en iyi Markdown formatında düzenleme yapabileceğiniz uygulamalardan biri. Ayrıca ücretsiz planı ile çoğu öğrenci için yeterli depolama alanı sunuyor.

Slite, ekibiniz ile fikirlerinizi paylaşmak, bilgi toplamak ve gerçek zamanlı senkronize ile çalışmak gibi birden çok güzel özellik sunmaktadır. Dokümanlarınızı ekibinizle kolayca paylaşabilir, ekibinizin ne üzerinde çalıştığını takip edebilir ve projelerinizi ileriye taşımak için geri bildirimde bulunabilirsiniz.

Ana Özellikler

 • Çok güvenli bir sistemdir. Yazdığınız her şey, varsayılan olarak şifrelenir ve bunlara yalnızca siz erişebilirsiniz.
 • Premium planı olsa bile ücretsiz sayılabilir. Çünkü, düz metin düzenleyici, bir Markdown düzenleyici, zengin bir metin düzenleyici ve bir kod düzenleyiciye ücretsiz planla da erişebilirsiniz.
 • Özel etiketler oluşturup, notların istediğiniz kısımlarını etiketleyebilirsiniz.
 • Farklı arama kriterlerine göre özel aramalar tanımlayabilir ve bunları özel aramalar adıyla kaydedebilirsiniz.
Not: Olumsuz bir özellik: Notları klasörler ve etiketler arasında sürükleyip taşıyamazsınız.

Uyumluluk

Web, Mac, Windows, Linux, iOS, Android

Slite‘ı buradan indirebilirsiniz.

Listemizi Geliştirmeye Yardım Edin

Piyasada çok fazla not alma uygulaması var. Çoğu tavsiyede olduğu gibi, sizin için neyin işe yaradığını bulmanız gerekir. “En iyi” not defteri uygulaması, çalışma tarzınıza en iyi uyandır. Sizin de kullandığınız, memnun olduğunuz not alma uygulamaları var ise, aşağıda yer alan yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Üretkenliğinizi artırmak istiyorsanız, aşağıda yer alan makalelerimize göz atabilirsiniz:

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Bu içerikler de hoşunuza gidebilir!

Bizi Takip Edin!