OneDrive’ın Yeni Hikaye Özelliği Duyuruldu

2022’nin şubat ayında Microsoft OneDrive’ın fotoğraf hikayesi hakkında ilk ipuçları gündeme gelmişti. Zaman içeresinde özellikle ilgili daha fazla bilgi ortaya çıktı. Şimdi ise Microsoft OneDrive’ın yeni hikaye özelliği tüm kullanıcılar için önizlemeye sunuldu.

İlk başta OneDrive v6.49 Beta 1 için sadece böyle bir özelliğin olduğuna dair bilgi vardı. Bu sürümde özelliğin ismi haricinde hiçbir bilgi yer almıyordu. Sonrasında v6.50 Beta 3’te özelliği vurgulayan daha fazla bilgi yer aldı. İsmine ek olarak özelliğin işleviyle ilgili de bilgiler bu sürümde ortaya çıktı.

Konuyla ilgili Microsoft, OneDrive blogunda bir gönderi paylaştı. Bu gönderide OneDrive’daki fotoğraf hikayesi özelliği hakkında açıklama yaptı. Açıklamasında ise bu yeni hikaye paylaşımının kişilerin en sevdikleri anılarını önemli kişilere paylaşmasını sağlayan etkileşimli bir özellik olduğunun altını çizdi.

OneDrive’ın Fotoğraf Hikayesi Özelliğinin Detayları

OneDrive’ın fotoğraf hikayesi özelliği şu anda OneDrive web, Android ve iOS mobil uygulamasında yer alıyor. Ancak özellik şimdilik sadece Avustralya’da beta sürümünde test ediliyor. Microsoft bu yıl içinde ABD ve diğer ülkelerdeki kullanıcılara da bu özelliği sunmayı planlıyor.

Fotoğraf hikayesi özelliği, kullanıcıların arkadaşları ve aileleriyle fotoğraf paylaşmak için davetli hikaye paylaşmaları sağlıyor. Instagram’ın hikaye özelliğinin aksine bu özellik OneDrive’da sadece davetiyeyle çalışıyor. Yani OneDrive’da paylaşmış olduğunuz fotoğraf hikayesini kimlerin göreceğini özel olarak ayarlama şansı sunuluyor.

Buna ek olarak kullanıcılar OneDrive fotoğraf hikayesine yorum bırakma imkanına sahip. Bunun yanında fotoğraf hikayesini beğenip yanıt verme ve bildirim alma seçenekleri de mevcut. Fotoğraf hikayesi özelliği; OneDrive Basic 5 GB, OneDrive Bağımsız 100 GB, Microsoft Bireysel ve Microsoft 365 Aile hesaplarında kullanımda olacak. Ancak bu özelliğin OneDrive iş ya da okul hesaplarında şimdilik yer almayacağı belirtiliyor.

Kullanıcıların bu özelliği denemeleri için OneDrive mobil uygulamasını telefonlarına indirmeleri gerekiyor. Ardından kişisel bir OneDrive hesabına kayıt olmaları şartı mevcut. Sonrasında ise ilk fotoğraf hikayesini oluşturmak için ‘Paylaşılan’ sekmesine girmeleri gerekiyor. Son olarak arkadaşlarını ve ailelerini fotoğraf hikaye akışını görüntülemeye davet etmeleriyle bu özelliği aktif hale getirebiliyor.

OneDrive fotoğraf hikayesi özelliği, gizlilik ve kişisel veri gibi önemli konuları da ihmal etmiyor. Paylaşmış olduğunuz fotoğraf hikayesinde, kişisel verileriniz korunmaya devam edeceği ifade ediliyor. Peki siz OneDrive’ın yeni hikaye özelliği hakkında neler düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz.

Kaynak: https://www.xda-developers.com/onedrive-photo-story-public-preview/

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Dilbilim mezunu Dilara, uzun süredir teknolojik haberleri takip ediyor ve teknolojiyle alakalı içerik üretmekten keyif alıyor. Sosyal medya uygulamalarına ve teknolojik cihazlara da oldukça meraklıdır.