Oculus Quest Reklamları İçin İşler Karışmaya Başladı!

Facebook, VR üzerinde yeni çalışmalar yapmaya devam ediyor. Şirket, yakın bir zamanda da VR teknolojisi için yeni bir proje üzerinde çalıştıklarını açıklamıştı. Yapılan açıklamayla, Oculus Quest uygulamaları için reklam geliştirileceği belirtildi. Ancak Oculus Quest reklamları için işler Facebook’un beklediği gibi gitmiyor.

Şirket, yaptığı açıklamada geliştirilen reklamların birkaç uygulamada test edileceğini belirtmişti. Bu uygulamalardan birisi de Blaston olacaktı. Ancak oyunun yapımcı şirketi Resolution Games, yapılan anlaşmadan vazgeçtiklerini duyurdu.

Facebook, Reklamları Ücretsiz Uygulamalarda Test Edecek

Facebook, geçtiğimiz günlerde Oculus Quest uygulamalarına reklam ekleyeceklerini duyurmuştu. Şirket, bu kararın sebebini VR uygulama geliştiricilerinin para kazanmalarına yardımcı olmak olarak açıklamıştı.

Bu karar, uygulama geliştiricilerini ne kadar memnun etse de Oculus Quest kullanıcılarından bir o kadar tepki gördü. En yoğun tepki ise test için kullanılacak olan Blaston oyununun oyuncularından geldi.

Resolution Games tarafından geliştirilen Blaston, bir VR oyunu. Oyun, Steam’de 18.50 TL’ye satılıyor. Oyunun sahipleri de tam bu noktada Resolution Games’e tepki gösterdiler. Çünkü oyuncular para ödedikleri bir oyunda haklı olarak reklam görmek istemiyorlar.

Resolution Games konu hakkında açıklama yaptı. Oyunun yapımcı şirketi, oyuncuların görüşlerini önemsediklerini belirtti. Resolution Games, bu yüzden de Oculus Quest reklamlarını ne kadar takdir etseler de Blaston için aldıkları kararda geri adım atacaklarını belirtti.

Facebook Oculus Quest Uygulamalarına Reklam Ekleyecek

Alınan bu karar, oyuncular için sevindirici olacaktır. Fakat Facebook, bu karar karşısında pek memnun kalmayacaktır. Resolution Games tarafından alınan karardan sonra Facebook’un test için ücretsiz uygulamaları kullanması bekleniyor.

Hatta Resolution Games CEO’su Tommy Palm, yaptığı açıklamada bu konu hakkında da bazı söylemlerde bulundu. Palm, Blaston için reklamları deneyemeyecek olsalar da ücretsiz oyunları Bait üzerinde reklamların denenebileceğini belirtti. Palm, konu hakkında Facebook ile görüştüklerini de söyledi.

Facebook tarafından geçen hafta yapılan duyurudan sonra bu tarz sorunların oluşacağı oldukça belliydi. Çünkü şirket, konu hakkında henüz detaylı açıklamalar yapmadı. Bunun dışında Facebook, reklamların her ne kadar insanları rahatsız etmeyeceğini söylese de kullanıcılar para ödedikleri uygulamalarda reklam görmek istemiyorlar.

Facebook’un konu hakkında ileride ne gibi adımlar atacağı oldukça merak ediliyor. Ancak bilinen bir gerçek var ki şirket, uygulama geliştiricilerini memnun etmek isterken kullanıcılarından tepki görmeye devam edecek.

Sizler Oculus Quest reklamları hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Facebook, kullanıcılarını rahatsız etmeyecek reklamlar geliştirebilecek mi? Oculus Quest uygulamalarında reklamlar olmalı mı? Görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.