NVIDIA RTX 3060Ti Yeni Bir Versiyonu ile Geliyor!

Dünyada bilgisayar oyunları oynayan insan sayısı bir hayli fazla. Bilgisayar oyunları demişken günümüzdeki oyunlarla başa çıkmak isterseniz, ekran kartınızın belirli bir seviyenin üzerinde olması gerekiyor. Ekran kartları, bilgisayarlarda grafiksel işlem yapmak isteyen herkesi yakından ilgilendiriyor. Gelişen teknolojiyle birlikte ekran kartları da gelişmeye devam ediyor. Öyle ki önümüzdeki süreçte bu ekran kartlarına bir yenisi daha eklenecek gibi duruyor. İddialara göre NVIDIA RTX 3060Ti, yeni bir versiyonu ile kullanıcılarının karşısına çıkacak.

Sızdırılan bilgilerden bahsetmeden önce, piyasada yer alan RTX 3060Ti’ın GA104 çipini kullandığını söyleyelim. Sızdırılan bilgilerde ise yeni RTX 3060Ti modelinin, GA103 model çip ile geleceği iddia ediliyor. Sayılara baktığınız zaman 104’den 103’e düşmüş gibi gözüküyor.

Fakat endişelenmenize gerek yok çünkü GA103 daha güçlü bir çip olarak performans gösteriyor. Bu sızıntı AIDA64’de RTX 3060Ti’ın yeni versiyonunun benchmark yapılması sonucu çıktığını söyleyebiliriz. Sızıntının sebebi, AIDA64’de çalışan birinin hatası gibi gözüküyor.

İddia edilen NVIDIA RTX 3060Ti’ın yeni versiyonun, daha güçlü bir çipe sahip olmasına rağmen performansında kesintiler olacağını düşünüyoruz. İddialara göre NVIDIA, yeni modeli hali hazırda piyasada bulunan RTX 3060Ti modeli ile aynı CUDA çekirdeği sayısına (4864) sahip olacak şekilde tasarladı.

NVIDIA’nin neden böyle planlama yaptığı bilinmiyor. Tabii ki genel olarak geliştirildiği iddia edilen modelin daha güçlü bir performans sergileyeceğini söyleyebiliriz. Fakat yeni RTX 3060Ti modeli ile piyasada yer alan model arasında düşündüğümüz kadar fark olmayabilir.

nvidia-ekran-karti

İddialara göre RTX 3060Ti’ın yeni versiyonu, eski versiyonuna göre biraz daha soğuk çalışacak. Derecenin düşmesi overclock ile ilgilenen kullanıcılar için iyi bir haber olacaktır. Çünkü ekran kartının daha soğuk çalışması, overclock ayarlarında daha yüksek performans alınmasını sağlayacaktır.

RTX 3060Ti’ın Yeni Versiyonunu Alınır mı?

Eğer bir ekran kartı arıyorsanız RTX 3060Ti, günümüz için fazlasıyla yeterli olacaktır. RTX 3060Ti’ın yeni versiyonu çıktığı zaman bu model, piyasadaki modele göre şüphesiz daha iyi olacaktır. Fakat belirttiğimiz gibi iki sürüm arasında çok büyük bir fark olmayacak gibi duruyor.

Bundan dolayı yüksek kalitede bir ekran kartına sahip olan kullanıcılar için NVIDIA RTX 3060Ti ekran kartının yeni versiyonu çok ilgi çekici olmayacaktır. Bunun yanı sıra yeni bir ekran kartı almayı düşünen kişiler içinse tabii ki GA103 çipe sahip olacak olan RTX 3060Ti sürümü GA104’e sahip olan sürüme göre daha doğru bir tercih olacaktır.

Kaynak: https://www.techradar.com/news/nvidia-rtx-3060-ti-graphics-card-could-be-getting-a-new-version

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

İngiliz dilbilimi okuyan ve oyun oynamaya bayılan bir teknoloji meraklısı.