Nokia XR20 Listelendi: Orta Seviye Telefon Geliyor!

Bir zamanların efsane telefon üreticisi Nokia, son günlerde ürettiği yeni telefonlarla sık sık gündeme geliyor. Öyle ki şirket yine yeni bir modelini piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Yeni tasarlanan Nokia XR20 modeli, Geekbench üzerinden listelendi.

Nokia, bilindiği gibi uzun bir süredir dünya pazarında çok etki göstermiyordu. Şirket, akıllı telefonların yaygınlaştığı ilk yıllarda bu alanda başarısız olmuştu. Bunun üzerine şirket yöneticileri de global pazardan ziyade birkaç ülkenin pazarına odaklanmaya karar vermişlerdi.

Şirket, sadece belirli ülkelerde satış yaptığı için çok güçlü donanım özelliklerine sahip telefonlar üretmiyor. Nokia, son zamanlarda çoğunlukla giriş ve orta seviye telefon kullanıcılarına hitap eden modeller tasarlıyor.

Son yıllarda bu görüş tekrardan değişmeye başladı diyebiliriz. Çünkü Nokia, birkaç yeni modelini tekrar global olarak satışa sunmaya başladı. Fakat şirket yine de yeni modellerinin çoğunu hâlâ belirli ülkelerde satıyor.

Nokia’nın yeni modeli XR20 hakkındaki tüm özellikler açıklanmadı. Fakat listelenen özellikler göz önüne alındığında şirket yine orta seviye bir telefon üzerinde çalışıyor diyebiliriz.

Nokia XR20 Özellikleri

Telefonun yazılım kısmında yeni modellerin çoğunda olduğu gibi Android 11 mevcut. Şirketin son yıllarda telefonlarında çoğunlukla Android kullandığını düşünürsek bu tercih pek sürpriz olmadı.

Şirket, bilindiği gibi orta seviye telefonlarının çoğunda Snapdragon 480 kullanmayı tercih ediyor. Bundan dolayı Nokia XR20 modelinde de Snapdragon 480 5G işlemci mevcut. Bunun dışında telefonda 4 GB RAM var. Fakat telefonun başka RAM seçeneklerine sahip olup olmayacağı henüz net olarak bilinmiyor.

Geekbench üzerinden görüntülenen özelliklerde şimdilik başka bilgiler bulunmuyor. Ancak telefonun özellikleri belli olmaya başladıysa şirket yakında telefonun tanıtımını yapacaktır.

Telefonun hangi ülkelerde satışa sunulacağı ve satış fiyatının ne olacağı henüz bilinmiyor.

Nokia Tablet Geliyor

Nokia N1
N1 Tablet

Nokia, telefonun dışında bir de tablet üzerinde çalışıyor olabilir. Araştırmacılar, Nokia’nın Rusya’da aldığı sertifikalara ulaştı.

TA-1392 ve TA-1397 koduna sahip sertifikalarda “Nokia’nın taşınabilir tablet modeli” ifadesi mevcut. Bu sertifikalar da şirketin yeni bir tablet modeli üzerinde çalıştığını gösteriyor.

Şimdilik bu konu hakkında başka bilgi bulunmuyor. Fakat şirket sertifika aldığına göre çok yakında bir tablet tanıtımı yapacak gibi duruyor. Bilindiği gibi Nokia, geçtiğimiz yıllarda tablet üretmişti. Ancak şirket, istenilen satış seviyelerine ulaşılamayınca tablet üretimine ara vermişti.

Sizler Nokia XR20 özellikleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Nokia, bu modeli global olarak satışa sunarsa kullanmayı düşünür müsünüz? Sizce Nokia, tekrar tablet sektörüne giriş yapmalı mı? Görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.