Nokia C01 Plus Sessiz Sedasız Tanıtıldı

Bir zamanların en popüler telefon üreticisi Nokia, sessizce tanıtılan yeni telefonu C01 Plus ile hayranlarının karşısına çıktı.

Şirket, bu modeli tasarlarken giriş seviyesi telefonları tercih eden kullanıcılara hitap etmek istemiş gibi duruyor.

Nokia, bir zamanların en çok tercih edilen telefon markasıydı. Ancak akıllı telefonların yaygınlaşmasıyla birlikte şirket sektördeki konumunu kaybetti. Çünkü Nokia, akıllı telefon üretiminde pek başarılı olamadı.

Şirket, geçtiğimiz senelerde global olarak bazı akıllı telefon modellerini satışa sundu. Fakat istenilen satış düzeylerine ulaşılamadı. Bu da şirketin popülerliğinin kaybolmasına sebep oldu.

Akıllı telefon sektöründe global olarak istediği başarıyı yakalayamayan Nokia, son yıllarda sadece bazı ülkelerde satış yapma kararı aldı. Ancak şirket, yakın zamanda tanıttığı bazı modelleri global olarak satışa sunmaya başladı. Bu durum da Nokia’nın tekrardan global pazarda yer almaya çalıştığını gösteriyor.

Nokia C01 Plus Özellikleri

Nokia, son olarak da sessizce tanıttığı C01 Plus modeliyle kullanıcıların karşısına çıkıyor. Telefonda Unisoc SC9863A işlemci seti bulunuyor. Bunun dışında C01 Plus, 1 GB RAM’e sahip. Ayrıca telefonda 16 GB dahili depolama alanı mevcut. Telefonda yazılım olarak ise Android 11 Go Edition var.

nokia C01 Plus

Telefonun teknik özelliklerine bakıldığında Nokia, tam bir giriş seviyesi telefonu oluşturmuş diyebiliriz. Bu konuda Nokia, kullandığı işlemciyle kullanıcılarını memnun edecektir. Fakat her ne kadar giriş seviyesinde bir telefon da olsa 1 GB RAM kullanıcıların isteklerini pek karşılamayacaktır.

Bunun dışında telefonda 18:9 oranlı 5.45 inç büyüklüğünde HD bir ekran mevcut. Nokia’nın çoğu telefonu oldukça kibar ve sade duruyor. Bu yüzden bu modelde de 5.45 inç ekran kullanılması oldukça anlaşılabilir.

Telefonun kamera kısmına baktığımızda ise ön tarafta 5 MP çözünürlüğünde bir selfie kamerası görüyoruz. Arka kamerada da 5 MP çözünürlüğünde bir kamera var.

Kamera çözünürlükleri yetersiz duruyor olabilir; fakat şirketin giriş seviyesinde bir telefon oluşturmak istediğini düşünmeliyiz. Bu açıdan bakıldığında fiyatıyla uyum gösteren kameralara sahip olduğunu söylemek mümkün.

Nokia, telefonu mor ve mavi renk seçenekleriyle şimdilik sadece Rusya’da satışa sundu. Şirket, telefonun satış fiyatını ise 90 dolar olarak belirledi. Şirketin, telefonu başka ülkelerde satışa sunup sunmayacağı henüz bilinmiyor.

Uygun fiyatlı bir Nokia telefon oldukça tercih edilebilir bir ürün olarak bizleri karşılayacaktır. Ürünün özelliklerinin yanında 90 dolarlık bir fiyata sahip olduğunu unutmamak gerek.

Sizler Nokia C01 Plus hakkında ne düşünüyorsunuz? Telefon ülkemizde satışa sunulursa almayı düşünür müsünüz? Görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.