Nokia G10 Özellikleri Sızdırıldı: Nokia’nın Oyuncu Telefonu

Nokia tarafından üretilecek olan G10 oyuncu telefonunun özellikleri sızdırıldı. Şirketin ilk oyuncu telefonu olacağı söylenen G10 modeli, TA-1334 ismiyle, daha önce de karşımıza çıkmıştı. Dedikodular doğruysa yeni bir Nokia telefonu görmemize çok uzun bir süre kalmadı diyebiliriz.

Nokia G10 Teknik Özellikleri

Söylediğimiz gibi, iddiaların doğru olup olmadığı henüz belli değil. Nokia, böyle bir cihazı oyunculara sunmak amacıyla mı çıkaracak sorusu hala merak konusu. Ancak, iddialar doğruysa ve Nokia bu özelliklere sahip bir oyuncu telefonu çıkarıyorsa, donanım açısından biraz geride kalmış dememiz yanlış olmayacaktır.

Sektördeki en güçlü rakiplerinden Asus ROG Phone 3‘ün sahip olduğu donanımın kıyısından bile geçemeyecek cihazın başlıca teknik özellikleri şöyle:

Ekran Boyutu6.38 inç
Ekran Çözünürlüğü1560 x 720
İşlemci4×2.0 GHz (işlemci modeli belirtilmemiş)
Bellek4 GB
Dahili Depolama64 GB
Maksimum Hafıza Kartı Desteği512 GB
Kamera48 MP/5 MP /2 MP/16 MP*
Ön Kamera16 MP
ŞebekeLTE/3G
Bluetooth4.2
Bağlantı TürüUSB Type-C
Batarya4.000 mAh
Ağırlık181 gram
Diğer ÖzelliklerYüz Tanıma, Parmak İzi Okuyucu
İşletim SistemiAndroid 10

4 GB RAM ve 64 GB dahili depolama alanıyla ne kadar başarılı bir oyun deneyimi sunabileceği çok büyük bir muamma olan Nokia G10, 6.38 inçlik geniş ekranıyla kullanıcıların saygısını biraz olsun kazanabilir. Ancak, ekran boyutu gayet uygun olsa da FHD olmayan bir ekranın ne kadar başarılı bir kullanış sunacağı bir başka soru işareti.

Sızdırılan özelliklerin bulunduğu görselde işlemcinin modeli tam olarak belirtilmiyor. Ancak “4×2.0 GHz” ifadesi, 4 çekirdekli 2.0 GHz hızında bir işlemcinin kullanılmış olabileceğini çağrıştırıyor.

Sızıntıda karşımıza çıkan ancak pek anlam ifade etmeyen bir başka bilgi ise kamera oluyor. Kamera özellikleri satırında, 4 farklı MP değeri ve bunların 6 kere yazılmış hali bizleri karşılıyor. Farklı değerler göz önüne alındığında, dört lense sahip bir arka kamera sistemi bizleri bekliyor diyebiliriz.

Oyuncular için önemli olan bir başka özellik ise şüphesiz batarya. Bu konuda 4.000 mAh değerinde bir pil kapasitesine sahip olacağı söylenen G10, ortalama üstü diyebileceğimiz bir konumda duruyor. En azından batarya, cihazın en önemli sorunları arasında yer almıyor diyebiliriz.

Nokia G10 Fiyatı

Cihazın, G10 ismini “gaming”den aldığı da iddialar arasında yer alıyor. Telefonun üreticisi HMD Global’ın, G10 ismini, oyun sektörüne giriş yapmak için tercih ettiği düşünülüyor.

Belki de Nokia başka planlar peşinde olabilir. Üst segment bir oyuncu kitlesi yerine genel kitleye hitap edecek uygun fiyatlı bir cihaz üretmek hedefindeyse, G10 harika bir model olarak da karşımıza çıkabilir. Bir başka deyişle, cihaz oyuncu telefonu olarak düşünülmemiş de olabilir.

Ancak, başarılı bir model olduğu söyleyebilmek için öncelikle cihazın fiyatını öğrenmemiz gerekiyor. Maalesef cihazın fiyatı şimdilik belli değil.

Söylediklerimiz, Nokia ya da HMD Global resmi bir açıklama yapana kadar dedikodudan öteye geçemiyor. Açıklama tarihinin ise yakında olacağını düşünüyoruz.

Siz, Nokia G10 hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce bir oyuncu telefonu mu olacak? Hangi fiyat seviyesinden satışa çıkacak? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizimle belirtebilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.