Nintendo Switch Satışları Durmak Bilmiyor!

Bir zamanların en çok tercih edilen oyun konsolu üreticisi Nintendo, piyasada adından tekrar söz ettirmeye başladı. 2017 yılında piyasaya sürülen Nintendo Switch, şirketin tekrar yükselişe geçmesini sağladı. 31 Mart 2021 tarihinde biten malı yılda gerçekleşen Nintendo Switch satışları, bir önceki dönemi geride bıraktı.

Nintendo Switch, 4 yıl önce piyasaya sürülmesine rağmen hala fazlasıyla ilgi görmeye devam ediyor. Bunun en büyük kanıtı ise 2021 yılındaki satış sayıları oluyor.

Nintendo Switch’in satış miktarı, pandemi sebebiyle 2020 yılında istenildiği gibi gitmese de yine de yüksekti. 2021 yılı ise Nintendo için beklenenden çok daha iyi geçiyor.

Switch satışları, 31 Mart 2021 tarihinde sona eren mali yılda 31 Mart 2020 yılında biten mali yıla göre %44 arttı. Nintendo, bir önceki dönemde 21 milyon tane Switch satmıştı. Bunun üzerine şirket 31 Mart 2021 tarihine kadar 19 milyon Switch satmayı planlamıştı.

Ancak satışlar Nintendo’nun beklediğinden daha yüksek sayılara ulaştı. Bunun üzerine Nintendo, şubat ayında satış beklentilerini 26.5 milyona çıkarttı. Nintendo, 31 Mart 2021 tarihinde bu beklentiyi de aşarak 28 milyondan fazla Nintendo Switch sattı.

Artış kendisini sadece konsol satışlarında göstermedi. Aynı zamanda yeni dönemdeki oyun satışı da %37 arttı. Artışın başını çeken oyun ise Animal Crossing: New Horizons oldu.

Nintendo Switch

Nintendo Switch

Switch, Nintendo’nun 2017 yılında satışa sunduğu 8. nesil oyun konsoludur. Nintendo, bundan önceki oyun konsolu olan Wii U’yu 2012 yılında satışa çıkarmıştı. Bu yüzden donanımı ve tasarımı yenilenmiş olan yeni Nintendo konsolu oyunculardan büyük ilgi gördü.

Konsol, 6.2 inç büyüklüğünde 1280 x 720 çözünürlüğünde bir ekrana sahip. Bunun yanı sıra konsolda işlemci olarak dört çekirdekli Cortex A57 yer alıyor. Cihazda 32 GB dahili depolama alanı bulunurken bunun dışında 4 GB RAM mevcut.

Bunun haricinde Switch’in en önemli özelliği televizyona bağlı olarak da çalışabilmesi. Konsol hem taşınabilir hem de televizyona bağlı olarak oynanabilir bir yapıya sahip.

Switch, donanım anlamında Wii U’ya göre oldukça güçlü durumda. Bu da konsolun satışlarını etkileyen en büyük etken oldu diyebiliriz.

Nintendo, Swtich’in piyasaya çıkmasıyla birlikte beklenilenden daha büyük satış miktarlarına ulaşmıştı. Şirket ilk 3 ayda 2 milyon oyun konsolu satmayı planlarken yaklaşık 5 milyon adet oyun konsolu satıldı.

Bunun dışında ilk yıldaki satış sayıları ise 14 milyonu geçti. 2018 yılıyla birlikte Switch’in satışlarındaki yükseliş devam etti. 2018 sonunda Japonya ve ABD’de en çok satılan oyun konsollarından birisi olan Switch, dünya çapında ise 32 milyon satış miktarına ulaştı.

Siz Nintendo Switch satışları hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce konsol hak ettiği satış sayılarına ulaşabildi mi? Görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.