Nintendo Switch Konsolu Güçleniyor

Oldukça sevilen oyun konsolu Nintendo Switch güçleniyor. Nintendo’nun planlarına göre, gelecek sene çıkacak yeni Nintendo Switch modelinin, bazı güçlendirmelerle sunulacağı iddia edildi. Konsolun yanında yeni oyunların da çıkacağı belirtildi. Planların seneye olmasının nedeni, yıl sonunda çıkması beklenen iki diğer konsol, Xbox Series X ve PlayStation 5 ile aynı döneme gelmesinin istenmemesi.

Çıkarılacak yeni konsolun teknik özellikleri henüz tam anlamıyla netleşmedi. Ancak Nintendo şirketinin işlem gücünü ve 4K çözünürlüklü grafikleri araştırdığı bilinmekte. Bu nedenle yeni gelecek cihazda daha yüksek çözünürlüklü grafik desteği olabilme ihtimali bulunuyor.

Nintendo 2017 yılında çıkardığı Switch cihazında Nvidia’nın Tegra X1 çipini kullanıyor. Yeni gelecek güçlendirmelerle birlikte bu çipin de değişmesi bekleniyor. Şu anki cihazda ise, konsolun üzerinde 720p bir çözünürlük, harici çıkışta ise 1080p’lik bir çözünürlük bulunuyor.

Yeni çıkacak cihazın Switch Pro adına sahip olması bekleniyor. Switch Pro’da 1080p’lik bir taşınabilir konsol, harici çıkış için ise 4K çözünürlükte görüntü aktarma olacağı ileri sürülüyor. Bunlara ek olarak 128 GB’lık bir depolama ve 8 GB’lık bir RAM gücü bekleniyor.

nintendo-switch-gucleniyor
Resim: Nintendo

Bunlar dışında bahsedilen bir diğer özellik ise Nintendo Switch’in, DLSS’e olan ihtiyacı. DLSS, Nvidia’nın çıkardığı bir yapay zeka makine öğrenme teknolojisidir. Daha önce de söylediğimiz gibi, Switch’in içindeki Tegra çipi gelecek yeni güçlendirmeler için yeterli olmayabilir. Bu nedenle DLSS’in yardımı ile 4K çözünürlük teknolojisine kolaylıkla geçiş yapılabileceği düşünülüyor.

Güçlendirilmiş Switch modellerinin yanında bazı yeni oyunlar da çıkması bekleniyor. Hem Nintendo şirketinden, hem de Switch’e oyun üreten şirketlerden gelecek bu oyunların, farklı kategorilerde ve her kullanıcı için oynanabilecek türde olması bekleniyor. İçlerinde zaman geçirmek için oynayanlara ya da uzun uzun, tadını çıkararak oyun oynayanlara yönelik çıkacak, yeni oyunlar olacağı ileri sürülüyor.

Switch Konsolu Güçleniyor Ancak Nintendo Cephesinde Cevap Yok

Daha önce iki tane daha Switch konsolu piyasaya süren şirketin Nintendo Switch konsolu bu gelecek donanımlarla daha da güçleniyor. Önceki versiyonlarında sadece daha iyi batarya ömrü gibi performansa fazla etki etmeyen güçlendirmeler ile cihazlar satışa sunulmuştu. Ancak bu seferki güç ve görüntü kalitesi artışı, kullanıcıları oldukça mutlu edecek gibi görünüyor.

Tüm bu iddialara Nintendo cephesinden henüz bir yanıt gelmedi. Ancak konsol tanıtımına hazırlanmaları, bu seneki yazılım güncellemelerinin azalmasıyla ilişkili olabilir. Şu anda bütün dikkatlerin Sony ve Microsoft şirketlerinin üzerinde olması, Nintendo’nun açıklamayı biraz daha geç yapmasını sağlayabilir. Bu sene Animal Crossing oyunu ile büyük bir ivme yakalayan Nintendo‘nun iddialara ne cevap vereceği merakla bekleniyor.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.