Nintendo 3DS Üretiminin Durdurulduğu Açıklandı

Nintendo şirketinin en sevilen taşınabilir konsollarından biri olan Nintendo 3DS üretimi, resmi olarak son buldu. Çıkış tarihinden 10 yıl sonra son bulan Nintendo 3DS üretiminin ne zaman durdurulduğu tam olarak bilinmiyor.

Şirketin Japonya web sitesinden yaptığı bir açıklama ile Nintendo 3DS üretiminin durduğu öğrenildi. Üstelik sadece 3DS değil, 2DS, 3DS XL gibi tüm modellerinin artık üretilmeyeceği belirtildi. Ürünlerin sitedeki sayfaları hala aktif olarak bulunmakta ancak tümünde “üretim dışı” ibaresi yer alıyor.

Şirketin Birleşik Krallık sitesinde ise, üretiminin durdurulduğuna dair bir not bulunuyor. Japonya ve Birleşik Krallık sitesinde tüm modellerin sayfalarına erişim hala mümkün ancak hepsinde bu not yer alıyor. Öte yandan Nintendo Amerika sitesinde ise, tüm sayfalar silinmiş olarak gözüküyor. Nintendo 3DS sayfasına erişim sağlanmaya çalışıldığında ise site, kullanıcıyı ana sayfaya yönlendiriyor. Sitede 3DS ile ilgili bulunan tek sayfa ise yardım sekmesi oluyor.

Üretimin son bulması tüm desteğin kesilmesi anlamına gelmiyor. Nintendo’nun çevrim içi mağazasından 3DS ve 3DS ailesine ait olan oyunlara ulaşmak hala mümkün.

Üretimi Son Bulan Nintendo 3DS 75 Milyondan Fazla Satmıştı

Nintendo 3DS ilk olarak 2011 Mart ayında satışa sunuldu. Nintendo DS konsolunun devamı olarak çıkan cihaz oldukça büyük beğeni topladı. Dünya genelinde 75 milyondan fazla satan cihazın farklı modelleri de piyasaya sürüldü.

Bunlardan birisi 3DS’in kapaksız modeli olan 2DS 2013 yılında satışa çıktı. Bu modelin özelliği 3DS gibi 3 boyutlu ekrana sahip olmaması ve daha uygun fiyatlı olmasıydı. Bunun haricinde ise 3DS XL modeli 2012’de açıklandı.

nintendo-3ds-uretimi-2ds
Resim: Nintendo

2014 yılında ise şirket hem 3DS XL hem de 3DS modellerini yenileme kararı aldı. 3 boyut özelliklerini daha çok geliştirerek ve yüz takip etme gibi çeşitli özellikler getirerek bu ürünleri piyasaya sundu. Nintendo Switch konsolunun çıktığı 2017 yılında ise, 2DS XL modelini satışa çıkardı.

Şirketin 3DS desteğini hemen bırakmamış olmasının yanı sıra böyle bir karar alması oldukça makul görünüyor. Yaklaşık on yıldan fazla bir süredir piyasada bulunan 3DS ailesi, kayıtlara göre 384 milyondan fazla oyun satışı da yapmış bulunuyor. Her ne kadar üzücü olsa da satışları eskisi gibi olmayan bir ürünün piyasada bulunması şirket adına hiç mantıklı bir hareket gibi gözükmüyor. Üstelik elinde Switch gibi zirve zamanlarını yaşayan bir konsolu bulunduran şirketin aldığı bu karar hüzünlü ancak makul kabul ediliyor.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.