Nikon SLR Fotoğraf Makinesi Pazarından Çekilebilir

Dünyanın en popüler kamera üreticilerinden biri olan Nikon hakkında yeni bir iddia gündeme geldi. Nikkei Asia tarafından paylaşılan habere göre Nikon, SLR fotoğraf makinesi pazarını terk edecek. Ancak konuyla ilgili Nikon cephesinden de bir açıklama geldi.

Son zamanlarda aynasız fotoğraf makineleri daha çok ilgi görmeye başladı. Bu fotoğraf makineleri, son yıllarda fotoğrafçılık dünyasına hızlı bir şekilde girmeyi başardı. Bunun sonucunda da SLR fotoğraf makinelerinin ömrü dolmaya başladı.

Konuyla ilgili Nikkei Asia tarafından yapılan haber de Nikon’un plan değişikliğine gittiğini öne sürüyor. İddiaya göre Nikon da son zamanların en çok ilgi gören aynasız fotoğraf makinelerine odaklanma kararı aldı. Fakat şirketten gelen açıklama kafa karışıklığına sebep oluyor.

Nikon Konuyla İlgili Açıklama Yaptı

Paylaşılan haberin üstüne Nikon tarafından yayımlanan basın bülteninde “makalenin spekülasyonlara yol açtığı ve Nikon’un böyle bir açıklama yapmadığı” dile getiriliyor. Ayrıca şirketin DSLR fotoğraf makinesi üretimine devam ettiği de bildiriliyor. Fakat Nikon, ilerleyen dönemde SLR fotoğraf makinesi pazarından çekilmeyeceğine dair bir açıklamada bulunmuyor.

Nikkei şirketin mevcut SLR modellerini üretmeye ve piyasaya sürmeye devam edeceklerini bildirdi. Bunun yanında Nikon’un yeni modelleri de tamamen aynasız fotoğraf makinesi şeklinde üreteceklerini ekledi.

Geçtiğimiz ay Nikon, uygun fiyatlı olan DSLR fotoğraf makinelerinden D3500 ve D5600’ün üretimini durdurduğunu bildirdi. Şirket, profesyonel ve amatör fotoğrafçılarının tercih ettiği fotoğraf makinelerine ve lenslere odaklanmak istediğini belirtti. Ayrıca genç kullanıcılar için tasarlanan ürünleri güçlendirmek istediğini de ekledi.

Raporlara göre Nikon, geçen yıl 400.000’den fazla SLR fotoğraf makinesi satışı gerçekleştirdi. Aynasız fotoğraf makinesinin yükselmesi SLR fotoğraf makinelerini ciddi oranda etkiledi. SLR kameralar, fotoğraf makinelerini geride bırakan akıllı telefonlar ile rekabette de başarısız oldu.

SLR fotoğraf makinelerinde lider olan Canon da bu konuda kararlar aldı. Şirket, SLR fotoğraf makineleri üretimi konusunda geri adım attığını bildirdi. Bunun sonucunda Canon, geçtiğimiz yıl EOS-1D X Mark III’ün son DSLR fotoğraf makinesi olacağını bildirmişti.

Ayrıca Canon’un CEO’su piyasanın hızlı bir şekilde aynasız kameralara doğru yöneldiğini söyledi. Buna ek olarak şirketin, gelecek zamanda orta seviye DSLR kameralar üretmeye devam edeceği de bilgiler arasında yer alıyor.

Peki sizler Nikon’un artık SLR fotoğraf makinesi pazarından çekilmesi iddiası hakkında neler düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Kaynak: https://asia.nikkei.com/Business/Business-trends/Nikon-to-stop-making-SLR-cameras-and-focus-on-mirrorless-models

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Dilbilim mezunu Dilara, uzun süredir teknolojik haberleri takip ediyor ve teknolojiyle alakalı içerik üretmekten keyif alıyor. Sosyal medya uygulamalarına ve teknolojik cihazlara da oldukça meraklıdır.