NFC Özelliği Nedir? NFC Ne İşe Yarar?

Son zamanlarda temassız işlemlere olanak sağlayan teknolojiler oldukça popüler olmaya başladı. Özellikle pandemi dönemiyle birlikte bu özellikler artık hayatlarımızda büyük yer ediniyor. Bu teknolojilerden en çok kullanılanı ise şüphesiz NFC oluyor. Henüz yeni yeni yaygınlaşmaya başlayan NFC teknolojisi, insanların akıllarında normal olarak NFC özelliği nedir sorusunu oluşturuyor.

Biz de bu yazımızda sizler için NFC özelliği nedir, nerelerde kullanılır, hangi cihazlarda NFC özelliği mevcut gibi sorulara cevap vermeye çalışacağız.

NFC Özelliği Nedir?

NFC, yani Near Field Communication cihazların veya nesnelerin temassız iletişim kurmalarını sağlayan bir teknolojidir. RFID (radyo frekansı ile tanımlama teknolojisi) temelli geliştirilen NFC, temel olarak RFID ile yapılabilecek birçok şeyin yapılmasına olanak sağlıyor.

Son zamanlarda, özellikle pandemi süreciyle birlikte, NFC teknolojisinin adını çok sık duyar olduk. Bunun en temel sebebi ise tabii ki pandemi sürecinde insanların temas etmekten kaçınmak istemeleri oluyor. İnsanların temassız işlemlere ilgi göstermeye başlaması, normal olarak NFC özelliği nedir sorusunu da beraberinde getiriyor.

Aslında bir süredir teknoloji şirketleri, ürettikleri akıllı telefonlarda bu teknolojiyi kullanıyorlardı. Temassız iletişim teknolojisi, insanlara çok büyük kolaylık sağlasa da akıllı telefon kullanıcıları pandemi sürecine kadar bu teknolojiyi kullanmaya pek ihtiyaç duymuyorlardı.

Fakat pandemi ile birlikte NFC özelliğine sahip telefonların satış sayılarında büyük yükselişler oldu. Hızla gelişen teknolojinin etkisiyle, bu temassız iletişim teknolojisini gelecekte de çok sık kullanacağız diyebiliriz.

NFC ile Neler Yapılabilir?

Temassız iletişim teknolojileri, son zamanlarda yaygınlaşmaya başladılar. Bu yüzden bu teknolojiler ile yapılan işlemler günümüzde biraz sınırlı diyebiliriz. Fakat bu teknolojilerin potansiyelleri göz önünde bulundurulduğunda, NFC başta olmak üzere birçok temassız iletişim teknolojisi günlük yaşantıda vazgeçilmez konumlara gelecekler diyebiliriz.

NFC ile Neler Yapılabilir

Özellikle NFC destekli akıllı telefon sahipleri, bu teknoloji ile günümüzde neler yapabileceklerini çok merak ediyorlar. NFC teknolojisi, şimdilik şu işlemler ile insanların hayatlarını kolaylaştırıyor:

  • Dosya Transferi: Kullanıcıların, NFC teknolojisi ile yapılabilecekleri işlemlerin ilk sırasında dosya transfer işlemleri geliyor. Bu teknolojiye sahip iki telefon arasında kolaylıksa temassız ve çok hızlı bir şekilde dosya transferi yapmak mümkün.
  • Ödeme İşlemleri: Temassız ve mobil ödeme işlemleri, son zamanlarda çok popüler olmaya başladılar. Özellikle pandemi sürecinde banka müşterileri, banka kartlarını temassız ödeme özelliği bulunan kartlar ile değiştirmeye başladılar. NFC, insanların temassız ödeme işlemlerini gerçekleştirebilmelerine olanak sağlıyor. Bunun dışında toplu taşıma araçlarında kullanılan sistemlerin çoğunun temelinde de NFC teknolojisi mevcut.
  • Kimlik Doğrulama İşlemleri: Kimlik doğrulama sistemleri, NFC teknolojisinin ilk olarak kullanılmaya başlandığı sistemlerin başında geliyor. Bir süredir şirketler, hastaneler hatta üniversiteler çalışanlarının veya öğrencilerin katılım durumunu takip etmek için kart sistemlerini kullanıyorlar. Bu kart sistemleri, temel olarak NFC teknolojisi ile çalışıyorlar.

NFC Tüm Dosya Transfer İşlemlerini Gerçekleştiriyor mu?

NFC teknoloji ile bu teknolojiye sahip iki telefon arasında dosya transferi yapabileceğinizden bahsetmiştik. Bunun üzerine akıllı telefon kullanıcıları, bu teknoloji ile hangi dosya türlerinin transferlerini yapabileceklerini merak ediyorlar.

Bu teknolojiye sahip akıllı telefon kullanıcıları, temel olarak fotoğraftan numara paylaşımına kadar diledikleri dosyayı transfer edebiliyorlar. Fakat bu teknolojinin akıllı telefonlar için yeni yeni yaygınlaşmaya başladığını belirtmiştik. Bu yüzden de kullanıcılar, dosya aktarımı konusunda bazı küçük hatalarla karşılaşabiliyorlar.

Nadiren karşılaşılan bu hataları görmezden gelirsek akıllı telefon kullanıcıları, diledikleri dosyaları NFC yardımıyla transfer edebilirler.

NFC ile Mobil Ödeme İşlemleri Nasıl Yapılıyor?

Son yıllarda ödeme seçenekleri ciddi şekilde artmaya başladı. Bunun en temel sebebi ise temassız ödeme işlemlerinin gelişmeye başlaması oldu. Öncelikle temassız ödeme seçeneğine sahip banka kartları hayatlarımıza girmeye başladılar. Daha sonra teknoloji şirketleri, direkt telefon ile pos cihazlarından ödeme yapmaya olanak sağlayan bir teknoloji geliştirdiler.

Her ne kadar Türkiye’de henüz çok yaygın olmasa da dünyanın birçok ülkesinde telefonla ödeme seçeneği yaygınlaşmaya başladı. Kart taşıma, şifre girme gibi durumları ortadan kaldıran telefonla ödeme işlemi kullanıcıların hayatlarını pratikleştirdi diyebiliriz.

Birçok insan, bu ödeme seçeneğini kullansalar da bu işlemin nasıl gerçekleştiğini temel olarak bilmiyorlar. Bu yüzden de bir süre sonra bu ödeme seçeneği güvenilir mi, ödeme işlemi nasıl yapılıyor gibi sorular içerisinde kendilerini buluyorlar.

NFC ile Mobil Ödeme İşlemleri Nasıl Yapılıyor

Öncelikle telefonla ödeme işlemi, NFC teknolojisi kullanılarak gerçekleştiriliyor. Bu teknolojiye sahip akıllı telefon kullanıcıları, gerekli işlemleri yaptıktan sonra kolaylıkla telefonlarıyla ödeme yapabiliyorlar. Tabii ki bu ödeme işleminin gerçekleşebilmesi için ödeme yapılacak yerde temassız ödeme destekli bir pos cihazının bulunması gerekiyor.

Bilindiği üzere iOS cihazlarda Apple Cüzdan, Android cihazlar için ise Google Pay uygulamaları mevcut. Kullanıcılar, bu uygulamalara banka ve kredi kartlarını kayıt ederek temassız telefonla ödeme seçeneğinden yararlanabiliyorlar.

Bunun dışında aracı bir uygulama kullanmak istemeyen kullanıcılar direkt bankaların uygulamalarını da kullanabiliyorlar. Artık günümüzde çoğu bankanın mobil uygulamasında mobil temassız ödeme seçeneği mevcut. Kullanıcılar, bu seçenek üzerinden telefonla temassız ödeme yapabiliyorlar.

NFC Teknolojisi Güvenilir mi?

İnsanlar, günümüzde neredeyse her teknolojik gelişmeyi güvenilir mi değil mi diye sorguluyorlar. Sanal korsanların sayısının çok fazla olması, teknolojiyi kullanan kişilerde normal olarak bu sorgulamaya sebep oluyor.

NFC teknolojisi de güvenilirlik konusunda en çok sorgulanan teknolojilerin başında geliyor. Çünkü NFC sayesinde temassız dosya aktarımı, ödeme, para aktarma gibi işlemlerin yapılabileceğinden bahsetmiştik. Bu yüzden de kullanıcılar, bu teknolojiyi kullanırlarken tereddütte kalabiliyorlar.

Öncelikle NFC teknolojisinin çok uzak mesafelerde çalışmadığını belirtmekte fayda var. Yani bu teknoloji üzerinden bir işlem gerçekleştirmek için cihazlar arasındaki ya da sizle işlem yapılacak cihaz arasındaki mesafenin en fazla 5-6 cm olması gerekiyor.

Bu yüzden de NFC üzerinden hırsızlık işlemlerini yapmak çok kolay değil. Bu sayede de kullanıcılar, rahatlıkla bu teknolojiden faydalanabilirler diyebiliriz. Tabii ki her durumda olduğu gibi bu konuda da bazı riskler mevcut.

Örneğin geçtiğimiz yıllarda NFC teknolojisi bulunan bir telefona sahip olan hırsızlar, aktarım özelliğini açarak yanlarından geçen insanlardan dosya veya para çalabiliyorlardı. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için bazı önlemler almak mantıklı olacaktır.

NFC Teknolojisi Güvenilir Mi

Bu önlemlerin başında ise akıllı cihazlarda NFC özelliğinin sürekli açık olmaması geliyor. Akıllı telefonların çoğu özelliği gibi NFC özelliği de kullanıcıların kontrolünde olan bir özellik. Yani akıllı telefon kullanıcıları, diledikleri zaman NFC özelliğini açıp kapatabiliyorlar. Bu yüzden de bizler kullanıcılara, bu özelliği sadece ihtiyaç duydukları zaman açmalarını öneriyoruz.

Bunun dışında temassız kartlarda da NFC özelliğinin bulunduğunu belirtmiştik. Kartlar üzerinden gerçekleştirilmesi muhtemel hırsızlık olaylarının önüne geçebilmek için en mantıklı yöntem temassız harcama limitinin az tutulması olacaktır.

Zaten özellikle ülkemizde bazı bankalar, hırsızlıkların önüne geçebilmek adına zorunlu bir temassız harcama limiti koyuyorlar. Ancak eğer sizin kartınızda böyle bir limit mevcut değilse zaman kaybetmeden bankanızdan kartınıza temassız harcama limiti koydurmanızı tavsiye ediyoruz.

Hangi Telefonlarda NFC Özelliği Mevcut?

NFC teknolojisinin gelecekte en çok kullanılacak teknolojilerinin başında geleceğinden bahsetmiştik. Bu yüzden telefon üreticileri de bu konuda çok hassas davranıyorlar. Birçok telefon şirketi, artık ürettikleri her telefonda NFC özelliğini bulunduruyorlar.

Telefon kullanıcıları, genel olarak bu özelliğin sadece üst düzey telefonlarda olduğunu düşünüyorlar. Çünkü telefon üreticileri, NFC teknolojisinin ilk çıktığı yıllarda bu yolu izlemişlerdi. Yani şirketler, bu özelliği dikkat çekebilmek adına sadece amiral gemisi telefonlarında kullanıyorlardı.

Hangi Telefonlarda NFC Özelliği Mevcut

Fakat günümüzde bu durum çok değişti diyebiliriz. Örneğin Samsung Galaxy S21, iPhone 12 gibi üst düzey telefon serilerinde NFC özelliği mevcut. Bunun dışında Oppo, Xiaomi, Huawei ve Samsung tarafından yeni üretilen birçok orta segment telefonda da bu özellik var.

Yani teknoloji şirketleri, artık NFC özelliğini ayırt edici bir özellik görmüyorlar. Öyle ki bu özellik günümüzde kullanıcılar için ayırt edici bir özellik olmaya başladı. İnsanlar yeni bir telefon almaya karar verdikleri zaman, bu özelliğe sahip olmayan telefonları yaptıkları listede son sıralara atıyorlar.

Telefonumda NFC Özelliği Var mı?

NFC özelliğinin sunduğu imkânlar, akıllı telefon kullanıcılarını cezbediyor. Bu yüzden de kullanıcılar, bu teknolojiyi öğrendikten sonra direkt acaba telefonumda bu özellik var mı diye merak ediyorlar.

Kullandığınız telefonda NFC özelliğinin olup olmadığını çok kolay bir işlemle öğrenebilirsiniz. İlk olarak telefonunuzun ayarlar sayfasını açmanız gerekiyor. Daha sonra ayarlardan kablosuz ağlar veya bağlantılar seçeneğine girmelisiniz. Son olarak açtığınız bu sayfa NFC seçeneği mevcutsa telefonunuzdan NFC özelliğinin sunduğu imkânlardan faydalanabilirsiniz.

Fakat ayarlardan açtığınız bağlantı sayfasında NFC seçeneği bulunmuyorsa maalesef telefonunuz da NFC özelliği bulunmuyor demektir.

Bunun dışında eğer aklınızdaki bir telefon modelinde NFC özelliğinin bulunup bulunmadığını net olarak bilmiyorsanız bu konudaki detaylı bilgilere almak istediğiniz telefonun üreticisinin web sitesinden ulaşabilirsiniz.

QR Kodlar ve NFC Teknolojisi

Gelecekte temassız iletişim teknolojilerinin büyük bir öneme sahip olacaklarından bahsetmiştik. Temassız iletişimden bahsedip QR kodlardan bahsetmezsek olmazdı. QR kodlar da NFC teknolojisi gibi son zamanlarda çok yaygın kullanılmaya başlandılar.

Özellikle pandemi sürecinde birçok restoran, kafe vb. işletme müşterilerine QR kodlar üzerinden açılan menülerle hizmet vermeye başladılar. Bunun dışında okul, reklam şirketi gibi yerler de artık çoğu görseli veya bilgilendirici metinleri afiş olarak dağıtmak yerine QR kod üzerinden insanlara iletmeye başladılar.

QR kodların kullanım yerleri sadece bunlarla sınırlı değil. NFC teknolojisinde olduğu gibi QR kodlar da ödeme işlemlerinde kullanılmaya başlandılar. Bankalar, müşterilerine QR kod üzerinden temassız para yatırıp çekme işlemlerini gerçekleştirme imkânı sunmaya başladı. Bunun dışında insanlar, QR kod üzerinden direkt pos cihazlarından ödeme yapma imkânı elde ettiler.

QR Kodlar ve NFC Teknolojisinin Yerini Tutabilir Mi

Bu özellikler QR kodları ön plana çıkartırken acaba NFC teknolojisi bitiyor mu sorusunu akıllara getirdi. Çünkü QR kodlar, NFC üzerinden yapılan birçok işlemi herhangi bir çipe ihtiyaç duymadan direkt kodların kamera ile okutulması ile yapabiliyor. Bu yüzden de bazı QR kod kullanıcıları, NFC teknolojisini artık çok gereksiz görmeye başladılar.

QR Kodlar, NFC Teknolojisinin Yerine Geçti mi?

Kullanıcılar, günümüzde NFC teknolojisinin kullanım alanlarına baktığımızda çok da haksızlar diyemeyiz. Çünkü NFC, özellikle gelişmemiş ve gelişmekte olan ülkelerde henüz çok yaygın kullanılabilen bir teknoloji değil. Bunun yanı sıra bu ülkelerde QR kodlar, NFC teknolojisine göre daha çok kullanılıyorlar.

Ancak bu durum dediğimiz gibi günümüz için geçerli. Hızla gelişen teknolojiyle birlikte NFC teknolojisi de gelişmeye devam ediyor. Potansiyeli çok yüksek olan NFC, ileriki yıllarda insanlara daha farklı alanlarda kullanım imkânları sunacaktır.

Bu yüzden “QR teknolojisi NFC teknolojisin yerine geçecektir”, “NFC artık çok gereksiz” gibi bir ifade kullanmak NFC teknolojisine haksızlık olacaktır. Tabii ki potansiyeli yüksek olan bu iki teknoloji de en çok kullanıcılarına yarayacaktır. Çünkü bu teknolojiler ne kadar gelişirse insanların günlük yaşamları o kadar kolaylaşıyor.

Genel Değerlendirme

Bir temassız iletişim teknolojisi olan NFC, günümüzde kartlardan akıllı cihazlara kadar birçok yerde mevcut. Pandemiyle birlikte yükselmeye başlayan bu teknoloji, önümüzdeki yıllarda adından daha çok söz ettirecek diyebiliriz.

Sizler için hazırladığımız NFC rehberi burada sona eriyor. Bu yazımızda sizler için NFC özelliği nedir, ne işe yarar gibi sorulara yanıt vermeye çalıştık. Sizler de temassız iletişim teknolojileri hakkında aklınıza takılan soruları, görüşlerinizi ve NFC teknolojisinden beklentilerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.