New World: Amazon’un Yeni MMO Oyunu

Amazon Games tarafından yayına alınan yeni MMO oyunu New World, geçtiğimiz aylarda kapalı betasıyla biz oyunculara sunulmuştu. 2 haftalık bir oyun deneyimi elde eden oyunculardan New World hakkında iyi yorumlar geldi.

Oyunun Hikayesi

Aeternum Adası’nda kadim bir kötülüğün ortaya çıkmasıyla birlikte adada vahşi yaratıklar, sihirle geliştirilmiş hayvanlar, yozlaşmış yerliler ortaya çıkmıştır. Engel olunmazsa Dünya’yı yok edecek olan bu kötülüğün durdurulması gerekmektedir. Yaptığımız yolculukta yaşanan kazadan sonra elimize geçen Kaptan Thorbe’nin Kutusu, kötü güçleri yok etmek için bizim tek şansımız.

New World Oynanış Özellikleri

Çıkması heyecanla beklenen New World, oyunculara çevreyle etkileşim halinde olabileceğiniz bir dünya sunuyor. Bu dünyada ağaç keserek, kazı ve avcılık yaparak kendinizi geliştirebiliyorsunuz. Verilen görevleri yerine getirerek aldığımız ödüller sayesinde donanımlarınızı ve yeteneklerinizi yükseltebiliyorsunuz. Diğer açık dünya oyunlarından aşina olduğumuz çoğu özellik bu oyunda da mevcut.

new world - oynanış

Oyunda 50×50 savaşların olduğu, kalelerin savunulduğu bir PvP ortamı da var. MMO oyunlarının genelinde gördüğümüz bu ortam, oyuncuların birbirleriyle savaşması ile sınırlı değil. Savaş ortamında vahşi yaratıklara karşı da savunma yapmamız gerekli.

Amazon Games tek başına oynamak isteyenleri de düşünüp pvp oyun tarzını isteğe bağlı hale getirmiş. Oyunda tek başınıza oynamak istiyorsanız kendi kalenizi de inşa edebilirsiniz. Kalenize diğer oyuncuları davet edebilir ve kalenizi ticaret yapılabilen bir yere dönüştürebilirsiniz.

Craft (Zanaat-İşçilik) Sistemi

Aşağıda yer verdiğimiz videodan da anlaşılacağı üzere, oyunda craft sistemi gelişmiş durumda. Oyun başlarında topladığınız eşyalardan, bulduğunuz kutulardan ve kestiğiniz yaratıklardan düşen donanımları giyebiliyorsunuz. İlerleyen seviyelerde işçilik yapmaya başlayarak yeni tarifler öğrenmeye başlıyorsunuz. Kendi kalenizde veya herhangi bir köyde işçilik için bulunan masalara giderek yeni donanımlar elde edebiliyorsunuz. Oyunda uzman bir toplayıcı olarak daha yüksek seviyeli tarifler yapıp silahlarınıza özellik verebiliyor, hasarını arttırabiliyorsunuz.

Silahlar

Oyunda 3 çeşit dövüş tarzımız bulunuyor. Büyü, yakın dövüş ve uzak dövüş. Her bir dövüş tarzının kendine ait silahları var. Bunlar:

  • Büyü için büyücü eldivenleri ve asalar
  • Yakın dövüş için savaş baltaları, gürzler, mızraklar ve kılıçlar
  • Uzak dövüş için tek el tabancalar, yaylar ve tüfeklerdir.

Her bir dövüş tarzının iyi ve kötü yanları var. Yakın dövüşte hızlı hareket edebiliyorken, karşıdan gelen alan hasarlarından kaçmanız zorlaşıyor. Büyü, hasar olarak fazla olsa da mana istemesi sizi savaş alanında zor duruma sokabiliyor. Uzak dövüşte ise hasar alma riskinizin az olmasının yanında cephanenizin iyi olması gerekiyor. Ancak bunları çok düşünmemize gerek yok. Çünkü oyun bize herhangi iki dövüş tarzını kullanma imkânı veriyor.

Karakterler

New World, oyun başlangıcında karakter özelleştirme imkânı sunuyor. Fiziksel görünüşümüzü isteğimiz doğrultusunda oluşturabiliyoruz. Oluşturulan karakter sadece insan olarak seçilebiliyor. Diğer MMO oyunlarında gördüğümüz ırka bağlı yetenekler New World’de yer almıyor.

Oyunda birçok hasar çeşidi var.  Karakterimizin yeteneklerini seçmek tamamen bize kalmış durumda. İstersek yanma hasarını yükseltip, zehir hasarı için herhangi bir yükseltme yapmayabiliriz. Bu durum oyunda her karakterin, karşı bir karakteri olduğunu gösteriyor. Anlayacağınız oyunda en iyi karakter diye bir şey yok.

Çıkış Tarihi

Amazon Game Studios tarafından yayına alınan yeni MMO oyunu New World’ün çıkış tarihi 2021 yılının ilkbaharı olarak belirtiliyor. New World oyunu şimdilik erken erişimde satışa sunuluyor.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Web teknolojileri ile ilgilenen Jr. Front-end Geliştirici, FPS ve roquelike oyunların meraklısı bir matematikçi.