Netflix Oyun Sektörüne Giriş Yapıyor!

Oyun endüstrisine yeni ancak tanıdık bir şirket daha katılıyor. Söylenenlere göre Netflix oyun sektörüne hızlı bir giriş yapacak.

Netflix, dizi ve film izleme platformları arasında oldukça popüler bir yerde duruyor. Ancak önümüzdeki yıl içinde Netflix artık sadece dizi ve film değil, oyun platformu da olacak gibi gözüküyor.

Bloomberg’in yayınladığı habere göre Netflix, EA ve Facebook oyunlarında iş tecrübesi olan Mike Verdu’yu işe aldı. 2017-2018 yılları arasında EA Mobile’in başkanlığını yapan Verdu; SimCity, Plats vs. Zombies, Sims Free Play ve Star Wars: Galaxy of Heroes adlı popüler oyunları geliştiren stüdyolarla birlikte çalıştı.

Söz konusu işe alım, bariz bir şekilde Netflix şirketinin oyun sektörüne giriş yapacağının sinyallerini veriyor.

Geçtiğimiz yıl içinde Amazon, Google ve Microsoft gibi şirketler kendi oyun platformlarını kurmuştu. Bundan ilham aldığı düşünülen Netflix’in de kendi oyun platformunu geliştirmek istemesi hiç şaşırtıcı değil.

Netflix oyun

Habere göre, Netflix’in imzasını taşıyan ayrı bir video oyunu platformu olmayacak. Ancak video oyunlarını Netflix uygulamasında dizi ve film kategorilerinin yanında görmemiz mümkün olacak.

Son yıllarda Netflix’in oyunlara olan ilgisi büyümeye başlıyordu. DOTA: Dragon’s Blood ve Resident Evil: Infinite Darkness gibi oyunlardan esinlenerek yapılan seriler oldukça popüler olmuş ve beğenilmişti.

Oyuncular tarafından sevilen birçok oyunun devasa bir evreni ve kurgusu var. Dolayısıyla, Netflix için bu kaçırılmaması gereken bir fırsat gibi gözüküyor.

Hem hazır bir izleyici profili, hem de hazır bir kurgu şirket için oldukça cazip bir yerde duruyor. Söz konusu dizi veya filmler kaliteli bir senaryoyla birleştiğinde izleyicilerin de mutlu olması için gerekli ortam hazırlanıyor.

Netflix Oyun Hizmeti Ne Zaman Çıkacak?

Şirketin ilk işe alımını yaptığını düşünecek olursak söz konusu süreç çoktan başlamış gözüküyor. Oyun ekibinin geri kalanı hakkında net bir bilgi yok. Ancak 2022 Mayıs ayında Netflix’e oyun kategorisinin ekleneceğini söylemek mümkün.

Son yıllarda, oyun platformlarına abonelik fikri oldukça popüler bir yere sahip olmaya başladı. EA Pass, Xbox Game Pass gibi uygulamaların başarısını düşünecek olursak, Netflix’in de abonelik uygulamasını sürdüreceğini söyleyebiliriz.

Netflix’in çıkaracağı oyunlar konusunda da net bir şey söylemek için daha erken. Ancak popüler Netflix dizi ve filmlerinin oyun versiyonu olacağını tahmin etmek mümkün.

Buna ek olarak, oyunlara erişim için ayrı bir abonelik tarifesinin olmayacağı düşünülüyor. Ancak abonelik ücretinin fiyatı da buna bağlı olarak artış gösterebilir.

Peki siz ne düşünüyorsunuz? Sizce Netflix’in yeni projesi başarılı olacak mı? Görüşlerinizi yorumlar aracılığıyla bizimle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Uzun zamandır yoğun olarak oyun dünyasıyla ilgilenen, teknoloji meraklısı. Aynı zamanda bilim kurgu aşığı bir felsefe öğrencisi.