NASA ve Boeing Aralıkta Test Fırlatması Yapacak

NASA ve SpaceX geçtiğimiz aylarda uluslararası uzay istasyonuna 2 astronot yollayarak hem uzay taksiciliği devrinin önünü açmıştı hem de uzun yıllar sonra Amerika Birleşik Devletleri’nden uzaya insan yollamışlardı. NASA bu fırlatışın bir son olmayacağını birçok firmayla anlaştıklarını yakın zamanda daha fazla fırlatma olacağını belirtmişti. Bunlardan en yakın zamanda gerçekleşmesi planlanan ise Boeing’in Starliner uzay aracının fırlatışı. SpaceX gibi uzaya insan taşımak için başlanılan Starliner projesinde Boeing insansız deneme yaptı fakat pek de başarılı olamadı. Bu denemelerin ardından NASA ve Boeing yeni fırlatma denemesi için aralık ayını hedefliyor.

NASA ve Boeing, Boeing’in CST-100 uzay aracını normal insan uçuşu için sertifikalandırmayı amaçlayan planları ile ilgili açıklamalarda bulundu. Şirket ilk denemesini geçen yıl yapmıştı fakat yazılımsal hatalar nedeniyle başarısız olmuştu. Bu hatalar nedeniyle CST-100 Starliner gemisi hedeflenen Uluslararası Uzay İstasyonuna ulaşamamıştı.

NASA Cuma günü yayımladığı bir blog yazısında ortağı Boeing ile Aralık ayını hedefliyor olduklarını ve 2021’den önce bu deneme uçuşunu tekrarlayacağını açıkladı. Bu test uçuşu tamamen yeniden kullanılabilir olan CST-100’ün içinde herhangi bir insan olmadan gerçekleşecek. Gemi tamamen uzaktan kontrol edilecek. Test fırlatışı yörüngede Uluslararası Uzay İstasyonu ile buluşma, yanaşma, dönüş yolculuğu ve kontrollü iniş dahil olmak üzere birçok konuda mürettebata ve tüm ekibe fırlatmanın nasıl gideceğine dair bilgiler veren bir simülasyon olacak.

Geçen Sene Hüsranla Sonuçlanmıştı

2019 Aralık ayında gerçekleşen test yörünge uçuşunda, uzay aracı Kaliforniya’da yer alan United Launch Alliance’ın tepesinde Cape Canaveral’dan havalandı. Fakat fırlatma aracı ayrıldıktan kısa bir süre sonra görev zamanlayıcısıyla ilgili bir sorunla karşılaştı. Bu sorun iticilerin ateşlenmesine ve yakıt tüketmesine sebebiyet verdi. Uzay aracının hedefe ulaşamayacağı kestirilince başarılı bir şekilde indirildi.

Bu sonu kötü biten test uçuşunun ardından NASA ve Boeing yazılım programlarını gözden geçirdiler. Belirli sorunları düzelttiler ve önlemler aldılar. Temmuz ayında bu incelemenin sona ermesi ile birlikte Aralık ayını hedef gösterip geri sayıma başladılar.

Test uçuşunun başarıyla tamamlanması durumunda, Starliner, ilk yolcularını Haziran 2021 gibi erken bir tarihte taşıyabilir.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Özgür Doğan (Okunuşu: Özgür Do:an) : Teknoloji içerikleri yazmayı ve okumayı seven kişi, kimse, topluluk.