NASA Uzay Tuvaleti Tasarımlarınızı Bekliyor

Uzayda bile olsanız bazı zamansız ihtiyaçlarınız her zaman olduğu gibi zamansız bir vakitte gelip sizi rahatsız etmeden duramayacaktır. Dünya’yı seyre dalmışken gelen zamansız sancı bütün keyfinizi kaçırabilir. Elbette bunun bir çözümü var, o da akışına bırakmak. Bunun için NASA uzay tuvaleti tasarımlarınıza başvuruyor.

NASA, Ay’a dönmeye hazırlanırken astronotların yaşam standartlarını artıracak konular üzerindeki çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor. Barınma konularından astronotların yeme içmelerine kadar her konuda titizlikle çalışan NASA, mikro yerçekimi ve ay yerçekimi olan ortamlarda astronotların en rahat şekilde idrar ve dışkılama faaliyetlerini gerçekleştirebilmeleri için çalışıyor.

Bu ihtiyaçlara en iyi çözümleri bulabilmek için NASA sizin yardımlarınıza başvuruyor. NASA, hem mikro yerçekimi hem de ay yerçekimi bulunan ortamlarda çalışabilen kompakt tuvalet tasarımları için küresel toplumun yardımına başvurdu. Bu tasarımlardan birisi Artemis’in Ay’a olan seferine ücretsiz bilet kazanacak. Yanlış anlamayın siz değil, tasarlamış olduğunuz tuvalet modeli! Bu bile kendinizle gurur duymanız için yeterli.

NASA uzay tuvaleti yarışması

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda halihazırda faaliyette olan uzay tuvaletleri bulunmakta. Astronotlar Ay’da Dünya’da bulunan yerçekiminin daha az olduğu bir ortamda bulunacaklar. Bu oran Dünya’daki yerçekimi oranının %17’sine denk geliyor. NASA’nın hedefi yerçekiminin düşük olduğu ortamlarda da astronotların zorlanmadan ihtiyaçlarını giderebilmelerini sağlamak.

Bir uzay tuvaleti için özel gereksinimler bulunmakta. Yerçekiminin yanı sıra tuvalet 15 kg’dan hafif, fazla yer kaplamayan ve 70 watt’tan az enerji tüketen bir modele sahip olmalı. Ayrıca astronotların vücut ölçülerine uygun, temiz, kullanımı güvenli, temizlenmesi ve bakımının yapılmasına elverişli olmalıdır.

NASA Uzay Tuvaleti Yarışmasının Ödülü 35.000 Dolar

NASA uzay tuvaleti yarışması

Kendinize güveniyor, bu işten en iyi ben anlarım diyorsanız hodri meydan! Şahane tasarımlarınızı 17 Ağustos’a kadar 3D CAD dosyası biçiminde NASA’ya göndermek için kendi takımınızı oluşturabilirsiniz.

İlk 3 sırayı paylaşan takımlar arasında 35.000 dolarlık büyük ödül paylaştırılacak. Ayrıca, kazanan takımlar NASA mühendisleriyle konuşma ve Johnson Uzay Merkezi’ni gezme şansı elde edecek. 18 yaş altı için de Junior kategorisi var. Gençler de fikirlerini sunabilir ve ödüle ortak olabilirler.

Yarışma hakkında daha fazla bilgi edinmek ve tasarımlarınızı göndermek için HeroX NASA Lunar Loo Challenge web adresini ziyaret etmelisiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

2006 yılından bu yana web yayıncılığı ile ilgilenen Yiğit, WordPress ve Ruby programlama dili fanatiğidir. Yaklaşık 15 yıldır teknoloji, internet ve programlama hakkında Türkçe içerikler üretmeye devam ediyor.

“NASA Uzay Tuvaleti Tasarımlarınızı Bekliyor” üzerine 2 yorum

Yorumlar kapalı.