Mobil Oyun Harcamaları Pandemiyle Birlikte Rekor Kırdı!

Günümüzde çoğu insan artık bir akıllı cihaz sahibi. Bu yüzden de mobil oyunlara erişebilmek oldukça kolay. Pandemi döneminde ise mobil oyunların oynanma oranı oldukça yükseldi. Bu yüzden de mobil oyun harcamaları 2021’in ilk çeyreğinde rekor kırdı!

Pandemiyle birlikte insanlar zamanlarının çoğunu evlerinde geçirmeye başladılar. İnsanlar, bu yüzden de zaman geçirmek adına bazı aktivitelere yoğunlaştılar. Mobil oyunlar da bu aktivitelerin başında geliyor.

Analiz şirketi App Annie ve IDC tarafından ortak hazırlanan bir rapora göre kullanıcılar 2021’in ilk çeyreğinde, 2019’un son çeyreğine göre %30 daha fazla mobil oyun indirdiler.

Mobil Oyun Harcamaları Arttı

Pandemi, insanların hayatlarını her yönüyle etkiledi. Ancak insanlar, en çok sosyalleşme konusunda etkilendiler diyebiliriz. Günün çoğu vaktini evlerinde geçirenler, zaman geçirmek için çoğunlukla bilgisayarlara ve mobil oyunlara yöneldiler.

Öyle ki verilere göre pandemi sürecinde mobil oyunlara yönelen insan sayısı oldukça fazla. App Annie ve IDC ortak olarak 2021’nin ilk çeyreğindeki mobil oyun performansları hakkında bir rapor hazırladı. Rapordaki mobil oyunların indirilme ve mobil oyun harcama miktarları çok şaşırttı.

App Annie, 2019’un son çeyreğinde hazırladığı rapor ile 2021’in ilk çeyreğindeki verileri karşılaştırdı. Sonuç olarak ise kullanıcıların 2021’in ilk çeyreğinde 2019’un son çeyreğine göre %30 daha fazla mobil oyun indirdiği ortaya çıktı. Sayısal veriler incelendiğinde ise tüm mobil platformlarda haftalık 1 milyardan fazla oyun indirildiği gözüküyor.

Mobil Oyun İndirme Verileri
Kaynak: App Annie

Oyunların artan indirme sayıları, oyunlar için yapılan harcamalara da yansıdı. Yapılan araştırmalara göre oyuncular, mobil oyunlar için haftalık 1.7 milyar dolar harcıyorlar. Bu da bu zamana kadar mobil oyunlar için yapılan en yüksek harcama seviyesi oldu.

Hatta 2021 yılının ilk çeyreğindeki verilerle 2019 yılındaki veriler karşılaştırılınca mobil oyun harcamalarının %40 arttığı gözlemleniyor.

Mobil Oyun Harcama Verileri
Kaynak: App Annie

Yapılan araştırmalara göre oyun harcamaları en çok ABD ve Almanya’da arttı. Bunun dışında Kuzey Amerika ve Batı Avrupa’daki harcamalar da oldukça yükseldi. Ülke bazlı olarak bakıldığında ise Suudi Arabistan ve Türkiye, geri kalan ülkelerde harcamaların en çok yükseldiği yerler olarak dikkat çekiyorlar.

En Çok Harcama Online Oyunlarda

Araştırmada, mobil oyunlardaki harcama miktarı ile diğer platformlardaki oyunların harcama miktarı karşılaştırıldı. Ortaya çıkan tabloda, en çok artışın mobil oyunlarda olduğu gözüküyor. Özellikle online mobil oyunlar, harcamanın yükselmesini en çok sağlayan oyunların başında geliyor.

2021 İlk Çeyreğinde Mobil Oyun Verileri
Kaynak: App Annie

Hazırlanan raporda, 2021 yılının ilk çeyreğinde iOS ve Google Play’de dünya çapında en çok hasılat yapan 3 oyunun sırasıyla ROBLOX, Genshin Impact ve Coin Master olduğu tespit edildi.

Pandemiden dolayı mobil oyunların oynanma sayılarında ve harcamalarında bir artış olacağı kesindi. Fakat kimse bu kadar büyük artışlar olacağını tahmin etmiyordu. Veriler incelendiğinde, hem oyunların indirme sayılarının hem de oyun içi harcamalarının daha da artacağını söyleyebiliriz.

Sizler mobil oyuncuların sayısının her gün artması hakkında ne düşünüyorsunuz? Konu hakkındaki görüşlerinizi ve mobil platformlarda oynadığınız oyunları aşağıdaki yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.

Not: Haberde bulunan veriler App Annie ve IDC tarafından hazırlanan rapordan alınmıştır.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.