MIUI 12.5, Xiaomi Mi 11 ile Avrupa Topraklarında!

Xiaomi, geçtiğimiz şubat ayında MIUI 12.5 güncellemesini tüm dünyaya tanıttı. Şirket, telefonlarının bu küresel güncellemeyi nisan ya da mayıs aylarında almaya başlayacağını söylemişti. Şirketin de söylediği gibi, Xiaomi Mi 11 MIUI 12.5 güncellemesi alan ilk Xiaomi modeli oldu.

Xiaomi Mi 11 MIUI 12.5 güncellemesi ilk olarak tabii ki Xiaomi’nin anavatanı Çin’de dağıtıldı. Şimdi ise sıraya Avrupa’ya geldi. Avrupa’daki Mi 11 kullanıcıları da artık MIUI 12.5 güncellemesini kullanabilir durumda.

Ekran görüntülerinde ortaya çıkan yeni güncelleme 12.5.1.0.RKBEUXM olarak anılıyor. Buradaki “EU” ibaresi de bize güncellemenin Avrupa için olduğunu işaret ediyor.

Aynı zamanda ekran görüntülerinden yeni güncellemenin bazı yeniliklerini de görüyoruz. Bunlardan en dikkat çeken ikili; harekete anında yanıt verilebilmesi ve 20 kat daha yüksek “render” gücü. Ek olarak, MIUI 12.5’in daha hafif, daha hızlı ve daha “dayanıklı” olduğu da belirtiliyor.

Yeni güncellemeyi alan Mi 11 kullanıcıları Notes uygulamasında da bazı önemli geliştirmelere kavuşacak. Karmaşık yapılara sahip zihin haritaları desteği, karalama ve eskiz için yeni araçlar, yeni bir not, görev ya da alıntı oluşturmak için bir hareket kısayolu bunları arasında sayılabilir.

Son olarak, yenilenen ve daha dinamik hale gelen düzenler de Notes’taki tipografiyi yeni bir seviyeye taşıyor diyebiliriz.

Bildiğiniz gibi Android işletim sistemindeki güncellemeler akıllı telefonlara kademeli olarak dağıtılıyor. Bu durum, Android işletim sistemini kullanan tüm üreticiler için geçerli.

Dolayısıyla Xiaomi de Mi 11 için yayınlanan bu güncellemeyi Avrupalılara kademeli olarak dağıtıyor. 656 MB’lik bu güncellemeyle birlikte kullanıcılar, Nisan 2021 güvenlik güncellemesine de sahip olacak.

MIUI 12.5 Xiaomi Mi 11

Xiaomi MIUI 12.5 Özellikleri

MIUI 12.5 Avrupa kıtasına adım atmışken, MIUI 12.5 özellikleri ile ilgili detaylara da kısaca bakmak gerekiyor.

Xiaomi, MIUI 12 güncellemesiyle süper duvar kağıtları dönemini başlatmıştı. Bu duvar kağıtları MIUI 12.5 ile daha da renkli hale geliyor. Örneğin, artık bu duvar kağıtlarından birini kullanan kullanıcıların ekranı hava durumuna göre değişecek.

Bildirim sesleri de yeni güncellemeyle elden geçirilen özellikler arasında. Hayvan sesleri artık bildirim sesi olarak kullanılabiliyor.

Ekosistem kurmak, akıllı telefon üreticileri için önemli bir avantaj. Apple ve Huawei markalarında gördüğümüz bu ekosistem anlayışı yavaş yavaş Xiaomi’de de benimseniyor.

Xiaomi marka bir akıllı telefona ve bilgisayara sahip olan kullanıcıların artık bu ikiliyi çok daha işlevsel olarak kullanması mümkün.

İki cihaz sıkı bir iletişimde olacak ve telefondan metin kopyalayıp bilgisayara yapıştırmak gibi günlük kullanımı daha verimli hale getirecek özellikler Xiaomi kullanıcıları için yer alacak. Bu arada Xiaomi’nin bu sistemi MIUI+ olarak isimlendirdiğini de belirtelim.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.