Mission Navigation Belt: Askeri Navigasyon Kemeri

Askeri bir operasyon sırasında tüm duyularınızı aktif olarak kullanmanız elzemdir. Aksi halde görev başarısızlıkla sonuçlanabilir. Teknolojinin gelişmesi ile askerlerin görev kabiliyetleri de her geçen gün artmaktadır. Askeri personelin sahadaki sorunlarına çözüm üretebilecek çok sayıda teknolojik cihaz var fakat hepsinin bir dezavantajı da var. Özellikle personelin yön bulmasını sağlayan GPS cihazlarını kullanmak kimi zaman çok tehlikeli olabiliyor. Arkadan aydınlatmalı GPS sistemleri askerlerin konumunu belli edebilir.

Geleneksel navigasyon sistemleri, askerlerin ekranlarına düzenli olarak göz atmalarını gerektirir ve sesli geri bildirimleri dinlemeleri gerekir. Görsel sistemleri gece kullanmak da güvenli değildir ve işitsel sistemler gürültülü ortamlarda duyulamayabilir. Kısacası, geleneksel navigasyon sistemleri kişiyi tehlikeye atma potansiyeline sahiptir ve kritik bir durumda kullanıcının pozisyonunu açık edebilir.

Mission Navigation Belt, navigasyon bildirimlerini iletmek için dokunsal geribildirim kullanarak GPS tabanlı navigasyonu daha güvenli ve sezgisel hale getiriyor. Navigasyon kemeri, askerlerin bel çevresine taktığı hafif bir kayışta bulunuyor. Sessiz titreşim motorları ile personelin gideceği yönleri hissetmesini sağlar.

Hollanda Kraliyet Ordusu ile ortak olarak çalışan Elitac şirketi, dokunsal geri bildirim kemeriyle sezgisel bir yaklaşım sunuyor.

Navigasyon sistemleri durumsal farkındalığı tehlikeye atabilir. Askerlerin navigasyon aletini kullanması için sesli talimatları dinlemesi ve odaklarını cihaza vermesi gerekiyor. Mission Navigation Belt, navigasyon bilgilerini dokunsal geri bildirimlerle ileterek askerlerin gidecekleri yeri hissederek tayin etmesini sağlar. Askerlerin çevrelerine yoğunlaşması için ellerini, gözlerini ve kulaklarını daha etkin kullanmasına olanak sağlıyor.

Mission Navigation Belt

Mission Navigation Belt: Nasıl Çalışır?

Mission Navigation Belt, bel çevresine takılan hafif bir kemerdir. Mevcut GPS tabanlı askeri sistemlere bağlanır ve navigasyon talimatlarını küçük titreşim motorları ile kullanıcıya iletir. Belin etrafına kemer yerleşimi ve hassas titreşimler navigasyonu son derece sezgisel hale getirir. Askerler, çevrelerine odaklanırken hedeflerine hızlı ve güvenli bir şekilde ulaşabilirler. Cihaz ek pil ihtiyacı duymadan diğer GPS sistemleri ile sorunsuz bir şekilde çalışabilir. Ayrıca, Mission Navigation Belt karada, suda, askeri araçta veya yaya bir şekilde kullanılabilir.

Sistemin bir başka büyük avantajı, son derece sezgisel kullanımıdır. Aleti kullanmak için askerin bir eğitim alınmasına gerek yoktur.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

2006 yılından bu yana web yayıncılığı ile ilgilenen Yiğit, WordPress ve Ruby programlama dili fanatiğidir. Yaklaşık 15 yıldır teknoloji, internet ve programlama hakkında Türkçe içerikler üretmeye devam ediyor.