Akıllı Yelek Teknolojisi İle Antrenmanlar Daha Verimli

Takım sporlarında antrenman takibi akıllı yelek sayesinde çok daha verimli hale geliyor. Çoğu sporseverin futbol antrenmanlarında futbolcuların üzerinde  görmeye alışık olduğu akıllı yelekler nedir? Basitçe tanımlayacak olursak oyuncuların antrenman performansını GPS yardımıyla ölçen akıllı bir yelek diyebiliriz. Peki bunu nasıl yapıyor?

Oyuncuların giydiği yeleklerin sırt kısmına takılan bir GPS cihazı mevcut ve bu cihaz aynı zamanda yüklenilen yazılımla jiroskop, akselerometre ve padometre işlevi de sağlıyor. Avuç içi kadar bir boyutta olan cihaz güç tuşuyla aktif edilip oyuncuların yeleğinin arka kısmına yerleştiriliyor ve antrenman boyunca ölçüm yapıyor. Böylece antrenman boyunca akıllı yelek sayesinde oyuncuların en yüksek hızını, sprint mesafesini, saha içi kat ettikleri mesafeyi ve saha içi ısı haritasının verisini çıkarıyor. Burada çoğu kişi kalecilerin akıllı yelek kullanmasının gerekli olmadığını düşünebilir fakat farklı markalar çeşitli yazılımlarla aynı zamanda vücuda yüklenilen mekanik ve metabolik yükü de ölçebiliyor. Ayrıca antrenmanı algılama ve antrenmana hazırlık derecelerinin de verisini çıkartabiliyor. Peki bu dünyanın önde gelen futbol kulüpleri tarafından da tercih edilen akıllı yelek teknolojisinin asıl avantajları nelerdir?

1-Takım İçi Rekabeti Artırır

Takımların kendi arasında olduğu kadar aynı zamanda takım içinde forma kapma mücadelesinin de olduğu herkesçe bilinir. Oyuna dahil olmak isteyen her oyuncu kendi çabasının ve çalışmalarının antrenörü tarafından fark edilmesini ister. Böylece takım içindeki her oyuncunun gösterdiği performansın verilerinin teknolojik olarak hatasız şekilde toplanmasıyla formayı hak eden oyuncular hakkaniyetli bir şekilde belirlenir. Ayrıca bu durum oyuncuların üzerinde olumlu bir baskı yaratarak hem rekabeti artırır hem de oyunculara ekstradan itici güç sağlar.

Akıllı yelek ile takım içi rekabet artıyor

2- Sakatlanma Riskini Azaltır

Her takımda kilit oyuncu diye tabir edebileceğimiz oyuncular bulunur ve kadroya ilk onların ismi yazılır. Bu oyuncular takımlarının şampiyonluğa giden yolda önderdir. Fakat bu tip oyuncuların sakatlanmaları koca bir sezona mal olabilir ve aynı zamanda futbolcu açısından belki de kariyerinin sonunu getirebilir. GPS performans izleme sisteminden gelen verilerle antrenörler sporcuların sakatlanma risklerini tespit edip onlara uygun antrenman modellerini uygulayabilirler. Böylelikle özelleştirilmiş antrenman ve dinlenme programlarıyla oyuncular daha güvenli bir çalışma programı elde eder.

Akıllı yelek ile elde edilen verilerle sakaltanmaların önüne geçilir

3- Takım ve Antrenman Programı Kıyaslar

Antrenörler genellikle sezon öncesinde ve sonunda sporcuları teste sokarlar. Akıllı yelek sayesinde bu durum bir basamak daha yukarı taşınır. Sezon öncesi ve sonu elde ettiği somut verileri birbirleriyle karşılaştırabilirler ve kriterler oluşturarak metrikleri izleyebilirler. Böylece önceki sezonlara kıyasla yıldan yıla takımın gelişimini takip edip ona göre transfer politikaları belirleyebilirler. Altyapı futbolcuları bakımından ise genç yaşlarından itibaren gelişimlerinin raporu tutulacağı için diğer kulüplerin de radarlarına girebilme ihtimalleri artar.

akilli-yelek-stats
ccredit: soccertoday.com

4- Oyunculara Objektif Performans Raporu Sunar

Antrenörler için en zor durumlardan biri, bir oyuncunun performansı hakkında münakaşa etmektir ve sporcular antrenörlerin ne bildiklerini, ne tartıştıklarını bilemezler. İşte burada GPS akıllı yeleği devreye giriyor. Sayılar ve istatistikler yalan söylemez. Bunu her antrenörden duyarız ve akıllı yelek sayesinde antrenörler dilediklerinde son üç maçta oyuncuların performans yoğunluğunu ve farklılıklara yol açan faktörleri objektif olarak tartışabilirler. Bu aynı zamanda veriler erişime açıldığında taraftarlar açısından bir oyuncuyu eleştirmeden önce onları iki kere düşünmeye sevk edecektir.

performans verileri daha objektif elde ediliyor

Kısacası akıllı yelek teknolojisinin sağladığı verilerle kulüplerin futbolcuların performansı hakkında elde edecekleri verilerle başarıya ulaşma olasılığı daha da artıyor. Böylelikle ülkemizde de gündemde olan futbol kulüplerimizin Avrupa ligi müsabakalarında başarısız olmasının çözümünü yabancı sınırı gibi kurallarda aramamamızın önü açılabilir. Ayrıca futbolcuları da çalışmaya sevk edeceği için ülkemizdeki futbol takımlarına kariyerinin son demlerinde gelen yıldız oyuncular yatmak yerine forma mücadelesi için çabalayacaktır.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Okumayı ve eleştirmeyi sever. Motor sporlarının sıkı takipçisi. Petrolhead.