BMW iX: BMW’nin Yeni Elektrikli Aracı

Ünlü otomobil üreticisi BMW yeni elektrikli araçlarından biri olan BMW iX tanıtıldı. BMW şirketi aracın kategorisini SUV olarak sıralamanın yerine SAV yani (Sports Activity Vehicle) olarak tanıtmayı istediklerini belirtti. Araca SAV kategorisinde tanıtmalarının sebebinin, ürettiklerin araçların X klasmanında olan araçlara özel kullanıldığı için olduğunu açıkladılar. Ek olarak, aracın sadece SUV yaşam tarzını değil de sportif bir hayatı desteklediğini düşündükleri için böyle bir adlandırma yaptıklarını da eklediler.

BMW iX Nasıl Bir Araba?

Aracın dış görünüşü incelendiğinde BMW X5’in dış uzunluğuna ve genişliğine, BMW X6’nın yüksekliğine, BMW X7’nin ise tekerlek boyutlarından alıntılar yapıldığını görüyoruz. Araç ek olarak, 5. nesil BMW iDrive teknolojisine sahip.

BMW iX
BMW iX

Gücüne gelince, aracın maksimum gücü 370 Kilowatt yani 500 beygir gücünün üstünde olan iki elektrik motoru aracın 0’dan 100’e beş saniyenin altında ulaştırmasını sağlıyor. 200 Kilowatt’a kadar çıkan hızlı şarj ile pilin yüzde 70’i yaklaşık 40 dakika içinde dolmuş hale geliyor. 10 dakika hızlı şarj edilmesi durumunda araç 120 kilometreyi aşkın yol deneyimi sunuyor. Aracın neredeyse her bir parçası ise geri dönüştürülebilir kaynaklardan geliyor.

BMW iX’in İç Özellikleri Neler?

BMW iX
BMW iX iç Dizayn

Alışılmış BMW tasarımından ziyade daha geniş bir alan sunuluyor bu araçta. Diğer BMW araçlarından farklı olarak bu araç, ince bir gösterge paneline, entegre koltuk başlıkları olan gelişmiş koltuklara ve ek olarak geniş bir cam tavana sahip. Kavisli 12.3 inch bilgi ekranı ve tek parça çerçevesiz cam yüzeye sahip kontrol ekranına sahip olduğunu da ekleyelim. Aracın orta konsolunda ise, aracın fonksiyonlarını kontrol etmek için aydınlatılmış cam tasarımlı bir kontrol yüzeyi var. Yeni nesil araçlarda olduğu gibi bu araçta da otomatik sürüş ve park yardımı da dâhil. Son olarak, BMW kendi araçları için bir ilk yapıp altıgen direksiyonu da bu araçlara eklemiş.

BMW iX Ne Zaman Çıkacak?

Araç henüz üretim ve geliştirme aşamasında ancak 2021’nin 2. yarısında üretime geçilmesi, 2021’in sonunda ise yollardaki yerini alması bekleniyor. Araç piyasaya çıktığında 3 farklı renk ile birlikte gelecek. Bu renkler; kırmızı, kaşmir gümüş, titanyum bronz renkleriyle çıkış yapacak.

BMW iX Tepkilere Sebep Oldu

BMW’nin yeni aracını gören bazı insanlar, bu yeni elektrikli arabayı pek de beğenmiş gibi durmuyorlar. Kimisi bilimkurgu filminden çıkmış bir arabaya benzetti kimisi de elektrikli araçların henüz yakıtlı araçların yerini alacak kadar iyi olmadığını düşündü. BMW’de bu yorumlara karşılık olarak araç için yeni bir tanıtım filmi çekti. Tanıtım filminde araç için yapılan kötü yorumlara yer vererek aslında bu yorumların biraz çağ dışı kaldığını gözler önüne sermeye çalıştığı açık. BMW tanıtım videosunun sonuna da bir slogan ile veda ediyor. Değişmemek için sebebiniz ne?

Peki, siz aracı beğendiniz mi? Bazı insanlar gibi elektrikli araçlara ön yargınız var mı ya da BMW gibi yenilik çağına hazır mısınız? Elektrikli araç alacak olsanız tercihiniz BMW iX olur muydu?

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye ve oyunlara büyük ilgisi olan Ankara Üniversitesinde bir Amerikan Edebiyatı öğrencisi.