Microsoft’un İlgi Çekici Kamera Patenti Ortaya Çıktı

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan Microsoft, yepyeni bir patent ile gündeme geldi. Genellikle yazılım alanındaki gelişmeler içine öne çıkan Microsoft’un yeni kamera patenti kendini gösterdi.

Microsoft Surface serisi ile donanım ve cihaz konusunda da iddialı olduğunu gösteren şirket, önümüzdeki dönemde çıkacak yeni cihazlarında kullanabileceği bir patent ile karşımıza çıkıyor.

Dört farklı renkten oluşan bir kamera sistemi üzerinde çalıştığı iddia edilen Microsoft bu sistemi önümüzdeki dönemde ürünlerinde kullanabilir.

LetsGoDigital tarafından gündeme getirilen iddia, şirketin yeni kamera sistemini açığa çıkarıyor. Microsoft logosundan esinlenilerek tasarlandığı düşünülen kamera sistemi ekranın altında yer alacak.

Ekranın altına yerleştirilmiş bu dörtlü kamera sisteminin kare şeklinde bir düzene sahip olacağı ifade ediliyor. Buna ek olarak dört kameralı bu sistemin her bir kamerasının farklı bir renk filtresi taşıyacağı iddia ediliyor.

Bu dörtlü sistem, logodaki kırmızı, mavi, yeşil ve sarı renklere denk geliyor. Kullanım sırasında işlevi bu şekildeyken aktif olmadığı dönemdeki işlevleri için de iddialar mevcut.

microsoftun-kamera-patenti
Görsel: LetsGoDigital

Microsoft’un Kamera Sistemi Farklı Amaçlarla da Kullanılabilir

Kamera sisteminin üzerinde yer alan piksellerin şirketin logosuyla aynı düzende olması tasarım anlamında da bir avantaj. Böylece, kamera kullanılmazken sistemin üzerindeki pikseller Microsoft logosunu yansıtacaktır. Buna ek olarak bildirim ışığı şeklinde kullanılması da olası.

Microsoft’un böyle alışılmışın dışında bir yol tercih etmesinin sebebi de mevcut. Dört farklı kameradan oluşan bu sistemde her kamera farklı bir renk için optimize ediliyor.

Özellikle dijital kameralardaki renk kodları düşünüldüğünde; kırmızı, yeşil, mavi ve sarı (RGBY) renklerin önemine şüphe yok. Bu renklerin her biri için optimize edilmiş bir sistem geliştirmek oldukça kaliteli sonuçlar ortaya çıkarabilir.

Buna ek olarak Microsoft, cihazlarda tek kamera yerine dört kamera kullanmanın daha ince bir ürün ortaya çıkaracağını da belirtiyor.

Microsoft’un yeni kamera patenti kulağa çok güzel geliyor; ancak işin yazılım kısmında çok daha büyük bir çalışma gerekecektir. Dört farklı kameradan gelen verinin işlenmesinin tek kameradan çok daha zor olduğunu söylemek mümkün.

Bunun dışında, ekran altında yer alan bir kamera tasarımının nasıl sonuç vereceği konusunda şüpheler mevcut. Yine de bu patentin son derece heyecan verici olduğu konusunda şüphe yok.

Yakın bir gelecek olmasa da önümüzdeki dönemde Microsoft’un ürettiği; telefonlar, tabletler ve bilgisayarlarda bu kamera sistemi yer alacaktır. Siz de konuyla ilgili görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşmayı unutmayın!

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.