Microsoft’tan Windows 11 İçin Tarih İpuçları!

Microsoft, Windows 11 için bir tarih ipucu daha verdi! Şirket, resmi internet sitesinde de “Windows 11 henüz çıkmadı; bu yılın ilerleyen aylarında kullanıma sunulacak. Heyecanla bekliyorsanız bu süre zarfında hazırlanmak için yapabileceğiniz birkaç şey var” şeklindeki metni paylaşmıştı.

Fakat uzun zamandır Windows 10 cihazları için bu sürümün bu yıl içinde gelmeyeceği söylentileri ortalıkta dolaşıyor. Microsoft tarafından ise, uzun zamandır olduğu gibi “11 sürümüne yükselmek için heyecanlıyız. Ekim ayı için sabırsızlanıyoruz” mesajı veriliyor. 

Microsoft, Windows 11’in kullanılabilirliği için resmi olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde  “holiday” yani “tatil” kabul edilen yıl sonunu belirtse de şirketin resmi pazarlama bölümü, 20 Ekim tarihinde yeni sürümün kullanılmaya başlayacağından emin gözüküyor ve buna göre mesajlar veriyor. 

Edinilen bilgiye göre, Microsoft Teams mesajı, Surface cihazlarında görevli mühendis Stevie Bathiche’den Microsoft’un Windows ve Cihazlar Başkanı Panos Panay’a gönderilmişti.

Bathiche ekim ayını, hem Windows 11 hem de yeni Surface cihazları için resmi tarih olarak ima etti. Resmi olarak Microsoft, Windows 11’in yıl sonu tatil zamanında geleceğini söyledi. Şirket bir tarih, hatta spesifik olarak bir ay ve gün belirtmemişti. 

Microsoft’un planlarına yakın olan birçok kaynak ve haber kanalından alınan bilgi, şirketin yeni Windows 11’i yeni cihazlara yüklü olarak ekim ayında piyasaya sürmeyi hedeflediğini söylüyor.

Walmart da Ekim Ayını Gösteriyor

Microsoft’un kendi ipuçlarının yanı sıra ‘Walmart’, şu anda satmakta olduğu birkaç dizüstü bilgisayarda “Windows 11 sürümüne Ekim 2021’de ücretsiz yükseltme” sözü veriyor.

Microsoft, “Windows 10 işletim sistemine sahip uygun bilgisayarlar için ücretsiz yükseltme” konusunda söz verdi. Walmart bu nedenle rahatça şimdiden olası bir ekim tarihini işaret edebiliyor.

Yine de akıllarda uyumlu olup olmayacağı sorusu var. Microsoft internet resmi internet sitesinde uyumluluğu denetlemek için; “bilgisayarınıza PC Sistem Durumu Denetimi uygulamasını indirin. Eğer sisteminiz yeterliyse, yükseltme geldiğinde ücretsiz yükseltebilirsiniz” mesajını paylaşmıştı.

Belli ki bu kullanıcılar için yeterli görünmüyordu. Kullanıcı mesajları ve taleplerine yanıt gecikmedi. Microsoft, uyumluluk konusunda ortaya çıkan soru ve sorunları çözmeye yardımcı olmak amacıyla PC Sistem Durumu Denetimi uygulamasını güncelledi.

Güncellemeyle birlikte uygulama bilgisayarların neden yeni sürümü kullanamayacağı hakkında daha fazla bilgi veriyor. PC Sistem Durumu Denetimi yazılımının önceki sürümü, bu soruların hiçbirini gidermeye yardımcı olmamıştı. Sadece kullanıcılara hiçbir ayrıntı içermeyen olumlu ya da olumsuz bir mesaj göstermişti.

Şimdi ise, mesaj olumsuzsa neden olumsuz olduğuna dair daha detaylı bilgi veriyor. Bu doğrultuda kullanıcılar yükseltmesi gereken donanım parçasını da görebiliyor.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Editör, haberci, programcı. Gazetecilik mezunu, İletişim Bilimleri master’ı yaptı. Gözünü akademik kariyere dikti ve fakat bu hayalini gerçekleştiremedi. Yirmili yaşlarını gururla NTV’de bitirdi. Daha sonra başka ülkeye göçtü. Kitap editörlüğü ve çiçek yetiştiriciliği yapıyor. Teknoloji haberleri yazmayı seviyor.