Microsoft Windows 8.1 Desteğini Sonlandırıyor

Yazılım devi Microsoft, Windows 8.1 için 2023 yılında destek kesintisine gidiyor! 2016 yılında Microsoft, Windows 8 desteğini sonlandırmıştı. Yapılan açıklamalara göre Windows 8.1 cihazlarına bildirim gönderimi önümüzdeki ay başlayacak. Bu bildirim ile birlikte destek kesintisine ait ilk hatırlatma yapılmış olacak.

2023 yılında Windows’un karmaşık bir dönemin sonuna geleceği düşünülüyor. Microsoft, 10 Ocak 2023 tarihinden Windows 8.1 kullanıcılarına desteğin sona ereceğini açıkladı. Bu nedenle önümüzdeki ay desteğin sona ereceğine dair hatırlatıcılar kullanıcılar ile buluşmaya başlayacak.

Bildirimlerin Microsoft’un geçmiş tarihlerde Windows 7 kullanıcılarına yaptığı hatırlatmalara benzer olacağı düşünülüyor. 2016 yılında Windows 8 desteğinin sonlanmasının ardından şimdi de Windows 8.1 tamamen geride kalıyor.

Windows 8.1’in Olası Alternatifi: Windows 10

Microsoft, gelecek ay Windows 8.1 destek kesintisinin ilk hatırlatmasına hazırlanıyor. Bu destek kesintisi ile birlikte şirket, Windows 8.1 kullanıcıları için “Genişletilmiş Güvenlik Güncelleştirmesi (ESU)” programı sunmayacak. Dolayısıyla kullanıcılar birtakım riskler ile karşı karşıya kalma ihtimaline sahip olacak. Bu güvenlik açıklarıyla da farklı bir program kullanarak baş etmek zorunda kalacaklar.

Windows 8.1

Windows 8.1, 8’in ardından gelen düzeltmeleri içeriyordu. Windows 8, Microsoft geleceği için “dokunma merkezli” yeni bir vizyon getirmişti. Şirket bu kapsamda çok sevilen “Başlat” düğmesini de kaldırdı. Ancak mobil öncelikli işletim sistemi, kullanıcıların istekleri ile benzerlik göstermedi. Bu nedenle Microsoft, Windows 8.1’de “Başlat” düğmesini geri getirerek bu hatayı düzeltmişti.

Windows 10 ise 2015 yılında gelmişti. Microsoft, Windows 10 ile birlikte Windows 8’le gelen değişikleri geri almaya başlamıştı. Hatta Windows 11‘de bile Windows 8’in bazı özellikleri yok olmaya devam ediyor. Böylece Windows, uzun bir süredir var olan eski güncellemelerin çoğunu ortadan kaldırıyor.

Desteğin sona ermesinin ardından güvenli bir kullanım isteyen kullanıcıların işletim sistemlerini yükseltmesi gerekecek. Ancak bu yeni bir bilgisayar satın almaya da neden olabilir. Bu durumun başlıca sebebi ise Windows 11’in CPU gereksinimleri. Şirket çoğu Windows 8.1 cihazının Windows 11’i desteklemediğini de kabul ediyor. Bu bağlamda şirket ise şu açıklamayı yapıyor:

“Çoğu Windows 8.1 ya da 8 cihazları, Windows 11’e yükseltme işlemi için donanım gereksinimlerini karşılamayacaktır. Alternatif bir yol olarak, 8 ve 8.1 ile uyumlu bilgisayarlar yazılımın tam sürümünü satın alıp yükleyebilirler.”

Microsoft

Ek olarak Microsoft, desteklenmeye devam edecek olan olası yükseltme yolu olarak Windows 10’u gösteriyor. Windows 10’un ise 14 Ekim 2025’e kadar destekleneceği tahmin ediliyor. Windows 8.1 cihazları 10 Ocak 2023 tarihinde tamamen çalışmayı bırakmayacak da olsa yazılım güncellemeleri ve güvenlik düzenlemeleri olmadan devam edilmesi büyük bir risk taşıyor.

Kaynak: https://www.theverge.com/2022/6/24/23181347/microsoft-windows-8-1-end-of-support-notifications-pop-ups

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Girişimler odaklı araştırma yapmayı çok seviyor. Bir zamanların uluslararası ilişkiler öğrencisi olarak analiz yapmaya bayılıyor. Teknoloji ile alakalı paylaşımların da takipçisi olarak analiz edip, yorumluyor.