Microsoft Sıfır Atık Dönemine Geçiyor

2030 yılı itibariyle Microsoft sıfır atık dönemine geçiyor. Şirket, bugün yaptığı açıklamada, operasyonlarında çöp üretmeyi bırakmayı planladığını ve sıfır atık hedefine ulaşmak istediğini açıkladı. Ayrıca 2025 yılı itibariyle de ambalajlarında ​​tek kullanımlık plastik kullanmayı bırakma sözü verdi.

Şirket, sıfır atık hedefinin bir parçası olarak, atıklarını başka bir geri dönüşüm şirketine göndermek yerine atıklarının yüzde 90’ını yeniden kullanabilmek veya geri dönüştürebilmek için “Circular Centers” adını verdiği birimleri kuracak. Şirket içinde geri dönüştürülebilecek büyük atıklardan biri Microsoft’un veri merkezlerinde kullanılan sunucular. Microsoft, tedarikçilerinin kendisiyle aynı sıfır atık hedefine bağlı kalmasını beklememesine rağmen, atıkları kendi üretim sürecinden çıkarma sözü verdi.

Geçen yıl, Microsoft’un en büyük ofis birimleri depolama alanlarına 3.189 ton atık gönderdi. Yeni taahhüt, önümüzdeki on yıl içinde bunu sıfıra indirmeyi hedefliyor. Ancak Microsoft’un ofislerinden gelen atıklarla karşılaştırıldığında, Microsoft ve diğer üreticilerin ürettiği aygıtlardan gelen e-atık çok daha büyük bir sorun. Temmuz ayında yayınlanan bir rapora göre, insanlar 2019’da küresel olarak 53.6 milyon ton e-atık çıkardı. Bu rakam her ne kadar rekor olsa da büyümesi bekleniyor.

Microsoft sıfır atık dönemine geçiyor
Microsoft

Scott Cassel, global e-atık raporunun yayınlanmasının ardından Temmuz ayında Verge ile yaptığı röportajda şöyle söyledi: “Elektronik şirketleri zevk ve verimlilik için tasarlama konusunda harika bir iş çıkarıyor, ancak tüketici talebindeki hızlı değişim, ürünlerin aynı zamanda eskime için tasarlandıkları anlamına geliyor. Bugünün en yeni, en havalı ürünü yarının çöpü oluyor.” Cassel ve diğer savunucular; elektronik şirketlerini, ürünlerini daha uzun süre dayanacak şekilde tasarlamaya ve ömürleri bittiğinde de onları geri dönüştürmeye itti.

Diğer geri dönüşüm savunucu gruplar, Microsoft‘un şirketlerin ürünleri hakkında tüketicilerin kendi başlarına onarım yapmasına izin verecek bilgiler yayınlaması gerektiğini belirtti. Sebebi ise bunun ürünleri kullanımda tutmaya ve depolama alanlarının dışında kullanabilmeye yardımcı olabilecek olması.

Çevreci Hedefler

Janous, “Bu uzun bir yolculuktaki ilk adımımız” dedi. “Bu atık yaşam döngüsünü gerçekten nasıl değiştirebileceğimiz hakkında daha çok şey öğrendikçe, daha fazlasını yapacağız.”

Sıfır atık taahhüdü, Microsoft’un yıl başında belirlediği bir başka önemli çevresel hedefe de eşlik ediyor: Şirket 2030 itibariyle karbon negatif oluyor. Microsoft, iklim değişikliğindeki payını üstlenmek için 2030 yılına kadar ürettiği sera gazı miktarını azaltacağını ve 2050 yılına kadar piyasaya sürdüğü ürünlerle tüm karbondioksit emisyonlarını azaltma görevini de üstleneceğini duyurdu. Böylece yeni hedeflerle Microsoft hem sıfır atık dönemine geçiyor hem de karbondioksit üretimini azaltmış oluyor.

microsoft sıfır atık dönemine geçiyor
Çevreci Hedefler

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojik mitleri araştırmayı ve ürün incelemeleri yapmayı çok seven, sanatsever, meraklı bir endüstri ürünleri tasarımı öğrencisi.