Microsoft Office Tasarımı Değişiyor: Testler Başladı!

Dünyanın en çok kullanılan ofis programlarının geliştiricisi Microsoft, geçtiğimiz günlerde yeni Windows 11 sürümünü tanıttı. Windows için büyük tasarım değişiklikleri içeren yeni güncelleme hayranlar tarafından büyük bir merakla bekleniyor. Ancak, sadece Windows’un değil, Microsoft Office programlarının da tasarımı değişecek gibi gözüküyor.Microsoft, Windows 11 sürümüyle birlikte keskin hatlardan çok yuvarlak hatların yoğun olduğu bir tasarım kullanıyor. Microsoft, yeni Windows 11 ile sadece yüksek performans değil, aynı zamanda şık bir görüntü de sunmak istiyor.

Bu yolda çalışmaları devam eden şirket, bugün yeni bir adım daha atıyor. The Verge tarafından paylaşılan habere göre; yeni Office tasarımı için testler 7 Temmuz tarihinde Microsoft tarafından başlatılıyor. Office tasarımı geçtiğimiz sene bazı tasarım değişiklerine uğraşmıştı.

Microsoft Insider kullanıcıları, yeni kullanıcı arayüzüne 7 Temmuz itibariyle erişim sağlama fırsatına sahip. Fakat, bu sürümün henüz test aşamasında olduğunu belirtelim. Tüm Microsoft 365 kullanıcılarına ise bu senenin ilerleyen zamanlarında sunulacağı tahmin ediliyor.

Şimdilik ortaya çıkan ana değişikliklerin en büyüğü yeni Office şerit çubuğunun daha yuvarlak bir görüntüye kavuşması oluyor. Windows 11’in genel tasarımıyla da uyumlu olması için böyle bir tasarım ile karşılaşmamız olası.

Bunun haricinde Word, Excel, PowerPoint ve Outlook gibi en sık kullanılan programlarda yer alan düğmelere ince ayarlar yapıldığı belirtiliyor. Aslında çok daha büyük değişiklikler yapacağı tahmin edilen Microsoft, şimdilik tüm güncellemeleri test eden kullanıcılara sunmuyor olabilir.

microsoft-office-tasarimi

Microsoft Office Şeritleri Tarihe Karışabilir

Yeni arayüze gelmesi beklenen en büyük değişikliklerden birisi şerit ile ilgili. Microsoft’un yeni arayüzde şerit çubuğunu daha işlevsel bir komut çubuğuna dönüştüreceği tahmin ediliyor. Ancak şimdilik böyle bir hamle görmek mümkün değil.

Kullanıcılar, bu yeni komut çubuğunun yerini değiştirme şansına da sahip olacak gibi gözüküyor. Böylece, kullanıcının daha rahat çalışacağı bir arayüz hazırlamanın mümkün olacağı tahmin ediliyor. Microsoft’un bu konu üzerinde çalışmaya devam ettiği de ifade ediliyor.

Böylesine büyük bir tasarım değişikliğinden önce Microsoft’un, küçük değişiklikleri mobil ve tarayıcı sürümlerine getireceği tahminler arasında. Ayrıca şirket, bu değişikliklerin birkaç yıl sürebileceğini de ifade ediyor. Bir başka deyişle, Windows 11 çıktıktan sonra daha büyük değişiklikler görmemiz mümkün.

Yeni arayüz sadece Office Insider kullanıcıları için sunuluyor. Eğer Office Insider kullanıcısı değilseniz yeni değişiklikler için biraz daha beklemeniz gerekmekte. Eğer Office Insider kullanıcısıysanız, uygulamayı güncelleyip yeni arayüzü görmeniz mümkün. Ayrıca, Windows 10 ve Windows 11 kullanan tüm kullanıcılara sunulduğu da belirtiliyor.Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.