Microsoft Nuance’ı Satın Alacak: Anlaşma 16 Milyar Dolar

Gelişen teknoloji sektöründe, Microsoft da birçok şirket gibi bünyesine bazı şirketleri katarak her geçen gün gelişimini sürdürüyor. Hatta son zamanlarda çıkan haberlerde şirketin Discord’u satın alma peşinde olduğu belirtildi. Son iddialara göre ise teknoloji devinin hedefi bir başka iletişim şirketi oldu. İddialara göre Microsoft, iletişim sektörünün önde gelen şirketlerinden Nuance’ı satın alacak.

Microsoft Nuance ile Birlikte Çalışıyor

Nuance, konuşma teknolojisi ve yapay zeka konusunda çalışmalar sürdüren bir iletişim şirketi olarak dikkat çekiyor. 1992 yılında Amerika’da kurulan şirket, çok kısa bir sürede büyüyerek birçok teknoloji devi ile ortak çalışmaya başladı. Microsoft da bu şirketlerden birisi.

Nuance ve Microsoft, 2019 yılında sağlık teknolojileriyle alakalı bir işbirliği yapmıştı. Şirket, Microsoft’un yanı sıra Apple gibi teknoloji sektöründe önde gelen birçok şirketle ortak çalışıyor.

Microsoft yetkilileri, Nuance’ın yaptığı çalışmalardan etkilenmiş olacaklar ki şirketi satın alma konusunda harekete geçtiler. Bloomberg tarafından yapılan habere göre Microsoft, Nuance’ı yaklaşık 16 milyar dolarlık bir anlaşma ile satın almak üzere. Yapılan haberde görüşmelerin oldukça ciddi olduğu hatta anlaşmanın bu hafta duyurulabileceği belirtiliyor.

Microsoft ve Nuance tarafından ise haber hakkında herhangi bir yorum gelmedi. Bloomberg tarafından ulaşılan bir Microsoft temsilcisinin konu hakkında yorum yapmayı reddettiği de ifade ediliyor. Ancak, 2019 yılında yapılan işbirliği ve Nuance’ın son yıllardaki büyümesi göz önüne alındığında haberin doğru olma ihtimali oldukça yüksek. Microsoft, Nuance’ı bünyesine katarak hem yapay zeka hem de sağlık sektörü alanındaki çalışmalarını geliştirebilir.

Eğer satış gerçekleşirse Nuance’ın yazılımlarına ne olacağı henüz belli değil. Microsoft’un bu yazılımlar için yeni stratejiler geliştirebileceği düşünülüyor. Hatta bu yazılımların birçoğunun Microsoft uygulamalarına katılma ihtimali oldukça yüksek. Ancak bunların hepsi birer iddiadan ibaret olduğu için net bir şey söylemek şu anlık mümkün değil.

Discord ve Nuance gibi büyük şirketleri bünyesine katmak isteyen Microsoft, yeni birtakım projelerin peşinde olabilir. Önümüzdeki günlerde anlaşma resmiyet kazanırsa bu konu hakkında da bir şeyler öğrenebiliriz. Şimdilik yapmamız gereken tek şey ise beklemek.

Sizce Microsoft Nuance’ı satın alacak mı? Eğer satış gerçekleşirse Nuance, Microsoft’a katkı sağlayabilir mi? Nuance tarafıdan geliştirilen yazılımları Microsoft uygulamalarında görmek ister misiniz? Görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.