Microsoft, Mavi Ekran Hatasının Rengini Değiştiriyor!

Tüm Windows kullanıcılarının bildiği mavi ekran hatası için önemli bir değişiklik gündeme geliyor. Kullanıcıların korkulu rüyası mavi ekran, Microsoft tarafından yapılan değişikliklerin ardından siyah renge kavuşuyor.

Microsoft, Windows 11 ile son zamanlarda sürekli gündemde. Geçtiğimiz günlerde şirket yeni işletim sisteminin özelliklerini tanıttığı bir etkinlik düzenledi. Yeni Windows 11, özellikle tasarım alanında bir oldukça büyük değişikliklere sahip.

Yeni işletim sistemi ile Windows kullanıcılarını bambaşka bir deneyim bekliyor. Daha yuvarlak kenarlar, ortaya alınmış Başlat menüsü, ikonlar ve daha nice unsur Windows 11 ile yepyeni bir görünüme kavuşuyor.

Tasarım değişikliğinden payını alan bir başka kısım ise mavi ekran oluyor. Bilindiği üzere mavi ekran hatası, bilgisayarın donanımında bir sorun çıkması durumunda cihazdaki bilgileri toplayan bir hata. Bu süreçte bilgisayar, hataya yol açan faktörleri analiz ediyor ve bilgisayarı yeniden başlatıyor.

microsoft-siyah-ekran
Görsel: The Verge

Mavi Ekran Hatasının Tarihsel Gelişimi

Windows 3.0 ile kullanıcıların karşısına çıkan mavi ekran seneler içerisinde gelişim göstermeye devam etti. Windows 8 ile 2012 yılında mavi ekrana bir adet üzgün yüz ifadesi de eklendi.

Üzgün yüzün, işlevsel olarak bir farklılık göstermese de, tasarım olarak önemli olduğunu belirtmek gerek. Daha önce günlük kullanıcıların pek anlayamayacağı bu korkutucu ekran, üzülen yüz ile biraz da olsa yumuşadı.

Mavi ekran hatası için geliştirilen en önemli özelliklerden birisi ise şüphesiz 2016 yılında geldi. Microsoft, Windows 10 ile birlikte mavi ekran için QR kod özelliğini kullanıcılara sundu.

Bu QR kod, kullanıcıları, bilgisayarın durmasına yol açan hataya ve olası çözümlerine doğrudan yönlendirdi. Hatta, basit problemlerin kullanıcılar tarafından daha kolay bir şekilde çözülmesini sağladı.

Tarihsel gelişimi bu şekilde seyreden mavi ekran hatası, Microsoft şirketinin son hamlesiyle isim değişikliğine gidecek gibi gözüküyor. Yeni siyah rengi haricinde özellikte herhangi bir işlevsel değişiklik yer almıyor.

Microsoft’un böyle bir tasarım değişikliği tercih etmesinin sebebi henüz bilinmiyor. Ancak tahminler arasında yeni Windows 11’in tasarım olarak önceki sürümlerden tamamen farklılaşması yer alıyor.

Mavi ekran, günümüzdeki dijital tasarımlara göre biraz daha demode gibi gözüküyor olabilir. Yıllar boyunca mavi ekrandan vazgeçmek istemeyen Microsoft, devrimsel tasarım değişiklikleri yaptığı bu sürümde bir renk değişikliği daha yapmaktan zarar gelmeyeceğini düşünmüş gibi gözüküyor.

Siz yeni siyah ekran hatası ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Sizce renk değişimi doğru bir tercih mi? Görüşlerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın!

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.