Microsoft Mağazası Üçüncü Parti Uygulamalara Açılıyor!

Microsoft, kısa bir süre önce Windows 11’i tanıttı. Şirket, yeni işletim sistemiyle birlikte kullanıcılarına birçok yeni özellik sunacaklarını açıklamıştı. Bu özelliklerden bir kısmı, Microsoft Mağazası ile ilgiliydi. Bilindiği üzere şirket, Microsoft Mağazası için üçüncü parti uygulamalara izin vereceklerini duyurmuştu.Microsoft, bu konuda adım atmaya başladı. Öyle ki önümüzdeki günlerde güncellenecek olan Windows Mağazası, artık üçüncü taraf uygulamalara izin verecek.

Microsoft, Geliştiricilerden Gelir Payı Almayacak!

Microsoft’un bu hamlesi kullanıcıları oldukça memnun etti. Çünkü Windows kullanıcıları, en temel uygulamaları bile mağaza üzerinden indiremiyordu. Bu durum da kullanıcıların deneyim kalitesini düşürüyordu.

Durumun farkında olan Microsoft, hem kullanıcılarını hem de geliştiricileri memnun edecek bir hamle yapmaya karar verdi. Artık üçüncü taraf geliştiriciler tarafından geliştirilen uygulamalar, Microsoft Mağazası’nda yer alacaklar.

Böylece Windows kullanıcıları, tarayıcı başta olmak üzere birçok uygulamayı direkt mağazadan indirebilecekler. Kullanıcılar, hangi uygulamaların mağazada yer alacağını merak ediyorlar. Bu konuda da bazı bilgiler yavaş yavaş açıklanmaya başladı.

İlk bilgilere göre Epic Games Store, Microsoft Mağazası’nda yer alacak uygulamaların başında yer alıyor. Bunun dışında mağazada Opera ve Yandex de yer alacak. Microsoft, bu kararı tarayıcı piyasasındaki rekabeti güçlendirmek için aldıklarını belirtiyor. Ayrıca mağazada Discord, TikTok, Zoom gibi uygulamalar da bulunacak.

Microsoft Mağazası Üçüncü Parti Uygulamalardan Pay Almayacak

Kullanıcılar, bu uygulamaların yanı sıra Steam, Google Chrome, Firefox gibi popüler uygulamaların da mağazada yer alıp almayacağını merak ediyorlar. Fakat Microsoft tarafından bu konuda herhangi bir açıklama yapılmadı.

Microsoft, mağazada yer alacak uygulamalardan gelir payı almayacağını açıklamıştı. Bundan dolayı çoğu geliştiricinin, uygulamasını Microsoft Mağazası’na eklemesi bekleniyor. Tabii ki bu durum biraz da Microsoft ve geliştiriciler arasındaki ilişiklere bağlı.

Şirket, bu adımla birlikte mağazayı daha etkin bir yer hâline getirmeyi hedefliyor. Öyle ki popüler uygulamaların mağazada yer alması, kullanıcıların ilgisini çekecektir. Çünkü çoğu kullanıcı, her uygulamayı tek tek kendi sitelerinden indirmek yerine direkt Microsoft Mağazası üzerinden indirmeyi tercih edecektir.

Microsoft, yenilenen mağazanın 5 Ekim’de Windows 11 için kullanılabilir olacağını açıkladı. Bunun dışında şirket, yeni mağazanın Windows 10’da da yer alacağını belirtti. Ancak Microsoft, yaptığı açıklamada Windows 10’daki mağazanın yenilenmesi konusunda net bir tarih vermedi.Sizler yenilenen Microsoft Mağazası için üçüncü parti uygulamalara izin verilmesi konusunda ne düşünüyorsunuz? Sizce kullanıcılar, mağazaya Microsoft’un beklediği ilgiyi gösterecekler mi? Görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.