Mercedes Dijital Üretim Platformu Kurduğunu Açıkladı

Otomotiv sektöründe büyük bir öneme sahip Mercedes-Benz, “karmaşık araç üretimini tamamen şeffaf hale getiren ve verimliliğini en üst düzeye çıkaran” yeni bir dijitalleşme girişimi olarak dijital üretim platformu kurduğunu açıkladı.

Mercedes-Benz Cars Operations 360 veya MO360 olarak adlandırılan yeni dijital ekosistem, paylaşılan arayüzler ve standartlaştırılmış kullanıcı arayüzleri aracılığıyla bağlanan bir yazılım uygulamaları ailesinden oluşuyor. Buradaki fikir; akıllı telefon uygulamasının basitliğiyle hatta bulunan bireysel araçların üretimini takip edecek bir gerçek zamanlı sayıları sağlayacak platform kullanmak. MO360, otomotiv üreticisinin son teknoloji büyük veri analizlerinden yararlanmasını ve ayrıca üretimde yapay zeka yöntemlerini uygulamasını sağlıyor.

Şirket yetkilileri, MO360’ın yapay zeka ile birlikte Nesnelerin İnterneti (IoT) teknolojisini kullanarak araç üretiminde neler olup bittiğine dair en kapsamlı ve en güncel verileri verdiğini söylüyor. 

Mercedes Dijital Üretim Platformu
Mercedes Üretim Tesisi

MBUSI’nin başkanı ve CEO’su Michael Goebel, “Yapay zeka büyülü değil.” dedi. ”Yapay zeka temelde büyük miktarda verilerin taranmasıdır. Kaliteyle ilgili tüm olaylardan veri topluyoruz ve yapay zeka geçmişte benzer kalıplar bulup çıkan sorunu hafifletmek için uygun adımı belirliyor. Bu sadece bir kişinin bireysel deneyiminden kaynaklanmıyor. Algoritma, tüm tesislerin deneyiminden yararlanabiliyor. ” şeklinde açıklamada bulundu.

Mercedes Dijital Üretim Platformu Avantajları

Mercedes-Benz‘in üretim ve tedarik zinciri yönetiminden sorumlu yönetim kurulu üyesi Jörg Burzer, “Her şey verilerle ilgili,” dedi. “Montaj hatlarında şimdiden yüksek verimlilik kazançları görebiliyoruz.” Mercedes-Benz’in baş bilgi sorumlusu Jan Brecht ise: “Tüm ekipler dijital araçları optimize etmek ve geliştirmek için üretim esnasındaki geri bildirimlerden sistematik olarak yararlanıyor.” dedi. 

Örneğin, sistem; üretim ve kontrol konularına dikkat ediyor. Üretim hattında bir sorun oluşursa, sistemin yapay zekası soruna bakıp diğer fabrikalardan gelen bilgilerle karşılaştırmalar yapıp hattaki işçilere bir çözüm öneriyor.

Mercedes Dijital Üretim Platformu
Mercedes Üretim Tesisi

MO360’ın diğer yönleri arasında ekipmanın onarılması veya değiştirilmesi ve tesisler arasındaki lojistiğin iyileştirilmesi yer alıyor. Programın bir diğer yönü de, kalite denetimleri de dahil olmak üzere bilgilerin dijital biçimde verilmesiyle azalan kağıt kullanımı. Şirket, bunun yalnızca Sindelfingen fabrikasında yılda 10 ton kağıt tasarrufu sağlayacağını tahmin ediyor.

Burzer şunları da ekliyor: “Mercedes-Benz, MO360 ile dijital üretimde kilometre taşlarını belirliyor. Yeni dijital ekosistemin temel sağlayıcıları; akıllı veri kullanımı, maksimum şeffaflık ve kolaylaştırılmış süreçlerdir. Bu, önceden ayrı olan süreçlerin sorunsuz bir şekilde ağa bağlanmasını mümkün kılıyor ve verimliliği artırıyor. “

MO360, Mercedes-Benz’in olağanüstü üretim yöntemlerine dayalı mükemmel ürünler üretme isteğini yansıtıyor. Mercedes-Benz, kullandığı bu sistemin üretim verimliliğini 2022’ye kadar yüzde 15’ten fazla artıracağına inanıyor.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojik mitleri araştırmayı ve ürün incelemeleri yapmayı çok seven, sanatsever, meraklı bir endüstri ürünleri tasarımı öğrencisi.