MediaTek 5G Özellikli Dimensity 900 Çipini Tanıttı!

Tayvan merkezli çip üreticisi MediaTek uzun bir süredir piyasada varlığını sürdürüyor. Şirket, kablosuz iletişim, yüksek çözünürlüklü televizyonlar, akıllı telefon gibi oldukça geniş bir yelpazede üretim yapıyor. MediaTek şimdi de Dimensity 900 ile karşımıza çıkıyor.

Yeni çıkacak olan Dimensity 900 çipi ile birlikte gelişmiş özelliklere sahip akıllı cihazlar göreceğiz gibi gözüküyor. Yeni çip 4K HDR ve gürültü azaltma özelliği ile birlikte geliyor. Aynı zamanda çekilen görüntüleri yapay zekayla işleme özelliğine de sahip.

MediaTek Dimensity 900 Arm Cortex-A78 CPU çekirdekleri ile 5G teknolojisi kullanılabilecek. 6nm boyutunda olan çip aynı zamanda batarya performansını da bir üst seviyeye taşıyabilir.

Günümüzde mobil cihazlar üzerinden oldukça fazla oyun oynanıyor. Yeni çip de bu nedenle 120 Hz’e kadar ekran yenileme hızı sunuyor. Bu sayede bu çip ile geliştirilen telefonlarda oyun performansı kullanıcıları tatmin edecek seviyede olacak.

Günümüzde mobil cihazlar için en önemli noktalardan birisi kablosuz bağlantı kalitesi. Bunun için de çözüm sunan Dimensity 900, Wi-Fi 6 ile kullanıcılarına daha güvenli ve çok daha hızlı bağlantı vadediyor.

Dimensity 900’de bulunan özelliklerin birçoğunun diğer akıllı cihazlarda da bulunduğunu düşünebilirsiniz. Ancak geliştirilen çipin hedefi orta segment. Bu sayede orta segment cihazlarda dahi 120 Hz görüntü yenileme değeri, 4K HDR video kaydı gibi özellikler mümkün olacak.

mediatek dimensity 900 özellikleri
MediaTek Dimensity 900 Özellikleri

Dimensity 900 Performans Sonuçları Ortaya Çıktı!

MediaTek ürettiği çipler ile adını oldukça fazla duyduğumuz Qualcomm şirketinin rakibi. Ayrıca yeni Dimensity 900 Qualcomm tarafında çipin karşılığı olan 768G çipine göre daha yüksek performans gösteriyor.

Test sonuçlarına göre Qualcomm 440.000 gibi bir sonuç alırken, Dimentisy 900 480.000 gibi bir puanla öne geçiyor.

Akıllı cihazlar için oldukça önemli olan çipler aslında biz kullanıcılar için birçok geliştirmeyi mümkün kılıyor. Günlük olarak kullandığımız akıllı cihazlar ve hatta otomobiller için oldukça önemli. Öyle ki şu an dünyada bulunan çip krizi dolayısıyla otomotiv sektöründe bir duraksama mevcut.

Mobil cihazlardaki gelişmeler oldukça hızlı bir şekilde ilerliyor. Orta segment olarak adlandırılan cihaz kategorisinde bu tip gelişmiş çipler oldukça önemli. Öyle ki bu çipler sayesinde amiral gemisi özelliklerini orta segmente adapte etmek mümkün oluyor.

Sizler gelişen teknolojiler ve akıllı cihazlara yansıması hakkında neler düşünüyorsunuz? Cihaz alırken en çok önem verdiğiniz özellikler arasında neler yer alıyor? Yorumlarda bizlerle görüşlerinizi paylaşabilirsiniz!

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

2017 yılından beri çeşitli girişimlerde yer alıp içerik üreten Metin, girişimcilik konusuna oldukça meraklıdır. Teknoloji haberleri hakkında içerik üretmekten ve araştırma yapmaktan hoşlanır.