Magisk Manager Nedir?

Günümüzde akıllı cihazlar hayatımızın hemen hemen her alanında rol oynuyor. Bilgisayarlar, cep telefonları ya da tabletler gibi pek çok cihazı farklı amaçlar için kullanıyoruz. Bu cihazların hepsinin bir işletim sistemi ile çalıştığını söyleyebilmek ise mümkün. Android de özellikle cep telefonları söz konusu olduğunda yaygın olarak kullanılan bir işletim sistemi olarak karşımıza çıkıyor. Bu işletim sistemine sahip cihazlar üzerinde çeşitli kişiselleştirmeler yapmak isteyenler ise Magisk Manager nedir sorusunun yanıtını merak ediyor.

İşletim sistemini bir yazılımlar bütünü olarak ele alabiliriz. Ancak bu sistem bulunduğu cihazın güvenliğini sağlamak amacıyla kullanıcıya çeşitli sınırlamalar getiriyor. Cihaz üzerinde kontrol sahibi olmak için bu sınırları aşabilmeniz ise mümkün. Magisk tam da bu noktada karşımıza çıkıyor. İçeriğimizde Magisk Manager nedir sorusunun yanı sıra yazılım hakkında merak edilenlere dair bilgi bulabilirsiniz.

Magisk Manager Nedir?

Cihazlarda bulunan işletim sistemleri belirli yazılım sınırlamaları içeriyor. Bu sınırlamalar temelde sistemi korumayı amaçlıyor. Ancak zaman zaman bu sınırlamaları aşmak istemeniz muhtemel. Cihazlarınızda bu sınırları aşmak ve daha fazla kontrol sahibi olabilmeniz ise mümkün. Bu sınırlamaları aşmak için “rooting” yapabilirsiniz. İşte Magisk cihazlarınızda rooting, Türkçede kullanıldığı haliyle rootlama/köklenme, işlemi yapmanızı sağlayan yazılımlardan biri.

Magisk Manager nedir ne işe yarar sorularını merak ettiğinizi biliyoruz. Ancak bu soruları cevaplamadan önce gelin “rootlama” kavramına daha yakından bakalım. Böylece Magisk Manager’in ne olduğunu ve ne işe yaradığını aklınızda oturtmanız daha kolay olacaktır.

Rootlama Ne Demek?

“Rootlama” cep telefonu ya da tabletler gibi çoğunlukla Android işletim sistemi ile çalışan cihazlar üzerinde ayrıcalıklı bir kontrol sürecini tanımlamak amacı ile kullanılan bir terimdir. Ancak farklı işletim sistemine sahip cihazlar üzerinde de uygulanabilir. Temel olarak “rootlama” kullandığınız cihaz tarafından engellenen kimi özelliklere erişim sağlamak için bir yoldur.

Dolayısıyla rootlama, işletim sisteminin izin vermediği özelliklere yönelik sınırlamaları aşmayı sağlamaktadır. Böylece kullanıcı, yönetici düzeyinde erişim izinlerine sahip olabilmektedir. Farklı terimler ile karıştırılıyor olsa da rootlama farklı bir işlemdir. Bu şekilde farklı kişiselleştirmeleri gerçekleştirmeniz mümkün olmaktadır. Ancak ne yaptığınızı bilmemeniz halinde bazı sorunların ortaya çıkmasına sebebiyet verebilirsiniz.

magisk manager nedir

Magisk Manager Ne İşe Yarar?

Rootlama teriminin ne demek olduğunu açıkladığımıza göre Magisk Manager nedir sorusunu daha detaylı olarak cevaplayabiliriz. Ancak öncelikle Magisk nedir sorusuna değinmekte fayda var. Magisk, ilk olarak 2016 yılında kullanıma sunulmuş. Geliştiricisi ise topjohnwu olarak karşımıza çıkıyor. Farklı modül seçeneklerine sahip olan bu yazılım cihazlarınızdaki erişim sınırlamalarını ortadan kaldırmak için kullanabileceğiniz yazılımlar arasında yer alıyor.

Temel olarak Magisk, cihazlarınızda root erişimi elde etmenizi sağlayacak bir yazılım olarak karşımıza çıkıyor. Android işletim sistemi 4.2 ve üzerinde olan tüm cihazlarınızda rootlama işlemleri için Magisk kullanabilmeniz mümkün. Bu yazılım ile birlikte Android cihazlarınızda root erişimini aktif hale getirebilir, sistemin size sunduğu sınırlamaları ortadan kaldırabilirsiniz. Böylece kişiselleştirme yapmak amacı ile cihazınız üzerinde yönetici seviyesinde erişim iznine sahip olabilirsiniz.

Magisk Manager ise temelde yazılımı kullanmanıza olanak tanıyan bir program. Cihazlarınızda gerçekleştireceğiniz root atma işlemlerini Magisk Manager ile kontrol etmeniz mümkün hale geliyor. Bunun yanı sıra Manager, Magisk’i indirmek ve modüllerini aktif olarak yönetmek için de kullanılıyor. Magisk Manager ile yazılımın sunduğu modülleri kurabilir ve kolaylıkla kullanabilirsiniz. Aynı zamanda yazılımın aldığı güncellemeleri de Magisk Manager kullanarak yükleyebilirsiniz.

Günümüzde Magisk Manager root atma işlemi için pek çok kişi tarafından kullanılıyor. Her ne kadar bu işlemi gerçekleştirmek için farklı yazılımlar bulunuyor olsa da Magisk sağladığı özellikler ile ön plana çıkıyor. Bunun en büyük sebebi ise rootlama işleminde Android işletim sistemini değiştirmeden değişiklik yapmaya olanak tanıyor olması. Yani Magisk, sisteme etki etmeden rootlama yapmanızı sağlayan bir araç. Peki bunu nasıl yapıyor?

C++ programlama dili ile geliştirilen bir yazılım olan Magisk, cihazlar üzerinde yapılan değişiklikleri sistemin kendisini değiştirmeden gerçekleştiriyor. Yaptığınız değişiklikler bir ön yükleme bölümü olan boot partisyonunda saklanıyor. Böylece orijinal sistem dosyaları üzerinde herhangi bir değişiklik yapmadan cihazınızdaki özellikleri farklılaştırabiliyorsunuz.

Magisk Kurulumu

Magisk Manager nedir sorusunun yanı sıra nasıl kurulduğu da merak edilenler arasında karşımıza çıkmaktadır. Kurulum işlemini gerçekleştirmeniz için kullandığınız cihazda TWRP ya da farklı bir custom recovery benzeri bir sistemin olması gerektiğini hatırlatmakta fayda var. Eğer henüz cihazınızda TWRP bulunmuyorsa Magisk’i indirmeden önce onu kurmanız gerekmektedir. Böylece Magisk indirme işlemine başlamaya hazır hale geleceksiniz.

Magisk’i bir şeyler indirmek için kullanabileceğiniz uygulamalar üzerinden bulmanız mümkün değildir. Bunun için üçüncü taraf siteleri kullanarak işleme başlamanız gerekmektedir. Bir ZIP dosyası halinde indirebileceğiniz Magisk yazılımı ile birlikte Magisk Manager’ı da indirmelisiniz. İndirme işlemini gerçekleştirdikten sonra aşağıdaki adımları izleyerek Magisk’i kullanabilirsiniz:

 • İlk olarak indirdiğiniz dosyaları cihazın kendi hafızasına kopyalamalısınız.
 • Ardından root atma işlemini başlatmak için cihazınızı kapalı duruma getirmelisiniz. İşlemi başlatmak için ise ses açma ve güç tuşlarına aynı anda basılı tutmanız gerekmektedir.
 • Bu işlem sırasında cihaz ekranına bir logo gelecektir. Logoyu gördüğünüz anda elinizi güç tuşundan çekin.
 • Sonrasında karşınıza TWRP logosunun çıkmasını bekleyin. Logonun gelmesinin ardından ise ses açma tuşunu da bırakarak TWRP’yi açın.
 • Sistem açıldıktan sonra “Install” kısmından Magisk dosyasını seçin. Ardından “Reboot System” seçeneğine tıklayarak cihazınızı yeniden başlatın.
magisk manager nedir

Magisk Kaldırma Yöntemleri

Magisk’i cihazınızdan kaldırmak için ise farklı yöntemlerden söz etmemiz mümkün. İçeriğimizin bu kısmında yazılımı nasıl kaldıracağınıza dair bilgi bulabilirsiniz.

Yöntem 1

 • İlk olarak Magisk Uninstaller dosyasını indirmeniz gerekmektedir. Ardından kurma işleminde olduğu gibi dosyayı cihazınızın hafızasına kopyalamalısınız.
 • Sonrasında cihazınızı kapalı konuma getirip kurma işlemindeki adımları izleyerek TWRP ekranına erişmelisiniz.
 • Bu kez açılan ekranda “Install” kısmına girdiğinizde ise Magisk Uninstaller dosyasını seçmelisiniz. Ardından yine “Reboot System” seçeneğine tıklayıp cihazı yeniden başlatarak Magisk’i kaldırabilirsiniz.

Yöntem 2

 • Cihazınızdan Magisk’i kaldırmak için kullanabileceğiniz bir diğer yöntem ise Magisk Manager’dır. Bunun için ilk olarak uygulamayı açmanız gerekmektedir.
 • Açılan ekranda “Kaldır” diye bir seçenek ile karşılaşacaksınız.
 • “Kaldır” seçeneğini işaretleyerek devam edin. Böylece karşınıza farklı seçenekler olan bir ekran çıkacaktır.
 • Magisk’i cihazınızdan tümüyle kaldırmak için ise “Kaldırmayı Tamamla” seçeneğini işaretlemeniz gerekmektedir.
 • Ardından Magisk Manager yazılımı kaldırma işlemine başlayacaktır. İşlem tamamlandığında cihazınızı yeniden başlatmayı unutmamalısınız.

Magisk Manager Avantajları

Root atma işlemini gerçekleştirmek için kullanabileceğiniz farklı yazılımlar mevcut olsa da Magisk Manager bazı özellikleri ile ön plana çıkıyor. Dolayısıyla kullanıcılar çeşitli işlemlerini gerçekleştirmek amacı ile bu yazılımı sıklıkla tercih ediyor. Magisk Manager nedir sorusunun yanı sıra yazılımın avantajları ise merak ediliyor. İçeriğimizin bu kısmında Magisk’in onu ön plana çıkaran avantajları hakkında sizlere bilgi vermeye çalıştık.

Gizlenebilirdir

Bir cihazda normalde erişim sağlayamayacağınız kişiselleştirme yetkilerine erişmeniz için rootlama işleminden faydalanabilirsiniz. Bu işlemi gerçekleştirmek için ise kullanabileceğiniz farklı yazılımlardan söz etmek mümkün. Ancak root atma işlemi sistem dosyalarında yapılan değişikliklere paralel olarak bazı güvenlik sorunlarını da beraberinde getiriyor.

Cihazların işletim sistemi dosyaları üzerinde yapılan değişiklikler Google SafetyNet tarafından denetleniyor. Kullandığınız yazılımın sistem dosyalarında değişiklik yapması SafetyNet’in güvenlik sebebi ile bazı uygulamalara erişimi engellemesi ile sonuçlanabiliyor.

Ancak Magisk Manager, sistem dosyaları üzerinde herhangi bir değişiklik yapmadığından dolayı SafetyNet güvenlik protokolüne takılmadan değişiklik yapmanıza olanak tanıyor. Bu özelliği onu, uzun bir süre rootlama yapabilmek için kullanılan SuperSU’ya kıyasla ön plana çıkarıyor.

Açık Kaynak Kodlarına Sahiptir

Rootlama işlemini gerçekleştirmek için kullanabileceğiniz pek çok yazılım kapalı kaynak kodlarına sahip olması ile karşımıza çıkıyor. Ancak Magisk Manager açık kaynak kodlu bir yazılım olarak ön plana çıkıyor. Böylece dilediğinizde Magisk’in kaynak kodlarını görüntülemeniz de mümkün hale geliyor.

magisk manager nedir

Düzenli Olarak Güncellenir

Magisk Manager’ın gizlenme özelliğinin onun en büyük avantajı olduğundan söz ettik. Ancak rootlama işlemlerinde kullandığınız yazılımın bu özelliğini devam ettirmesi temelde onun ne sıklıkla güncelleme aldığı ile ilgili olarak karşımıza çıkıyor. Aksi takdirde yapılan değişikliklerin gizlenmesi konusunda çeşitli problemler yaşayabilirsiniz.

Magisk Manager ise bu konuda güzel bir özelliğe sahip. Yazılım, SafetyNet üzerinde gerçekleşen değişikliklere paralel olarak güncelleme alıyor. Dolayısıyla Magisk her zaman SafetyNet ile uyumlu olarak çalışıyor. Böylece cihazlarınızda yaptığınız kişiselleştirmeler her zaman gizlenebiliyor.

Kullanım Kolaylığı Sağlar

Magisk Manager’ı diğer root yazılımlarından ayıran bir diğer özelliği kullanım kolaylığıdır. Yazılım root atma işlemini gerçekleştirmenize olanak tanımasının yanı sıra farklı modüllere de sahiptir. Kurabileceğiniz bu modüller ile daha detaylı kişiselleştirmeler yapmanız da mümkün hale gelmektedir.

Magisk Manager Nedir: Sıkça Sorulan Sorular

Magisk Güvenli mi?

Cihazlarda rootlama işlemini gerçekleştirmek için farklı araçlar kullanabilirsiniz. Ancak dikkat etmeniz gereken kullandığınız aracın güvenli olup olmadığıdır. Bu noktada Magisk’in kendisi kısmen güvenilir bir yazılım olarak karşımıza çıkmaktadır. Magisk’in doğurduğu tek güvenlik sorunu indirme aşamasında yaşanabilmektedir.

Play Store üzerinden indirme sağlayamadığımız için dosyaları üçüncü taraf siteler üzerinden edinmemiz gerekmektedir. Ancak zararlı yazılımlar içeren bağlantılar güvenlik sorunu oluşturabilir. Bunun için güvenilir kaynakları kullanmanızda fayda var.

Magisk’in Bir Zararı Var mı?

Cihazlarınıza root atmak için Magisk kullanmanız ne yaptığınızı biliyor olmanız halinde herhangi bir zarar neden olmaz. Ancak Magisk sistem dosyalarına erişim sağladığından dolayı kullanırken dikkat etmeniz önem taşıyor. Yazılımı kullanırken yanlış bir adım atmanız geri dönülemez sonuçlar ortaya çıkarabilir. Ayrıca bu işlem sonrasında farkında olmadan cihazınızı potansiyel tehlikeler için açık hedef haline getirebilirsiniz.

Magisk Manager Nedir: Genel Değerlendirme

Kullandığımız her akıllı cihaz bir işletim sistemi ile birlikte çalışıyor. İşletim sistemleri kullanıcılar açısından bazı erişim kısıtlamalarına sahip. Bu kısıtlamalar cihazın güvenliğini korumak amacı ile kullanıcıların bazı özelliklere ve değişim yetkilerine erişmesini engelliyor. Ancak bu sınırlamaları aşmanın elbette bir yolu mevcut. Bunun için cihazınıza root atmayı deneyebilirsiniz.

Cihazınızda normalde erişim sağlayamayacağınız kişiselleştirme özellikle erişmek için rootlama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlem için kullanabileceğiniz yazılımlardan biri ise Magisk olarak karşımıza çıkıyor. Kullanım kolaylığı ve SafetyNet güvenliğini geçebilmesi ile Magisk, root atma işlemleriniz için kullanabileceğiniz en güvenilir yazılımlardan biri. Bu yazılım ile sistem dosyalarının aslına dokunmadan cihazınız üzerinde çeşitli kişiselleştirmeler yapmanız ise mümkün hale geliyor.

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu içerikte Magisk ne işe yarar, Magisk Manager nedir gibi soruları cevapladık. Bunun yanı sıra Magisk’in avantajları ve yazılım hakkında sıkça sorulan sorulara da yer verdik. Bu işlem sırasındaki tüm sorumluluğun size ait olduğunu hatırlatalım. Bu nedenle potansiyel tehlikeleri göz alarak bu işlemleri gerçekleştirmelisiniz. İçeriğimizden yazılımın kurulum ve kaldırma işlemleri ile ilgili adım adım bilgi bulabilirsiniz. Sizler de aşağıda bulunan yorumlar kısmını kullanarak soru ve düşüncelerinizi bizlere iletebilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Tam zamanlı araştırmacı, yarı zamanlı yazar.