MacOS 12.2 Kullanıcıları Batarya Sorunuyla Karşılaşıyorlar!

Apple, Mac için işletim sistemini geliştirmeye devam ediyor. Geçtiğimiz senenin ekim ayında Monterey adlı işletim sistemini yayınlayan şirket, sistemlerini düzenli bir şekilde güncelliyor. Ancak güncellemelerinden yeni bir tanesi, kullanıcıları pek de memnun etmedi. MacOS 12.2 güncellemesiyle beraber bazı kullanıcılar, bilgisayarlarında batarya konusunda sorun ortaya çıktığını fark ettiler. Mac sahipleri, yaşadıkları sorunları Twitter üzerinden Apple ile paylaşmaya çalışıyorlar.

Etkilenen kullanıcıların belirttiklerine göre Mac’lerinin şarjı, uyku modundayken %100’den %0’a kadar düşüyor. Birkaç Mac sahibi, sorunun kaynağını kendi başlarına bulmaya çalıştı. Araştırmalarının sonucunda yine aynı Mac sahipleri, sorunun Bluetooth cihazlarla alakalı olduğunu öne sürdüler.

Kullanıcılar, Bluetooth cihazlar bilgisayara bağlıyken Mac’in uyku modundan sürekli uyanıp geri kapandığı ve bunun da bataryayı tükettiğini düşünüyorlar. Kullanıcılar bu sorunun yeni güncelleme ile birlikte ortaya çıktığını iddia ediyorlar. Fakat bunun aksine bazı kullanıcılar da bu sorunun Monterey ile birlikte geldiğini söylüyorlar. Sorunun ne kadar yaygın olduğunu zaman gösterecek gibi duruyor.

Apple; iPhone, iPad ve Mac gibi cihazlar için kendi işlemcilerini üretiyor. Ancak Intel işlemcilerini kullanan Mac modelleri de bulunmakta. Batarya sorunu ise cihazın işlemcisinin M1 mi Intel mi olduğuna bakmıyor. Çeşitli işlemcilere sahip olan Mac kullanıcılarının, aynı sorundan şikayetçi olduklarını söyleyebiliriz.

Mac’lerde Ortaya Çıkan Batarya Sorununun Kaynağı Net Olarak Bilinmiyor

Monterey hakkında bazı kullanıcıların mutlu olmadığını söylemek mümkün. Batarya probleminin tartışıldığı platformlarda, çoğu kullanıcının bu tarz sorunların Monterey tanıtıldığından beri bulunduğunu söyledi. Kullanıcıların verdiği verilerden yola çıkarsak bu sorunun asıl sebebinin Bluetooth mu yoksa işletim sisteminde olan bir yazılım tutarsızlığı mı olduğu bilinmiyor.

Sorunun geçici çözümü olarak bağlı Bluetooth cihazlarının kaldırılması gösteriliyor. Fakat kablosuz cihazların bu denli popüler olduğu bir dönemde insanların uyumadan önce tek tek cihazlarıyla bağlantılarını koparmasını kalıcı çözüm olarak göremeyiz. Mac sahipleri, Apple’ın yayınlayacağı 12.3 güncellemesiyle bu sorunu çözmesini bekliyorlar.

Sonuç olarak, bu sorunun ilk sebebi Bluetooth olarak görülüyor. Eğer bir Mac’e sahipseniz Bluetooth cihazları ile bağlantıyı koparmak geçici bir çözüm olarak görülebilir. Geçtiğimiz haftanın başlarında Apple, MacOS 12.3 güncellemesinin temelini attı. Fakat bu güncelleme ile birlikte MacOS 12.2’de bulunan batarya sorunun çözülüp çözülmeyeceği hakkında bir bilgilendirme yapılmadı.

Sizler, MacOS 12.2 ile birlikte gelen batarya sorunu hakkında ne düşünüyorsunuz? Birçok Apple kullanıcısı gibi sizler de bu sorunla karşılaştıysanız aşağıdaki yorum bölümünden görüşlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: https://www.macrumors.com/2022/01/30/macos-12-2-bluetooth-battery-drain/

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

İngiliz dilbilimi okuyan ve oyun oynamaya bayılan bir teknoloji meraklısı.