Life360, AirTag Rakibi Tile’ı Satın Aldı!

Son dönemlerde ortaya çıkan cihazlardan birisi de Bluetooth takip ürünleri oldu. Apple cephesinde AirTag olarak adlandırılan bu ürün yalnızca teknoloji devi tarafından üretilmiyor. Bluetooth takip cihazı üretimi konusunda çalışan bir şirket de Tile oluyor. Son gelişmelere göre ise Life360, AirTag rakibi Tile’ı satın alıyor.

Life360, güvenlik ve konum paylaşımı konusunda önde olarak tanımlayan bir şirket. Bu şirketin Tile’ı satın almasıyla birlikte çok daha güçlü bir noktada olacağı tahmin ediliyor. İki şirket arasındaki anlaşmanın değeri ise 205 milyon dolar olarak belirtiliyor. Ayrıca, anlaşmanın tamamlanacağı tarih de 2022 yılının ilk çeyreği olarak ifade ediliyor.

Türkiye’de de ürünlerine erişebileceğiniz Tile, uzun yıllardır çeşitli takip cihazları geliştiriyor. Bu yolda farklı ürün serileri ortaya çıkaran şirket, teknolojisini farklı şirketlerle de paylaşıyor. Ayrıca, bazı ülkelerde farklı abonelik hizmetleri sunduğu da biliniyor.

Tile Premium hizmeti ile farklı özellikleri de müşterilerine sunan şirket, uzun yıllardır bu alanda yer alıyor. Üstelik Premium hizmeti ile batarya değişimi ve sigorta gibi imkanları da kullanıcılara sunuyor. Ancak, Apple ve diğer teknoloji devlerinin de bu sektöre adım atmasıyla işler biraz değişiyor.

Bu yolda yalnız başına ayakta kalamayacağını anlayan Tile, Life360 ile güçlerini birleştirme kararı alıyor. Bir aile güvenliği uygulaması olarak tanımlanan Life360, aile üyeleri arasında konum takibi ve benzeri özellikler sunuyor. Aile üyeleri arasında olası bir kaza hatta şarj bitimi bile diğer bireylere bildirim yoluyla ulaşıyor.

life360 airtag rakibi tile
İki şirket de kampanyalara başladı. Görsel: Life 360

Tile CEO’su Life360’ye Katılacak

Konuyla ilgili paylaşılan yazıda, anlaşmanın detaylarına dair birkaç önemli nokta da yer alıyor. Bunlardan birisi Tile şirketinin geleceği hakkında olması yönünden dikkat çekiyor. Anlaşmaya göre Tile, üretime kendi markası ve yönetim ekibi altında devam edecek gibi gözüküyor. Ancak, Tile CEO’sunun Life360 Yönetim Kurulu’na katılacağı belirtiliyor. Bir başka deyişle, Tile çalışanları için durum pek değişmeyecek gibi gözüküyor.

Önemli bir diğer konu ise Life360’nin gelecek dönemdeki borsa planları oluyor. 2019 yılından beri Avustralya borsasında işlem gören Life360, ABD borsasında da yer almayı planlıyor. Bu satın almayla birlikte şirketin 2022 yılında çift borsada yer alması ise olası gözüküyor.

Bluetooth takip cihazları üreten AirTag rakibi Tile’ın, konum takibi uygulaması Life360 tarafından satın alınması son derece mantıklı bir alışveriş gibi gözüküyor. Bu alışverişin 2022 yılının ilk çeyreğinde tamamlanacağı tahmin ediliyor.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.