LG Elektrikli Araç Şarjı için Harekete Geçti

LG, elektrikli araç şarjı ve şarj istasyonları konusundaki çalışmalarını hızlandıracağını duyurdu. Bu kapsamda yeni bir şirket satın alan LG, önümüzdeki dönemde elektrikli araç şarjı konusunda önde gelen isimler arasında olmak istiyor.

AppleMango isimli bir elektrikli araç pili üreticisini satan LG, sektördeki yerini sağlamlaştırıyor. Geleceğin teknolojisi gözüyle bakılan elektrikli araçlar için pek çok şirket şarj istasyonu üretimi gerçekleştiriyor. LG de bu şirketlerle daha iyi bir mücadele verebilmek için yeni hamleler yapıyor.

LG’nin AppleMango’yu satın almak için yaptığı anlaşmada iki ortak daha mevcut. Bunlardan birisi GS Energy isimli bir elektrikli araç şarj istasyonu işletmecisi olarak belirtiliyor. Bir diğer ise GS Neotek isimli bir bilgi işlem sağlayıcı şirket oluyor. Bu satın almayla birlikte LG’nin elektrikli araç şarjı konusunda önemli bir avantaja yakalayacağını söylemek mümkün.

Gelecek dönemde LG’nin tam donanımlı şarj istasyonları üreteceği ifade ediliyor. Ayrıca bu şarj istasyonlarının kullanıcı dostu arayüzlere ve gerçek zamanlı kontrol mekanizmalarına sahip olacağı da paylaşılan basın bülteninde yer alıyor.

Satın almanın detaylarına bakıldığında %60 değerinde bir LG hissesi görmek mümkün. AppleMango’nun geriye kalan %40’lık hissesi ise diğer iki şirket arasında paylaşılıyor. Anlaşma kapsamında %34’lük hisse GS Energy şirketine, %6 değerindeki hisse ise GS Neotek şirketine veriliyor. Bunun sonucunda AppleMango’nun LG Electronic şirketi altında bir yan kuruluş olacağı belirtiliyor.

elektrikli araçlara batarya

Anlaşmada bahsi geçen şirketlerden finansal detaylar hakkında bir açıklama yer almıyor. Ancak TechCrunch’ın haberine göre yerel medya kuruluşları anlaşmanın 7.8 milyon dolar değerinde olduğunu ifade ediyor.

LG Yeni Ufuklara Yelken Açıyor

Elektrikli araç pazarı büyümeyi sürdürürken şirketler de sektörde yer edinmek için gayret gösteriyor. Bu şirketler arasında yer alan LG Electronics ise geçtiğimiz sene kapattığı akıllı telefon bölümünü farklı alanlara yöneltmeye devam ediyor. Bunun haricinde IoT konusunda da çalışmalar yaptığı belirtiliyor.

Paylaşılan yazıda LG’nin AppleMango’yu satın almasıyla şirket içinde geliştirilen ve yeni gelecek teknolojilerin entegre edileceği ifade ediliyor. Böylece LG’nin kapsamlı bir çözüm sağlayıcı olarak sektörde bulunacağı vurgulanıyor. Buna ek olarak elektrikli araç bataryası üretimi ve gelişimi gibi konularda da LG’nin daha aktif olacağının sinyalleri veriliyor.

Şirketin elektrikli araç şarjı için hedef gösterdiği tarih ise bu yıl oluyor. LG Digital Park içerisinde elektrikli araç şarj istasyonu üretim hattı oluşturulacağı belirtiliyor. Ayrıca; özel konutlar, alışveriş merkezleri ve oteller gibi alanlarda da şarj çözümlerinin yer alacağı ifade ediliyor. Tüm bunların ise yakın bir gelecekte gerçekleşeceği bildiriliyor.

Kaynak: http://www.lgnewsroom.com/2022/06/lg-accelerates-its-electric-vehicle-charger-solutions-business/

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.