Kodak ve ABD Arasındaki İlaç Anlaşması Askıya Alınabilir

Kodak ve Amerika hükümeti arasındaki ilaç anlaşması askıya alınmış gibi görünüyor. ABD hükümeti ile Kodak arasındaki jenerik ilaç bileşenleri geliştirme anlaşması hakkında US International Development Finance Corporation tarafından yapılan açıklamadan sonra anlaşma beklemeye alınabilir. US International Development Finance Corporation’ın attığı Tweet’te son zamanlarda Kodak şirketi hakkındaki artan kötü iddiaların endişe uyandırdığını belirtti.

Development Finance Corporation’ın Açıklaması

Ayrıca iddiaların ne olduğuna dair herhangi bir bilgi vermeden iddialar netleşmedikçe herhangi bir ilerleme olmayacağına vurgu yaptı. Kodak Cuma günü yaptığı açıklamada, şirketin savunma üretim yasası kapsamında ilaç üretmek için alacağı 765 milyon dolarlık kredi ile bağlantılı olarak son faaliyetlerini dahili olarak gözden geçirdiğini söyledi. CBS News, şirketin hisse fiyatlarının anlaşmanın açıklanmasından önceki günlerde yükseldiğini bildirdi. Senatör Elizabeth Warren, herhangi bir içeriden bilgi ticareti örneği olup olmadığını araştırmak için Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nunu şirketi araştırmaya davet etti.

Meclis Kodak’ı Araştırmak İstedi

Kurulduğu günden beri adından kamera ve film ekipmanları ile söz ettiren Kodak, yeni bir girişimde bulunmak istedi. Bu girişime dair attığı adımlardan biri de Amerika hükümeti ile arasında yaptığı ilaç anlaşması oldu. Kodak, ulusal kronik kıtlıkla mücadele edecek malzemeler üretmek adına Kodak İlaç (Kodak Pharmaceuticals) isimli yeni bir iş kolu oluşturmayı planladığını söyledi. Kodak CEO’su Jim Continenza, The Wall Street Journal’a geçtiğimiz günlerde açıklamalarda bulundu. Yaptığı açıklamada ilaçların şirketin iş kolunun yüzde 30 ila 40’ını oluşturmasını beklediklerini söyledi. Başkan Donald Trump, sıtma ilacının virüse karşı etkisi olmamasına rağmen Hidroksiklorokin’i yeni tip koronavirüs (Covid-19) için muhtemel bir ilaç olarak lanse etti.  

Kodak ve Amerika Arasındaki İlaç Anlaşması Askıya Alınabilir

Temsilci Maxine Waters,Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi başkanı ve diğer demokratlar, 4 Ağustos’ta DFC başkanı Adam Boehler’e mektup gönderdi. Mektupta DFC’nin neden Kodak’ın alacağı krediyi desteklediğini sordular ve farmakolojik üretimde zaten şirketin önceki yıllarda başarısız olduğuna vurgu yaptılar. Son olarak da meclisin krediyle alakalı tüm konuşmaları ve yazışmaları görmek istediklerini belirttiler. Bu gelişmeler sonunda, Kodak ve Amerika arasındaki ilaç anlaşması bir müddet beklemeye alınabilir gibi gözüküyor.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Okumayı ve eleştirmeyi sever. Motor sporlarının sıkı takipçisi. Petrolhead.