İxtech ThinBook Alınır mı? Piyasadaki En Ucuz Notebook

Son zamanların revaçta dizüstü bilgisayarı İxtech ThinBook alınır mı? İxtech ThinBook dizüstü bilgisayarının sistem özellikleri nedir? Fiyatını hak ediyor mu? Bütün bu soruları sizler için cevapladık.

Uzaktan eğitim için ideal olduğu söylenilen bu notebook, geçtiğimiz aylarda Trendyol üstünden satışa çıktı. Pandeminin ardından diğer ülkeler gibi ülkemizde de uzaktan eğitime geçildi. Bu nedenden dolayı birçok öğrenci bilgisayar almak zorunda kaldı. Artan kur fiyatları ve teknolojik aletlere getirilen vergiler sebebiyle, birçok veli ve öğrenci bu bilgisayara ucuz fiyatından dolayı ilgi gösterdi.

İxtech ThinBook Fiyatları Sürekli Artmakta

Birçok online alışveriş sitesinde satışı olan bu bilgisayar 900 TL gibi ucuz bir fiyatla satışa sunuldu. Artan ilgi ve sürekli yükselişte olan kurdan dolayı 1000 TL’ye ulaştı. Hız kesmeden ilerleyerek 1.500 TL, 1.800 TL gibi fiyatları gördü. Şu an almak istediğinizde çeşitli online alışveriş sitelerinde 2.500 TL’ye satın alabilirsiniz.

İxtech ThinBook Sistem Özellikleri

İxtech ThinBook Alınır mı?
İxtech NoteBook Kutu İçeriği

İxtech ThinBook kutu içeriğinden; Notebook, şarj adaptörü ve Türkiye İthalatçısının onayı bulanan bir garanti belgesi ve kullanım kılavuzu çıkıyor.

İxtech ThinBook’u aldığınızda FreeDos (son kullanıcıların genelde alışık olduğu Windows, Linux veya MacOS olmadan) şekilde geliyor. İşlemci olarak 1.44 GHz hızında olan İntel Atom Z3735F kullanıyor. Bu işlemci 2014 yılının ilk çeyreğinde tanıtılmış. Notebook 6 senelik bir işlemci kullanıyor. Intel Graphics GPU, 2 GB DDR3 RAM ve 32 GB depolama alanına sahip. 9000 mAh bataryası bulunmakta. Ekran kısmında ise 11,6 inç boyutunda IPS Panel ekran kullanıyor. Boyutuna göre 1920 x 1080 piksellik bir ekran çözünürlüğüne sahip.

İxtech ThinBook Alınır mı? Deneyimlerim Neler?

Birçok insan gibi ben de bu bilgisayarı uzaktan eğitim için aldım. Bilgisayarı fazla yormayacak, derslerine katılıp, ekstra olarak video izleyecek kız kardeşim bu bilgisayarı kullanmakta. İlk 3 gün Windows deneme sürümü ile kullandım, daha sonra ekranın sağ alt kısmında ‘’Bu Windows Orjinal Değildir” yazısı belirdi. Kamera ise fiyatına göre gerçekten başarılı. Ses alma ve verme konusunda da herhangi bir sıkıntısı yok. Hız konusuna geldiğimizde ise biraz üzücü bir durumla karşılaştım. Masaüstünde gezinirken, internet sekmelerinin geçişlerinde, YouTube ve benzeri sitelerde ise donma ve kasma ile karşı karşıya kaldım. Oyun oynamak isterseniz, ne depolama alanı kaldırır bunu, ne de bilgisayarın kendisi. Günümüzde 32 GB’lık depolama alanı telefonlara bile yetmezken, bu boyutta bir depolama alanının sizlere yeteceğini pek sanmam.

İxtech ThinBook Deneyimlemiş Birisi Olarak Tavsiye Eder Miyim?

İxtech ThinkBook Notebook almaya değer mi? Sadece uzaktan eğitime katılacaksanız evet, fakat daha farklı amaçlar için kullanacaksınız hayır. Depolama alanı çok düşük, ekranın bu kadar yüksek çözünürlükte olması notebook’u yavaşlatmakta ve ısındırmakta. Notebook bu anlamda gerçekten yorulmakta. Oyun anlamında isteklerinizi kaldıramaz. Oyun performansından söz etmek mümkün bile değil.

Sözü toparlamak gerekirse, uzaktan eğitime katılım sağlamak istiyor ve yavaşlığı sizin için problem değilse, evet, bu fiyata alabileceğiniz tek dizüstü bilgisayar bu olduğu için sizlere öneriyorum. Fakat oyun oynamak ve dizüstü bilgisayarı yoracak bir çok işlevi aynı anda gerçekleştirmek istiyorsanız size öneremeyeceğim. Eğer bütçeniz biraz daha üst seviye dizüstü bilgisayarlar için yeterli ise, Öğrenciler için Dizüstü Bilgisayar Önerileri isimli içeriğimizi incelemenizi tavsiye ederim.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojik ürünleri inceleyen ve karşılaştırmayı seven hiç kimse. Teknoloji ve spor düşkünü tasarım öğrencisi.