iPhone Kablosuz Ağ Ayarlarını Bozan Bir Hata Ortaya Çıktı!

Geçtiğimiz dönemin en çok satan telefon modeli iPhone ile ilgili ilginç bir hata ortaya çıktı. Garip isimli bir Wi-Fi ağına bağlanmaya çalışınca ortaya çıkan hatanın sebebi henüz bilinmiyor. Ancak, bu tuhaf isimli ağa bağlanmaya çalışan iPhone modellerinde, hata sonucunda kablosuz ağ devre dışı kalıyor.

Carl Schou isimli güvenlik araştırmacısının keşfettiği ilginç hata, “%p%s%s%s%s%n” isimli ağa bağlanmaya çalışırken ortaya çıkıyor. Daha sonra, herhangi bir şekilde kablosuz ağı kullanmak mümkün olmuyor.

Üstelik, bu sorunun çözümü de göründüğü kadar kolay değil. Carl Schou, telefonu kapatıp açınca ya da SSID’yi değiştirince kablosuz ağ hatasının çözülmediğini de ifade ediyor.

“%p%s%s%s%s%n” isimli ağa katılan kullanıcıların iPhone ya da iPad’leri; herhangi bir kablosuz ağ işlemini gerçekleştiremeyecek hale geliyor. Üstelik, AirDrop gibi hizmetler, de kullanım dışı kalıyor.

Schou, bu testi iOS 14.4.2 sürümlü iPhone XS modelinde gerçekleştirdiğini ifade ediyor. Konuyla ilgili bir paylaşım yapan BleepingComputer, iOS 14.6 sürümünde de hatanın giderilmediğini belirtiyor.

Bu SSID’ye sahip bir ağa bağlanmanın, kablosuz ağ bağlantısı ayarlarında neden hataya yol açtığı bilinmiyor. Ayrıca, Apple cephesinden de iPhone kablosuz ağ ayarlarını bozan hata hakkında resmi bir açıklama henüz yok.

Özellikle kötü niyetli kişiler düşünüldüğünde böyle bir hatanın oldukça önemli olduğunu ifade etmek gerek. Herkes tarafından erişilebilir şifresiz ağlar oluşturan kişiler, böyle bir hatadan faydalanabilir. Dahası, bu hata cihaza zarar verebilecek farklı yöntemler için bir araç olarak kullanılabilir.

Günlük hayatta böyle bir SSID’ye sahip ağa ulaşmak zor olacaktır. Carl Schou ise, kablosuz bağdaştırıcı cihazına verdiği isim ile bir harf dizinine atıfta bulunduğunu ifade ediyor. Ayrıca, tüm cihazlarının benzer isimlere sahip olduğunu da ekliyor. Sorunun kaynağının da bu dizinlerin formatlarıyla alakalı olduğu tahmin ediliyor.

iPhone Kablosuz Ağ Hatası Nasıl Çözülür?

Telefonu kapatıp açmak ya da SSID’yi değiştirmek bu hatayı çözmüyorsa yapılacak en kesin işlem ağ ayarlarını sıfırlamaktır. Bunun için şöyle bir yol izlemek gerek;

  • iPhone ya da iPad cihazınızda “Ayarlar” menüsüne girin.
  • Genel” ayarlara tıklayın.
  • Bunun ardından en altlarda yer alan “Sıfırla” seçeneğini seçin.
  • Burada bulunan “Ağ Ayarlarını Sıfırla” seçeneğine tıklayın. Ayrıca, diğer bazı ayarları da bu menüden sıfırlamak mümkün.
  • Ağ Ayarlarını Sıfırla seçeneğini onaylamak için şifrenizi girin ve işlemi tamamlayın. Bu işlemin ardından cihazın yeniden başlatılacak ve tüm ağ ayarlarınız sıfırlanmış olacak.

Siz bu ilginç hata hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşmayı unutmayın!

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.