iPhone 13 Çentik Boyutu Hakkında Önemli İddia!

Gün geçtikçe iPhone 13 hakkında yeni bir bilgi gündeme geliyor. Apple’ın merakla beklenen yeni cihazı hakkındaki son iddia ise Face ID ile ilgili. Söylenenlere göre, iPhone 13 modelinde daha küçük bir çentik boyutu yer alacak!

Dikey kavite yüzeyi yayan lazer ya da VCSEL olarak isimlendirilen çip, Face ID’nin çalışmasını sağlıyor. Bu çip sayesinde kullanıcının yüzünün 3 boyutlu bir haritası çıkarılıyor.

Digitimes tarafından paylaşılan habere göre, yeni iPhone beraberinde daha küçük bir VCSEL çipi getiriyor. Ekran kilidinin açılmasını sağlayan bu 3D tarayıcı, cihazın çentik ismi verilen bölümünde yer alıyor.

Bu durumun iPhone 13 modelinde daha küçük bir çentik boyutu görmemizi sağlayacağı düşünülüyor. Daha önce ortaya çıkan iPhone 13 maketlerinde de çentik boyutunun küçüldüğünü görmek mümkün.

Bunun haricinde iddialar, sadece Face ID için gerekli olan VCSEL çipinin boyutunun küçüleceğini belirtiyor. Cihazda yer alan LiDAR sensörünün boyutunda bir farklılık olmayacağı tahminler arasında.

Yarı yarıya küçültülmüş bir sensör, yeni iPhone 13’ün görünümünü önemli ölçüde etkileyecektir. Üstelik, haberde yer alan bu iddia sadece yeni iPhone’u kapsamıyor.

Bu sene tanıtılan yeni iPad Pro’da da daha küçük bir Face ID tarayıcısı yer alacağı iddia ediliyor. Her ne kadar ürünün dış görünüşüne etki etmese de M1 çipli iPad Pro’da da daha küçük bir sensör yer alabilir.

iPhone modellerinde daha küçük bir çentik olacağı iddiası ilk olarak iPhone 13 ile karşımıza çıkmadı. iPhone X’e kadar uzanan bu iddialar şimdiye kadar pek isabetli olmasa da yeni iPhone 13 bu durumu değiştirecek gibi gözüküyor.

iPhone 13 Hakkında Bilgiler Çoğalıyor

Yeni iPhone hakkında ortaya çıkan bilgiler gün geçtikçe daha da artıyor. Kullanıcıların merakla beklediği ürünün, bu senenin sonlarına doğru satışa çıkacağı tahmin ediliyor.

Geçmiş senelerden farklı olarak daha küçük bir çentik beklenmesinin yanı sıra; 120 Hz ekran yenileme hızı, daha uzun batarya süresi, hatta muhtemel bir Touch ID tuşu da iPhone 13’te bizleri karşılayacağı tahmin ediliyor.

Ancak, tabii ki tüm bu bilgiler şimdilik bir söylentiden öteye geçemiyor. Bu nedenle, önümüzdeki dönemde Apple tarafından gerçekleştirilecek bir etkinlik ile tüm bu tahminlerin doğru olup olmayacağını öğreneceğiz.

Siz iPhone 13 modelinde yer alacak çentik boyutu hakkında ne düşünüyorsunuz? Konuyla ilgili görüşlerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşmayı unutmayın!

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.