Intel 2020’nin 2. Çeyreğinde %20 Gelir Artışı Yaşadı

Koronavirüs pandemisi sebebiyle çoğu şirket uzaktan çalışma kararı aldı. Uzaktan çalışan insanlar işlerini daha rahat yapabilmek için kişisel bilgisayarlarını yenileme ya da daha üst seviyeye çıkarmaya karar verdiler. Bu sebeplerden dolayı 2020’nin ilk çeyreğinde dev teknoloji şirketi Intel %20 gelir artışı yaşadı ve geliri 19.7 milyar dolara çıktı.

Kişisel bilgisayar merkezli gelir bir önceki yıla göre %7’lik bir artış gösterirken, veri merkezli gelir %34 büyüyerek toplam gelirin %52’sini oluşturdu. Hisse başına kazanç %29 artışla 1.19$, hisse başına GAAP dışı kazanç ise 1.23$ oldu. Analistler Intel’in gelir artışı raporlarını daha önceden tahmin etmişlerdi fakat bu tahminde başarılı olamadılar. Analistler Intel’in hisse başına artışın 1.11$, gelir artışının ise 18.45 milyar dolar olduğu bir rapor beklemekteydi. Çalışma saatlerinin ardından Intel’in hisse fiyatı %9 düştü ve 54.95$ oldu.

Intel CEO’su Bob Swan yaptığı açıklamada “Gerçekten bizim için için müthiş bir çeyrek dönem oldu. Sonuçlar beklediğimizin de üstünde geldi” ifadelerini kullandı ve bulut teknolojileri, 5G ağlarının oluşturulmasında destek vereceklerini açıkladı.

Toplam Gelirde de Artış Bekleniyor

Intel bu çeyrekte %20 gelir artışı yaşadı ve 19.7 milyar dolar gelir elde etti. Şirket tüm yıl genelinde GAAP dışı hisse başına artıştan 4.85$ (Geçtiğimiz seneye göre sabit), toplam gelir artışında ise 75 milyar dolarlık bir artış beklemekte. 2020’nin 2. çeyreğinde veri merkezi grubunun geliri %43’lük bir artış göstererek 7.1 milyar dolara çıktı. IoT (nesnelerin interneti) grubunun geliri %32 düşerek 670 milyon dolar oldu. Mobil geliri %27 düşüşle 146 milyon dolar oldu. NSG (Flash bellek) geliri %76 artarak 1.7 milyar dolara çıktı. PSG’ye (Programlanabilir yongalar) ait gelir %2 artışla 501 milyon dolar oldu. Son olarak ise PC bölümü ise %7’lik bir artışla 9.5 milyar dolar gelir elde etti.

Intel, bulut teknolojisi, dizüstü bilgisayar, bellek ve 5G ürünlerinin yüksek satışlar gördüğünü söyledi. Şirket, üçüncü nesil Intel Xeon ölçeklenebilir işlemcilerini de bu çeyrekte tanıttı.

Intel, PC yonga satışlarının bu çeyrekte güçlü olduğunu COVID-19 sebebiyle bu talebin arttığını belirtti. Ayrıca yine pandemi sebebiyle insanların dizüstü bilgisayarı tercih etmesiyle masaüstü bilgisayarlarda bir miktar düşüş yaşandı.

Intel, 3.çeyrek için hedeflerini de açıkladı. Dev şirket 2020 yılının üçüncü çeyreğinde 18.2 milyar dolarlık bir gelir beklemekte.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Özgür Doğan (Okunuşu: Özgür Do:an) : Teknoloji içerikleri yazmayı ve okumayı seven kişi, kimse, topluluk.