Instagram Yaş Kontrolü için Yüz Tarama Özelliği Geliştirdi!

Dünyanın en büyük sosyal medya platformlarından Instagram, yeni özellikler geliştirmeye devam ediyor. Şirket, şimdi de yeni güvenlik önlemleri üzerinde çalışıyor. Instagram, iş birliği içerisinde olduğu Yoti şirketi ile birlikte geliştirdiği yüz tarama özelliği sayesinde kullanıcılarının yaşlarını tespit edebilecek yöntemler üzerinde çalışıyor. Bu yöntemler arasında Yoti şirketinin ürettiği AI aracı ile yüz tarama işlemi mevcut. Instagram, geliştirdiği bu yüz tarama özelliği ile yaş tespitini hedefliyor.

Sosyal medya kullanıcılarının, Instagram’da bir hesaba sahip olabilmeleri için belirlenen minimum yaş sınırı 13’tür. Instagram, 13 yaşının altındaki kişilerin güvenliği koruyabilmek için böyle bir sınırlama belirledi. Fakat bu kural, bazı kişiler tarafından ihlal edilebiliyor.

2019 senesine kadar kullanıcı profilleri oluşturulurken doğum yılının sorulduğu bir özellik mevcut değildi. Daha sonra uzmanlar, küçük yaştaki kullanıcıların güvenlik ve gizlilik konularında kendilerini sosyal medyada yeterince koruyamayacaklarını fark ettiler. Bunun üzerinde Instagram, bu konuda önlemler alma kararı aldı.

Şirket, yaş doğrulama özelliğini bünyesine ekledi ve bu yolda ilk adımını atmış oldu. Bu doğrultuda Instagram, kullanıcılarından yaşlarını doğrulamasını istiyor. Üstelik yaş doğrulama talebini sadece Instagram göndermiyor. Platformdaki diğer kullanıcılar, istedikleri takdirde etkileşim halinde bulundukları herhangi bir kullanıcının yaşını doğrulamasını talep edebiliyorlar.

Instagram, Yaş Doğrulama için Yoti ile Birlikte Yüz Okuma Özelliği Geliştirdi!

Instagram kullanıcıları, yaş doğrulama için birden fazla yöntem kullanabiliyorlar. Bu yöntemlerden biri kullanıcının yaşının, etkileşim halinde olduğu diğer kullanıcıların teyit etmesi üzerinden gerçekleşiyor. Bunun yanı sıra şirket, 2021’den bu yana reşit olmayan kullanıcıları da kolaylıkla tespit etmektedir. Platform, kullanıcıların paylaşım içeriklerini inceliyor.

Örneğin kullanıcının yaşını 20 olarak belirttiğini fakat 15. yaş günün kutladığına dair bir paylaşımda bulunduğunu varsayalım. Bu durumda şirketin geliştirdiği güvenlik önlemleri, durumu otomatik olarak fark ediyorlar. Bu durumda Instagram yetkilileri, hızlı hamlelerle bu kullanıcıları platformdan uzaklaştırıyorlar.

Instagram, Yaş Doğrulama için Yoti ile Birlikte Yüz Okuma Özelliği Geliştirdi

Platformda yer alan yaş tespit yöntemlerinin bir diğeri ise kullanıcının yüzünün taranarak tespit edilmesi olacak. Yüz tarama işlemi, AI aracı ile yapılıyor. Instagram, kullanıcıdan bir video göndermesini talep ediyor. Daha sonra bu video Yoti’ye iletiliyor.

Yoti şirketi, yüz tarama konusunda ileri bir seviyeye ulaştı. Şirketin sahip olduğu teknoloji, çeşitli kurumlarca onaylanmış durumda. İnsanların yaşlarını tespit etmek için geliştirmiş olduğu AI aracı yüz sinyallerini kullanıyor. Bu sayede yaş tespitindeki hata oranı oldukça azalıyor.

Geliştirilen AI aracı, 18 yaşının altındaki bireylerde %98.89 oranında doğru sonuç veriyor. Bu istatistik, sistemin yeterince güvenli olduğuna dair bir kanıt değil. Çünkü kameranın önüne fotoğraf koyulduğu zaman AI aracı rahatlıkla kandırılabiliyor. Bundan dolayı birçok kişi, sistemin yeterince güvenilir bir işleyişe sahip olmadığı düşünüyor.

Kaynak: https://www.theverge.com/2022/6/23/23179752/instagram-age-verification-ai-social-vouching-methods

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Aynı anda bir çok farklı alanda kendisini geliştirmeyi seven, içeriği eğlence üstüne kurulu olan her türlü aktiviteyi düşünmeden gerçekleştiren, gündemi güncel olarak takip eden, teknoloji kapsamındaki yenilikleri ilgiyle inceleyen, çeşitli spor dallarıyla iç içe olan, Türkiye'de ihraç fazlası olmaktan kaçınan öğrenci.