Instagram için Kronolojik Akış Geri Dönüyor!

Instagram geliştiricileri, platformu sürekli güncel tutmaya çalışıyorlar. Şirketin yaptığı yenilikler, platformun popülaritesini doğrudan etkiliyor. Yapılan yeni bir açıklamayla birlikte Instagram için yeni bir güncelleme daha kullanıcıları bekliyor. Yeni gelen güncelleme ile Instagram, kronolojik ana sayfa akış özelliği kullanıcılarla geri buluşacak.

Uygulama yaklaşık 5 yıl önce kronolojik akışı kullanmayı bırakmıştı. Başka bir seçenek olarak şirket, kullanıcılarına algoritma hesaplı bir akış sağlamıştı. Şirketin kullanıcılarını ana sayfa akışı konusunda daha özgür bırakmak istediği açık bir şekilde ortada diyebiliriz.

Gelecek olan akış seçeneği, paylaşılan gönderileri yenilik açısından derleyecek ve ana sayfada kullanıcıların önüne sunacak. Şirket kullanıcılarını bu konuda geçtiğimiz aralık ayında bilgilendirmişti. Nihayetinde kronolojik ana sayfa akışı güncellemesi global olarak yayınlanıyor.

Instagram Kronolojik Akış Güncellemesi Hakkında Detaylar

Güncelleme hakkında önemli bir husus var. Gelen yeniliği indirdiğiniz andan itibaren kullanmaya başlayamayacaksınız. Ayrıca Instagram’ın son 5 yıldır kullandığı ve geliştirdiği algoritmayı tamamen görmezden gelemeyeceksiniz. Onun yerine uygulama size 3 seçenek sunacak.

Bunlardan ilki şu anda kullandığımız algoritma bazlı olan ana sayfa akışı seçeneği, bu seçenek varsayılan olarak kullanıcılarla buluşacak. İkincisi ise “takip edilenler” seçeneği, bu seçenek sayesinde takip ettiğiniz kişileri kronolojik sıraya göre ana sayfanızda görebileceksiniz.

Son olarak ise karşımıza “favoriler” seçeneği çıkacak. Favoriler seçeneği sayesinde 50 favori hesabınızı öncelikli olarak akışınızda görebileceksiniz. Ayrıca uygulama, sizlere 3 seçenek arasında dilediğiniz gibi geçiş yapma seçeneğini de sunacak.

Instagram Kronolojik Akış Güncellemesi Hakkında Detaylar

Kronolojik akış seçeneği varsayılan olarak gelmese de bu gelişme kullanıcıları memnun edecektir. Uygulama bu konuda şikayetlere rağmen algoritma seçeneğini şikayetlere karşı korudu. Fakat Instagram’ın kronolojik akışı bir seçenek olarak geri getirmesi bu şikayetleri sonunda bitirecektir.

Geçtiğimiz yılın Haziran ayında Instagram, detaylı bir şekilde ana sayfa algoritmasını anlatan bir blog yazısı paylaşmıştı. Blog yazısında Instagram’ın aktif başkanı Mossieri, uygulamanın neden kronolojik seçimi kaldırdığından bahsetti. Adam Mossieri’ye göre kullanıcılar akışlarında %70’lik bir gönderiden mahrum kalıyordu. Hatta kullanıcıların zaman zaman yakın olarak takip ettiği kişilerin gönderilerini de kaçırdıklarını yazısına ekledi.

Uygulamayı kullanıyorsanız, geçtiğimiz aylarda ana sayfanızda normalden fazla önerilen gönderiler görmüş olma şansınız epey fazla. Instagram’ın Facebook’un popülaritesi düştüğünden beri bu konuda agresif olduğu düşünülmekte. Instagram sonunda kullanıcılarına çoklu ana sayfa seçimini sunarak şikayetlerden kurtulabilme şansına erişecek. Ayrıca insanlara gördüğü şeyleri seçme hakkını sunmak şirketin kesinlikle istediği bir yenilik diyebiliriz.

Kaynak: https://about.instagram.com/blog/announcements/shedding-more-light-on-how-instagram-works

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

İngiliz dilbilimi okuyan ve oyun oynamaya bayılan bir teknoloji meraklısı.