Instagram Hikayelerde Bağlantı Özelliğini Herkese Açıyor!

Instagram, kullanıcıları için yeni özellikler geliştirmeye devam ediyor. Şirket, son zamanlarda özellikle hikayelere oldukça önem veriyor. Şimdi ise Instagram, hikayelerde bağlantı paylaşımına izin vermeye hazırlanıyor.

Şirket, bir süredir insanların hikayelerine kaydır özelliği ile bağlantı eklemelerine izin veriyor. Bu şekilde ürün tanıtımı başta olmak üzere birçok gönderi kolayca paylaşılabiliyor.

Fakat bu özellik, herkes tarafından kullanılamıyordu. Şirket özelliği, 10.000 takipçisi bulunan veya kullanıcı doğrulamasına sahip olan kullanıcıların kullanabilmesine izin veriyor. Bu durum her ne kadar güvenlik açısından doğru olsa da özelliğin kullanılabilirliği noktasında sıkıntı yaratıyordu.

Bunu fark eden Instagram, yeni bir kararla bağlantı paylaşma özelliğini herkesin kullanımına sunmaya hazırlanıyor.

Tüm Kullanıcılar Bağlantı Ekleyebilecekler

Instagram hikayelerinde bulunan kaydır özelliği, platformun kullanıcıları tarafından oldukça sık kullanıyor. Özellikle hesaplarını reklam veya ürün tanıtımı için kullanan kişiler için bu özellik oldukça kullanışlı oluyor.

Şirket, şimdi bu özelliğin bir benzerini tüm kullanıcılar için kullanıma sunmaya hazırlanıyor. Bilindiği gibi mevcut sistemde kullanıcılar linkleri kaydırmalı bir sistem ile ekleyebiliyorlar. Ancak Instagram, herkese açık olarak geliştirdiği sistemde linklerin çıkartma olarak eklenmesine izin verecek.

Tüm Instagram Kullanıcıları Bağlantı Ekleyebilecekler
Görsel Kaynağı: The Verge

Her ne kadar çıkartmalar kaydır özelliği kadar görsel olarak hoş durmasa da en az kaydır özelliği kadar kullanışlı olacaktır. Instagram yetkilileri The Verge ile yaptıkları röportajda kısa bir süre için çıkartmaların kullanışlı olup olmadığını analiz edeceklerini belirtiyor.

Bunun dışında Instagram, spam ve uygunsuz linklerin paylaşımının önüne geçebilmek adına bağlantıları da takip edecek. Böylece kullanıcılar, başka kullanıcıları rahatsız edebilecek bağlantılar paylaşamayacaklar.

Instagram, bağlantı paylaşma özelliğini gönderiler için de geliştirmeyi hedefliyor. Şirket yetkilileri yaptıkları açıklamada bağlantı özelliğini platformun her noktasında bulunmasını hedeflediklerini belirtiyor. Ancak Instagram, şimdilik bağlantı paylaşma özelliğini hikayeler ile sınırlı tutacak.

Instagram, hikayelerde bağlantı paylaşma özelliğini şu an için test gruplarıyla sınırlı tutuyor. Ancak şirket, eğer testlerden istedikleri sonuçları elde edebilirse özelliği kısa bir süre sonra tüm kullanıcıların kullanımına açacak.

Bunun dışında şirketin gönderi, Reels gibi kısımlar için bağlantı paylaşma özelliğini geliştirip geliştirmeyeceği henüz net olarak bilinmiyor. Ancak yapılan açıklamadan anlaşıldığı kadarıyla Instagram, bağlantı paylaşma özelliğini çok yakında daha yaygın hale getirecek.

Sizler Instagram hikayelerinde bağlantı paylaşılabilecek olması hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce bu özellik, kullanıcılar tarafından ne gibi geri dönüşler alacak? Görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.