Instagram Hashtag Özelliğinin Kapsamını Genişletiyor!

Instagram son zamanlarda art arda yaptığı güncellemeler ile dikkat çekiyor. Şirketin uygulamasını sosyal farkındalık açısından en doğru seviyeye taşımak istediğini görmek mümkün. Instagram, şimdi ise bu kapsamda yeni bir özellik test ediliyor. Gelen yeni bir güncelleme ile birlikte Instagram, hashtag özelliğinin kapsamını genişletiyor.

Yapılan yenilik şu an için test aşamasında. Özelliğin özünde hedeflenen amaç, spesifik sosyal hareketleri hashtagler ile aramak olacak. Sonrasında ise hashtag yoluyla bu amacı destekleyebilme seçeneği kullanıcıların tercihi olacak. Hashtag sayfasına ulaşan kullanıcılar, oradan “Destekle” seçeneğini seçip sosyal hareket hakkında daha çok bilgi edinebilecekler.

Sonrasında ise kullanıcılar, bir başka yenilik olan “Sözü Yay” butonu ile karşılaşacaklar. Belirtilen buton sayesinde sosyal hareketi arkadaşlarınızla direkt mesajlar aracılığı ile aktarabilirsiniz. Ayrıca şirket, kullanıcıların diledikleri sosyal harekete yardımda bulunmaları ve farkındalığı arttırma seçeneği için “Bağış Toplama” butonu geliştirdiğini de açıkladı. Bağış toplama butonu sayesinde kullanıcılar, desteklemek istedikleri projelere daha kolay bir şekilde para yardımı yapabilecekler.

Instagram, Hastag Özelliğini Daha Kapsamlı Hale Getiriyor

Şirket yaptığı açıklamada, insanların sosyal hareketleri bulması ve desteklemesi için bu özelliği test ettirdiklerini söyledi. Ayrıca şirket, Instagram’ın insanların sesini haykırması için bir yer olduğunu da ekledi. Dahası şirket, hashtaglerin uygulama tarihinden beri kullanıldığını ve artık kullanıcıların dilerlerse yeni hashtag özellikleriyle farklı şekillerde farklı sosyal hareketlere destek olabileceklerini ekledi.

Instagram, sosyal hareket konusunda daha aktif olmak istiyor. Dolayısıyla yeni geliştirilen bu özellik, şirketin hedefleri doğrultusunda yerinde bir adım olacaktır diyebiliriz. Şirket yetkililerin yaptığı açıklamalardan da bu tarz güncellemelerin devamının geleceğini anlıyoruz.

Instagram, Hastag Özelliğini Daha Kapsamlı Hale Getiriyor

Yeni güncelleme ile birlikte Instagram, hashtag özelliklerini genişletiyor diyebiliriz. Güncelleme yayınlandıktan sonra da popüler hashtagler üzerinde bu özelliği kullanabileceksiniz. Popüler sosyal hareketler arasında #BlackLivesMatter, #womansrights ve #climatecrisis gibi hashtagler yer alıyor.

Ayrıca Instagram farklı farklı organizasyonlarla anlaşıp hashtag özelliğini daha da yaymayı planlıyor. NAACP, GLAAD ve AAJC gibi organizasyonların da yeni hashtag özelliklerini kullanmalarını istiyorlar.

Her ne kadar hashtag kültürü Birleşik Devletler’de daha yaygın olsa da bu özelliğin bizim ülkemizde de kullanılması muhtemel. Doğru bir şekilde işleyen bir organizasyona veya sosyal harekete yapılacak destekler ve bağışlar kesinlikle yararlı olacaktır. Ayrıca paranın yanı sıra dünyanın en çok kullanılan uygulamalarından birinden gelecek farkındalık faktörü de bulunuyor.

Peki sizler Instagram tarafından hastag kapsamının genişletilmesi hakkında neler düşünüyorsunuz? Sizler de Instagram’ın yeni kararı hakkındaki düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: https://techcrunch.com/2022/03/28/instagrams-latest-test-makes-it-easier-to-support-social-movements-through-hashtags/

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

İngiliz dilbilimi okuyan ve oyun oynamaya bayılan bir teknoloji meraklısı.