Instagram Güvenlik Seçeneklerini Çoğaltıyor

Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya platformlarından Instagram, güvenlik konusunda yeni bir adım atıyor. İddialara göre Instagram artık WhatsApp üzerinden çok faktörlü kimlik doğrulaması kodları gönderecek.

Sosyal medya platformlarının bazı güvenlik açıkları olabiliyor. Bu yüzden de herhangi bir saldırıda kullanıcıların bilgileri kötü niyetli insanların eline geçebiliyor. Sosyal medya şirketleri de güvenlik seviyesini artırabilmek için bazı yöntemler geliştiriyorlar.

Çok faktörlü kimlik doğrulama sistemi de bunların en önemlilerinden birisi. Çoğu sosyal medya platformu hesapların güvenirliğini artırabilmek için bir süredir çok faktörlü kimlik doğrulama sistemini kullanıyor.

Bu sistem sayesinde hesaplarına giriş yapmak isteyen kullanıcılar, telefonlarına ve mail adreslerine gelen kodları girmek zorundalar. Böylelikle, şifresini çaldıran kullanıcıların bile güvenlik için ek bir adımı oluyor.

Uygulama analisti Alessandro Paluzzi, Instagram’ın yeni bir çok faktörlü kimlik doğrulama sistemi üzerinde çalıştığını iddia etti. Instagram halihazırda bir 2FA sistemine zaten sahip.

Ancak Paluzzi’ye göre Instagram artık WhatsApp üzerinden de çok faktörlü kimlik doğrulama kodlarını gönderecek. WhatsApp kullanmayan Instagram kullanıcıları, sistemi telefon numaraları ve mail adresleri üzerinden kullanmaya devam edebilecekler.

Konu hakkında Instagram henüz resmi bir açıklama yapmadı. Fakat şirketin kimlik doğrulama seçeneklerini genişletmesi, kullanıcıları memnun edecektir. WhatsApp da kimlik doğrulamanın en kolay yapılabileceği platformların başında geliyor. Bu yüzden iddiaların doğru olma ihtimali oldukça yüksek.

Paluzzi özelliğin aktif hale geldiği hesabına ait görselleri Twitter üzerinden paylaştı.

Konu hakkında henüz herhangi bir resmi açıklama olmadığı için özelliğin ne zaman kullanılabilir olacağı bilinmiyor. Ancak Paluzzi, bir şekilde özelliğe erişip test edebildiyse yakın bir zamanda Instagram tarafından bir açıklama yapılacaktır.

Yeni Güvenlik Yöntemi Instagram Yolunda

Instagram konusunda güvenilir kaynaklardan birisi Paluzzi. Bilindiği gibi geçtiğimiz günlerde de Instagram’ın web sürümü için bir yenilik yapacağını açıklamıştı. Bu yüzden Paluzzi tarafından yapılan iddiaların doğru olma olasılığı son derece yüksek.

Ayrıca artık birçok platform çok faktörlü kimlik doğrulaması üzerinde geliştirmeler yapmaya başladı. Bu yüzden Instagram’ın da kullanıcılara çeşitlilik sağlayabilmesi böyle bir özellik üzerinde çalışma ihtimali oldukça fazla. Kaldı ki, Facebook çatısı altında yer alan iki platformun birleşmesi çok olağandışı bir durum değil.

Sizce çok faktörlü kimlik doğrulaması, sosyal medya hesaplarının güvenliği için yeterli mi? Şirketler bu konuda ne gibi geliştirmeler yapmalı? Instagram güvenlik konusunda yeterli çalışmaları yapıyor mu? Görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.