Instagram Çift Katlı Hikayeler Özelliğini Test Ediyor

Instagram, ana sayfadaki Hikayeler bölümüne eklenmesi planlanan Çift Katlı Hikayeler adlı özelliğin test aşamasında olduğunu doğruladı.

Facebook çatısı altında bulunan ve dünyanın en çok kullanılan sosyal medya platformlarından biri olan Instagram, sunduğu yeniliklerle kullanıcılarına daha iyi deneyim yaşamalarını amaçlıyor. Şirketin daha önce hikaye platformuna yeni işlevler ekleyerek kullanıcıların karmaşık filtreler oluşturmasına imkan sağladığından bahsetmiştik. Instagram, şimdilerde test ettiği bir diğer yenilikle karşımıza çıkıyor.

Sosyal medya uzmanı Matt Navarra, twitter hesabında Ed Maughan adlı kullanıcı tarafından alınmış bir ekran görüntüsü paylaştı. Bu ekran görüntüsünden anlaşılabileceği üzere Instagram şimdilerde çift katlı Hikayeler özelliğini test ediyor.

Görünüşe göre bu özellik, uygulamanın ana sayfa tasarımında önemli bir değişikliğe neden olacak. Yeni gelen özellik sayesinde Hikayeler bölümü şu anda olduğu gibi tek şerit değil, iki şerit olmaya başlayacak. Şirket bu sayede kullanıcıların Hikayeler bölümünde çok daha fazla içerik görmesini sağlamayı amaçlıyor.

Instagram çift katlı hikayeler kullanıcılar tarafından fark edildi

Henüz test aşamasında olan çift katlı Hikaye özelliği çeşitli kullanıcılar tarafından fark edildi. Instagram, gelen bildirimler üzerine “Instagram deneyiminizi iyileştirmek için her zaman yeni yollar test ediyoruz” açıklamasında bulundu. Yeni özelliğin ne kadar kapsamlı test edildiği veya hangi bölgelerde erişebildiği konusunda herhangi bir açıklamada bulunulmadı. Şirket, yapılan test sonucunda kullanıcılardan olumlu yanıt aldığı taktirde çift katlı Hikayeler özelliği kullanıma sunacak gibi görünüyor.

Instagram bu yeni özelliği aslında son birkaç aydır deniyor. Tersine mühendislik analisti Jane Manchun Wong, Nisan ayında Hikayeler bölümü için yeni bir arka plan kodunun test edildiğini Twitter hesabından bildirmişti.

Wong bunun yanı sıra Mayıs ayı başında, Instagram’ın bir hikayeden diğerine geçerken hızlı geçiş yapmayı sağlayacak diğer bir özellik üzerinde çalıştığını açıkladı.

Instagram’da yapılan değişiklikler, uygulamada büyük değişimlere neden olacak gibi görünüyor. Hikayeler kısmını son zamanlarda daha çok geliştirmeye başlayan şirket, yapacağı yeniliklerle Instagram’ın ana odağını Hikayeler akışına çevirmeyi amaçlıyor. Bu da, Instagram’da atılan postların artık ikinci planda kalacağı anlamına geliyor.

Özellikle son yıllarda Hikayeler bölümüne gösterilen ilgi gittikçe artmaya devam ediyor. Bu nedenle, Instagram bugünlerde test ettiği çift katlı Hikayeler özelliğini kullanıma sunduğu takdirde iyice popülerlik kazanırsa, Instagram uygulama üzerinde ciddi değişikliklere gidebilecek gibi görünüyor.

Test aşamasında olan çift katlı Hikayeler özelliğinin ne zaman hayata geçeceği henüz bilinmiyor. Kullanılmaya başlanması karar verildiği taktirde sizleri yine buradan bilgilendireceğiz. Kullanıcı deneyimini hızlandırmayı ve Hikayeler arasında kolay geçiş sağlamayı amaçlayan bu yeni özellik ile ilgili siz neler düşünüyorsunuz?

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

ODTÜ İngilizce Öğretmenliği öğrencisi.