Çocuklar ve Teknoloji: Kaç Yaşında Telefon Alınmalı?

Çocuğunuza kaç yaşında telefon almalısınız? Çocuklar ve teknoloji ilişkisinin sınırlarının belirlenmesi günümüzde, ebeveynliğin temellerinden biri olmuş durumda. Bir çocuğun kendi telefonuna sahip olması ise uzmanlara göre kesinlikle hafife alınmamalı.

Yapılan bir araştırmaya göre Amerika Birleşik Devletleri’nde mobil uygulamalara harcanan süre her sene %69 oranında artış gösteriyor. Artan bu süreyi de göz önüne alırsak gelişim çağında olan çocukların cep telefonu ile geçirdiği zaman daha çok önem arz ediyor. Bunun için de çocuğunuza bir mobil cihaz almak için hangi yaşın uygun olduğu konusu düşünmeye değer.

Yapılan son araştırmalara göre, cep telefonlarının aktif bir şekilde kullanıldığı ülkelerde, çocukların cep telefonuna sahip olduğu ortalama yaş 10.3 olarak belirlenmiş. Aynı araştırma, çocukların 12 yaşlarına gelene kadar sosyal medya hesapları oluşturmaya başladığını gösteriyor. Bu noktada düşünülmesi gereken şey çocuğunuza neden mobil cihaz aldığınız olmalı. 

Tüketici raporlarına göre çocuğuna erken yaşta cep telefonu alan ebeveynlerin %84’ü temel sebebin “güvenlik kaygısı” olduğunu söylüyor. %73’ü aynı zamanda çocuğun okul sonrası katıldığı etkinlikleri takip etmek istediğini belirtiyor.

Cep Telefonuna Güvenebilir misiniz? 

Çocuklarda Cep Telefonu Kullanımı çocuklar ve teknoloji
Çocuklarda Cep Telefonu Kullanımı

Eğer siz ve çocuğunuz okul saatleri dışında sık sık ayrı kalmıyorsanız, cep telefonu çok da ciddi bir gereklilik olmayabilir. Ancak, iletişim kurulması gereken durumlarda tabii ki böyle bir cihaza ihtiyaç duyulacaktır. Fakat bu durumda, çocuklar ve teknoloji arasındaki dengenin sağlanması son derece önemlidir.

“Çocuğunuza kaç yaşında telefon almalısınız?” sorusu, her çocuk farklı olduğu için, aşağıdaki maddeler üzerinden düşünülerek cevaplanabilir.

Çocuğunuz Güvenlik Sorunlarına Ne Kadar Hakim? 

Çoğu çocuk cep telefonunu, ebeveyni ile iletişim kurmak dışındaki aktiviteler için de kullanıyor. Peki, çocuğunuz cep telefonunu güvenli bir şekilde kullanması gerektiğini anlayacak yaşta mı?

Yapılan bazı araştırmalara göre 12-17 yaş arası çocukların %74’ü sahip oldukları mobil cihazlardan internete erişebiliyor. İnternetin dünyaya açılan bir kapı olması ise çocuğunuza bu konuda sınırlandırmalar getirmeniz için gerekli bir sebep olabilir.

Siber zorbalık, sosyal medya kullanımı ve sosyal ağlar üzerinden yabancı insanlar ile iletişim gibi konular çocuğunuza bir telefon vermeden önce konuşmanız gereken önemli faktörlerden bazıları.

Sorumluluğun Farkında mı?

Çocuğunuza cep telefonu kullanması için izin veriyorsanız, cihazı uygun bir şekilde kullanacak kadar sorumlu olduğundan da emin olmalısınız.

Mesaj gönderme, iletişim kurma, hatta oyun oynama eylemini bile başka işlerini aksatmayacak şekilde yapma sorumluluğunu bildiğinden emin olmak, çocuğunuzun sorumlu teknoloji kullanımını bilecek yaşta olduğunu gösterir.

Cep Telefonu Neleri Mümkün Kılıyor?

Artık akıllı telefonlar ile bizi şaşırtacak birçok şeyin yapılabildiğini görüyoruz. Çocuğunuza bir telefon almadan önce gerçekten bütün bu işlevlere ihtiyacı olup olmadığını sorgulayabilirsiniz. İhtiyacı olan işlevlere göre modellere göz atarak mobil cihaz seçiminizi yapabilirsiniz.

Telefon gerçekten sadece sizinle iletişime geçmesi için alınacak ise, ek özelliklere sahip olmayan bir cihaz veya telefonu daha güvenli tutmaya yardımcı olacak uygulamalar işinizi görebilir. 

Bill Gates’in Cep Telefonu Sınırlandırmaları 

Bill Gates ve ailesinin eski bir fotoğrafı.
Bill Gates ve ailesinin eski bir fotoğrafı.

Çocuklarının cep telefonu kullanımı konusunda hassas olan ebeveynlerden biri de Bill Gates. Geçtiğimiz yıllarda Bill Gates yaptığı bir röportajda çocuklarının hiçbirine 14 yaşından önce mobil cihaz almadığını söyledi. Gates’in koyduğu kurallara göre çocuklar, telefonu alacak yaşa geldikten sonra da bazı sınırlara uymak zorunda.

Gates ailesi telefon kullanımını sınırlandırmak için ekran süresini kısıtlıyor. Bill Gates bu durumun çocukların daha makul saatlerde yatmasını sağladığını da söylüyor. Ayrıca ailede, yemek masasında mobil cihazları kullanmak yasak.

Daha Güvenli Bir Kullanım için Neler Yapılabilir? 

Çocuğunuza Kaç Yaşında Telefon Almalısınız?
Çocuklarda Telefon Kullanımı

Teknoloji, tüm bireyler gibi çocuklar için de son derece cezbedicidir. Child Mind Institute’da psikolog ve anksiyete uzmanı olarak görev yapan Jerry Bubrick, ebeveynlerin, çocuklarının cep telefonu kullanımı ile ilgili izleyebilecekleri yolları şu şekilde özetliyor:

  • Çocuğunuzun sizinle iletişim kurmak için bir cihaza ihtiyacı varsa fakat akıllı telefonun getirdiği sorumluluklara karşı hazır olduğunu düşünmüyorsanız ona sadece arama, mesajlaşma ve GPS ile sınırlandırılmış bir mobil cihaz alabilirsiniz.
  • Çocuğunuzla teknoloji hakkında konuşabilirsiniz. Teknolojiye karşı merakını, sevdiği oyunları ve neden onları sevdiğini konuşmak bile aldığınız cihazı nasıl kullanacağı konusunda fikir edinmenize yardımcı olabilir.
  • Telefon kullanımı ve genel ekran süresi için sınırlar koymak çocuğunuzun mobil bir cihaz ile saatler geçirmesinin önüne geçecektir. Ayrıca, gece geç saatler için ve aile etkinlikleri gibi durumlarda da kısıtlamalar getirebilirsiniz.
  • Telefonun kaybolması veya kırılması durumunda sonuçların ne olacağını netleştirip, cihazına daha özenli bir şekilde davranmasını sağlayabilirsiniz.
  • Çocuklarınızın kullandığı sosyal medya sitelerini takip ederek tehlike yaratabilecek durumlar için tetikte olmak da muhakkak işinize yarayacaktır.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojik mitleri araştırmayı ve ürün incelemeleri yapmayı çok seven, sanatsever, meraklı bir endüstri ürünleri tasarımı öğrencisi.

“Çocuklar ve Teknoloji: Kaç Yaşında Telefon Alınmalı?” üzerine bir yorum

Yorumlar kapalı.