Instagram Ara Ver Özelliğini Kullanıma Sundu!

Dünyanın en popüler sosyal medya platformlarından Instagram, yeni özellikler geliştirmeye devam ediyor. Bilindiği üzere şirket, kullanılabilirlik ve güvenlik konularına büyük önem veriyor. Şirket, hem kullanılabilirliği hem de güvenlik seviyesini artırabilmek için platformu geliştirmeyi sürdürüyor. Instagram, bu kapsamda “ara ver” özelliğini kullanıma sunduğunu duyurdu.

Kullanıma sunulan “ara ver” özelliği, özellikle gençlere hitap edecek. Bunun yanı sıra Instagram, gizlilik konusunda da bazı çalışmaları hızlandırdıklarını açıkladı.

Instagram, Özel Mesajlaşmaya Kısıtlama Getiriyor!

Instagram kullanıcı profillerinin çoğunluğunu genç yaş grubu oluşturuyor dersek yanlış olmayacaktır. Bu durumun farkında olan Instagram geliştiricileri, gençlerin güvenliğini artırabilmek için bazı özellikler geliştirmeye devam ediyorlar. Şirket, güvenliğin yanı sıra gençlerin zamanlarının büyük çoğunluğu Instagram’da geçirmelerin istemiyor. Bunun için de Instagram, “ara ver” özelliğinin kullanıma sunulduğunu duyurdu.

Ara ver özelliği; ilk etapta ABD, İngiltere, Kanada ve Avustralya’da yaşayan Instagram kullanıcıları tarafından kullanılabilecek. Bu özellik, uzun süre Instagram’da gezinen kullanıcılarına “ara ver” bildirimi gönderecek. Instagram, özelliğin temel olarak gençleri hedef alacağını belirtiyor. Bundan dolayı “ara ver” bildirimlerinin çoğu, zamanının büyük bir kısmını Instagram’da harcayan gençlere gidecek.

Bunun yanı sıra şirket, güvenlik konusunda da bazı adımlar attı. Platformda çeşitli yaş gruplarından kullanıcılar mevcut. Bu durum bazı durumlarda olumlu sonuçlar oluştursa da taciz gibi konulara da sebep olabiliyor. Şirket, bu durumun önüne geçebilmek için de bir özellik geliştirdiğini açıkladı. Bu özellikle birlikte Instagram’daki yetişkinler, kendilerini takip etmeyen genç kullanıcılara özel mesaj atamayacaklar.

Instagram, Özel Mesajlaşmaya Kısıtlama Getiriyor!

Instagram, bu özelliği geçtiğimiz aylarda kullanıma açmıştı. Şirket, yaptığı yeni açıklamayla bu özelliğin kullanımını da genişlettiklerini duyurdu. Ayrıca araştırmacılar, şirketin gençlerin algoritmadan minimum düzeyde etkilenecekleri bir sistem üzerinde çalıştıklarını söylüyorlar. Böylece ilerleyen zamanlarda genç Instagram kullanıcıları, platformda daha az zararlı içerikle karşılaşacaklar.

Instagram Başkanı Adam Mosseri, gençlerin sanal ortamdaki güvenliklerine önem verdiklerini belirtiyor. Bundan dolayı Mosseri, Instagram’ın daha güvenilir bir platform olması için çalışmalarına devam edeceklerini söylüyor. Araştırmacıların edindikleri bilgilere göre Instagram, yakın zamanda birkaç yeni güvenlik özelliği daha tanıtacak.

Sizler Instagram tarafından “ara ver” özelliği geliştirilmesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce şirket, güvenlik ve kullanılabilirlik açısından ileriki süreçte ne gibi adımlar atmalı? Sizler de Instagram’ın yeni özellikleri hakkındaki görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.