Instagram Algoritması Hakkındaki Sırlar Ortaya Çıktı!

Instagram, dünyada en çok kullanılan sosyal medya platformlarından birisi. Son açıklanan verilere göre platformun yaklaşık 1 milyar kullanıcısı mevcut. Ancak Instagram, algoritması hakkında şimdiye kadar net açıklamalar yapmamıştı. Bu yüzden de bazı kullanıcıların aklında platformun algoritması hakkında şüpheler mevcuttu.

Bilindiği gibi bazı Instagram reklamları kişisel bilgilerimizle çok alakalı olabiliyor. Bu durum da platformun kullanıcılarını tereddütte bırakıyor. Instagram da yaptığı açıklama ile birlikte platformun algoritmasının nasıl çalıştığını açıkladı.

Şirket, yaptığı açıklamada tek bir algoritmalarının olmadığını söyledi. Açıklamada, platformda bulunan Hikaye, Keşfet gibi kategoriler için farklı algoritmalar olduğu belirtiliyor.

Instagram Akış ve Hikayeler için Keşfet’ten biraz daha farklı bir algoritma kullanıldığını belirtiyor. Çünkü yapılan araştırmalarda insanların akışlarında ve hikâyelerinde aile ve yakınlarının içeriklerini görmek istedikleri ortaya konulmuş.

Keşfet’te ise kullanıcıların farklı içerikleri keşfetmek istedikleri ortaya çıkmış. Şirket de bu yüzden farklı algoritmalar geliştirmek durumunda kaldığını açıklıyor.

Peki bu algoritmalar nasıl çalışıyor? Instagram paylaştığı gönderide algoritmaların mantığını şu şekilde açıkladı:

Akış ve Hikayelerin Algoritması

Instagram Akış

Instagram, kullanıcıların akış ve hikayelerinde bulunan gönderilerinin çoğunu, kullanıcının takip ettiği kişilerin gönderileri olduğunu açıkladı. Bunun dışında akış ve hikayelerde reklamların da bulunduğu belirtiliyor.

Ancak, Instagram kullanıcılarının bildiği gibi akış ve hikayelerde bazı öncelikler oluyor. Instagram bu öncelikleri dört önem sırası altında açıklıyor. Şirket bu özellikleri açıklarken gönderileri paylaşan ve gören insanların bazı tercihlerinden yararlanıldığını de söylüyor. Şirket, bu verilere “sinyal” adını veriyor.

İşte Instagram tarafından açıklanan o 4 önem sırası:

 • Gönderi hakkında bilgi: Şirket, bu kategori altında gönderinin ne kadar popüler olduğunu ölçtüğünü belirtiyor. Bunun için de ne zaman yayınlandığı, videoysa ne kadar uzun olduğu, gönderinin nerede çekildiği gibi bilgiler kullanılıyor.
 • Gönderi sahibi hakkında bilgi: Instagram, gönderi sahibinin ne kadar ilgi gören birisi olduğunu analiz ediyor. Bunun için de birkaç haftada insanların kaç kez gönderi sahibiyle etkileşime girdiği ölçülüyor.
 • Kullanıcı aktivitesi: Şirket, kullanıcıların neyi beğendiklerinden yola çıkarak kullanıcıların ilgi alanlarının tespit edildiğini belirtiyor.
 • Etkileşim geçmişleri: Instagram bu kategoride ise kullanıcıların diğer kullanıcıların gönderileriyle ne kadar ilgilendiğini ölçüyor. Örnek olarak da gönderilere atılan yorumlar gösteriliyor.

Instagram, bu önem sırasına uyarak bir gönderinin ne kadar ilginizi çekeceğini tahmin ediyor. Algoritmanın belirlediği sonuçlara göre de ilginizi çekebilecek gönderiler daha yukarıda gözüküyor.

Bunun dışında şirket, aynı kişinin gönderilerinin üst üste gözükmesini engellediklerini belirtiyor. Ayrıca gönderi ve hikayelerde platform kurallarının katı bir şekilde uygulandığının altı çiziliyor.

Kuralları ihlal eden kullanıcıların ilk olarak ihlale sebep olan gönderileri kaldırılıyor. Davranış tekrar edilirse kullanıcının hesabı askıya alınıyor.

Instagram Keşfet’in Algoritması

Instagram, Keşfet’i insanların yeni şeyler keşfetmelerini sağlamak amacıyla geliştirdi. Bu kapsamda platform Keşfet’te kullanıcıların ilgisini çekebilecek video ve fotoğrafları sergiliyor.

Şirket, Keşfet için de sinyallerin kullanıldığını belirtiyor. Algoritma, geçmişteki beğenilerden, yorumlardan ve kaydedilen gönderilerden yararlanıyor. Bu verilerden ele çıkarak Keşfet’te kullanıcıların ilgisini çekebilecek gönderiler sergileniyor.

Instagram, yaptığı açıklamada keşfet için en önemli verilerin beğeniler, kaydetmeler ve paylaşımlardan elde edildiğini açıkladı. Bunun dışında keşfet için geliştirilen önem sırası; Akış ve Hikayeler için birebir aynı.

Instagram Reels Algoritması

Instagram Reels

Reels, Keşfet gibi insanları hem eğlendirmek hem de yeni şeyler keşfetmelerini sağlamak amacıyla geliştirildi. Instagram, Reels için de diğer algoritmalara çok benzer bir algoritma kullanıyor. Burada kullanıcıların karşısına çıkan gönderiler, kullanıcıların hareketlerine göre belirleniyor.

Instagram, burada Keşfet ve akıştan farklı olarak içeriklerin eğlenceli olmasına dikkat ettiklerini belirtiyor. Bunun için de kullanıcılara, önlerine çıkan içeriklerin eğlenceli olup olmadığı soruluyor. Şirket, yapılan geri dönüşlere göre de kullanıcıların karşısına çıkan Reels paylaşımlarını düzenliyor.

Şirket, Reels için de aynı noktalara önem ediyor. Ancak burada kullanılan önem sırası diğerlerine göre biraz farklı. Reels için kullanılan önem sırası şöyle:

 • Kullanıcı aktiviteleri
 • Gönderi sahibiyle etkileşim geçmişi
 • Reels hakkında bilgi
 • Gönderi sahibi hakkında bilgi

Bunun dışında Instagram, yapılan açıklamada siyasi kişiler ve devlet yetkilileri tarafından hazırlanan Reels paylaşımlarını biraz daha az önerdiklerini açıklıyor.

Geri Dönüşler Değerlendiriliyor

Bazı Instagram kullanıcıları, gereksiz yere gönderilerinin kaldırıldığını veya hesaplarının kısıtlandığını söylüyorlar. Şirket, yaptığı açıklamada bu konuya da değiniyor.

Şirket, platformu kullanan insan sayısının çok fazla olduğu için şirkete birçok geri dönüşün geldiğini belirtiyor. Bu yüzden de ufak bir hatanın bile milyonlarca insanı etkilediği söyleniyor.

Fakat Instagram da bu hataların farkında. Yapılan açıklamada bu konu üzerinde iyileştirmelerin yapıldığı belirtiliyor.

Ayrıca bazı kullanıcılar, gönderilerinin herkese görünmediği konusunda şikayetçi. Şirket, açıklamada bu noktaya da açıklık getiriyor.

Instagram tarafından açıklanan algoritmaya göre, bir kişinin gönderisinin herkes tarafından gözükmesinin mümkün olmadığı belirtiliyor. Bu yüzden de bu noktada şirketin yapacağı pek bir şey bulunmuyor.

Kullanıcılar Önerileri Nasıl Değiştirir?

Instagram’ın yaptığı açıklamaya göre kullanıcıların karşısına çıkan paylaşımlar çoğunlukla kullanıcıların Instagram’ı nasıl kullandığına bağlı. Bu yüzden Instagram’da yapılan beğeniler, yorumlar ve kaydetmeler sizlere yapılan önerileri etkiliyor.

Ayrıca Instagram, önceliklerle alakalı birkaç püf nokta da paylaşıyor:

 • Yakın Arkadaşlar: Instagram’da yakın arkadaşlara eklenilen kişilerin gönderileri ve hikayeleri öncelikli olarak karşınıza çıkar.
 • Sessize Almak: Bazı insanları takipten çıkmak istemeyiz ancak bu insanların gönderilerini çok sık da görmek istemeyiz. Bunu için o kullanıcıları sessize alırsanız gönderileri ve hikayeleri daha az karşınıza çıkar.
 • Önerilen İçerikleri Yorumlamak: Instagram, kullanıcıların geri dönüşlerine önem veriyor. Bu yüzden Keşfet’te, hikayelerde ya da akışta karşınıza çıkan gönderiler hoşunuza gitmiyorsa ilgilenmiyorum seçeneğini seçebilirsiniz. Böylelikle Instagram, sizlere daha uygun içerikler önermeye çalışacak.

Instagram algoritması hakkında paylaşılan bilgiler şimdilik bu kadar. Ancak şirket yaptığı açıklamada bu konu üzerinde daha fazla açıklama yapılacağını belirtiyor.

Sizler Instagram’ın açıklaması hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.