IBM Databand Girişimini Satın Aldığını Duyurdu

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan IBM, bugün Databand girişimini satın aldığını duyurdu! Satın alımla birlikte Databand çalışanları da IBM’in veri ve yapay zeka bölümüne dahil olacak. Ayrıca anlaşma ile ilgili detaylar tam olarak bilinmese de Databand’in şu ana kadar 14.5 milyon dolar fon topladığı bilgiler arasında.

Tel Aviv merkezli Databand, veri ve makine öğrenimi düzenleri için gözlemlenebilirlik platformu geliştiren bir girişimdir. Databand ile veri sorunları tespiti ve çözümü hızlı bir şekilde gerçekleştiriliyor. Güvenilir veriler sağlayan Databand, proaktif veri gözlemlenebilirlik platformu olarak öne çıkıyor. Şimdi ise IBM Databand ile ortaklık sağlayacak.

Plana göre, Databand’in açık kaynak ve ticari araçlar arasında entegrasyonlar için gözlemlerini geliştirmesi bekleniyor. Ayrıca şirket, müşterilerin tam esnekliğe sahip olarak Databand ile bir hizmet ya da abonelik altında çalışmasını amaçlıyor. Diğer taraftan IBM gözlem araçları olarak; IBM Observability by Instana APM ve IBM Watson Studio’yu kullanıyordu. Databand’in katılımı ile birlikte IBM mevcut gözlem araçlarını tamamlayacak.

IBM, Databand ile Gözlem Araçlarını Tamamlayacak

Databand, 2018 yılında kurulan Tel Aviv merkezlidir bir girişimdir. Şirket Josh Benamram, Victor Shafran ve Evgeny Shulman tarafından kurulmuştur. Databand, günlükler, çalışma zamanı bilgileri ve veri profilleri gibi çeşitli meta verilerini incelemektedir. Amacı ise mühendislere sorunların nerede ortaya çıktığını ve bunun sebepleri hakkında fikir vermektir. Şimdi ise iki şirket birlikte çalışarak görevine devam edecek gibi gözüküyor.

Satın alım ile birlikte IBM veri ve yapay zekadan sorumlu genel müdürü açıklama yaptı. Açıklamalara göre Databand veriler eksik olduğunda mühendisleri uyarabilecek. Aynı zamanda eksik verilerin nereden kaynaklandığını ve sistemin neden başarısız olduğunu da açıklayabilecek.

Daniel Hernandez açıklamalarında iki şirketin birlikteliğinin IBM veri sorunlarına yardımcı olacağı ifadeleri yer aldı. Hernandez, “Databand’in eklenmesi ile birlikte IBM, müşterilerimize ve ortaklarımıza güvenilir veriler geniş ölçekte yapay zeka sağlayacak. Böylece IBM ve Databand ihtiyaç duyulan teknolojiyi sağlamaya devam edecek.” ifadelerini paylaştı. Ayrıca şu ifadeleri de ekledi:

“Databand, IBM’in geniş porftöyüne dahil olması ile birlikte IBM müşterilerinin hatalar, boru hattı arızaları ve düşük kalite de dahil veri sorunlarını daha iyi tanımlaması düzeltmelerine yardımcı olacak. Müşterilerimiz, kritik süreçlerine güç sağlamak için yüksek kaliteli, güvenli verilere ihtiyaç duyuyor. Aynı zamanda herhangi bir anda ihtiyaç duydukları verilere erişimleri olmadığında işler durma noktasına gelebiliyor.

Siz de IBM’in satın alım haberi ile ilgili düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizler ile paylaşabilirsiniz.

Kaynak: https://techcrunch.com/2022/07/06/ibm-acquires-databand-to-bolster-its-data-observability-stack/

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Girişimler odaklı araştırma yapmayı çok seviyor. Bir zamanların uluslararası ilişkiler öğrencisi olarak analiz yapmaya bayılıyor. Teknoloji ile alakalı paylaşımların da takipçisi olarak analiz edip, yorumluyor.